Paris’te Christo imzası

Üç yıl önce Londra’da Hyde Park’ın ortasındaki Serpentine Gölü’nde aynı adı taşıyan sanat galerisinin desteğiyle dev bir eser vardı: ‘The London Mastaba’.

Tam 7 bin 506 petrol varilinden oluşan, 20 metre yüksekliğinde, 30 metreye 40 metrelik tabanlı bir piramit olan heykelin ağırlığı yaklaşık 650 tondu.

Instagram’da sık sık fotoğrafları paylaşılan bu büyük eser Haziran 2020’de 84 yaşında New York’ta hayatını kaybeden Christo’ya aitti.

Üretimlerini eşi Jeanne-Claude ile birlikte yapan ve genellikle ünlü yapılar üzerinde yaptığı enstalasyonlarla tanınan Christo Vladimir Javacheff, Berlin’deki Reichstag ile Paris’teki Pont-Neuf Köprüsü üzerinde de çalışmıştı.

Paris’te Christo imzası

Bulgaristan’da doğan sanatçı ABD’den önce Avusturya, İsviçre ve eşi Jeanne-Claude ile tanıştığı Fransa’da yaşadı.

Birlikte dev yapıları dönüştüren ikili ayrıca anıtsal nitelikte çevreci işlerle de sık sık gündeme geldi.

Christo, eşi Jeanne-Claude’un 2009’da 74 yaşında hayatını kaybetmesine dek eşiyle birlikte çalıştı.

50 yıl evli kaldığı ve birlikte çalıştığı eşinin vefatından sonra yaptığı işlere de imzasını eşiyle birlikte atmaya devam etti.

Christo’nun son eseri ise Paris’teki Zafer Anıtı çalışmasıydı, Christo’nun ölümüyle yarım kaldı.

Daha sonra ise sanatçının isteği doğrultusunda yeğeni Vladimir Yavachev tarafından tamamlandı ve sonunda tam 60 yıllık hayal gerçekleşti.

Şimdi Paris’in önemli simgesi Arc de Triomphe sürdürülebilirliğe dikkati çeken bir kumaşla kaplandı.

Ve işte Paris bir kez daha sanat dünyasının gündeminde yerini aldı.

Art Basel başladı

Sanat fuarlarının en önde geleni Art Basel’in VIP açılışı gerçekleşti, fuar 24-26 Eylül’de de ziyaretçilere açık olacak. Bu yıl 250’den fazla önde gelen galeri ve 4 binden fazla sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Her yıl Art Basel’e sanatla ilgilenen çok farklı kitleler katılırdı, bu yıl ise kalabalık yok, sadece gerçek koleksiyonerler var deniliyor.

Paris’te Christo imzası

Bodrum’da kalanlara

The Marmara Bodrum’da Collectable Art&Design, Dr. Gizem Pamukçu ve Hülya Şekercioğlu iş birliğiyle hazırlanan “Synonyms” sergisi geçen hafta başladı.
Mehmet Sinan Kuran’ın ve 40 farklı genç sanatçının toplamda 80’e yakın çizim, resim ve heykellerinin sergilendiği ‘Synonyms’ sergisi 10 Ekim’e kadar devam edecek. Bodrum’daysanız kaçırmamakta fayda var!