EVDE KALMAK KALP KRİZİNİ ÖNLER Mİ?

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre koronavirüs hastalığı salgın döneminde hastanelere kalp kriziyle başvuran hasta sayısı oranlarında yüzde 38 düşüş olduğu açıklandı. İspanya’da yüzde 40 İtalya Lombardia’da yüzde 70 oranında düşüşler var.

Türkiye’de sahada konuştuğum acil servis hekimleri ve kardiyoloji uzman hekim arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre ülkemizde de benzer düşüşler var.

Peki nereye kayboldu bu kalp krizleri? İnsanların evde kalmaları, stresten uzaklaşmış olmaları bu oranın düşmesinde bir miktar etkili olmuş olabilir.

Fakat uzmanlar daha büyük etkenin insanların acil serviste enfeksiyon kapma korkularından dolayı hastaneye başvurmamalarından kaynaklandığını söylüyor.

Dolayısıyla hastaların birçoğu göğüs ağrıları olsa da çok şiddetlenmezse evlerinde kalmayı tercih ediyorlar. Hastaneye geldiklerinde ise erken müdahale şansı kaybolduğu için kurtulma şansları düşüyor.

Göğüs ağrısı (sıkışma, baskı, yanma ve ağırlık hissi şeklinde) ve birlikte olabilecek bulantı-kusma ve fenalık hissi olan hastalar lütfen tıbbi yardım isteyin.

Acil durumlarda hastanelere başvurmaktan kaçınmayın.

KORONA EFSANELERİ -1

5G mobil ağlar koronavirüsü yayar mı?

Sosyal medyada 5G ile virüsün yayıldığına dair komplo teorileri aldı başını yürüdü. Virüsler radyo dalgaları veya mobil ağlarda dolaşamaz. Koronavirüs 5G mobil ağları olmayan birçok ülkede de yayılıyor. Böyle bir ihtimal olsa sadece 5G olan ülkelerde korona görülmesi gerekmez miydi?

COVID-19, virüs bulaşmış hasta bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda solunum damlacıkları yoluyla yayılır. İnsanlar ayrıca hasta bir kişinin ağzından çıkan damlacıkların bulaştığı bir yüzeye dokunduklarında ve daha sonra elleriyle gözlerine, ağzına veya burnuna dokunarak enfeksiyonu kapabilirler.

Kendinizi güneşe veya 25 dereceden daha yüksek sıcaklıklara maruz bırakmak koronavirüs hastalığını engeller mi?

Hava ne kadar güneşli veya sıcak olursa olsun koronavirüs hastalığına yakalanabilirsiniz. Sıcak havaya sahip birçok ülkede COVID-19 vakaları bildirmiştir. Ayrıca dış ortam sıcaklığı ne olursa olsun sonuçta normal vücut sıcaklığınız ortalama 36-37 derece arasındadır. 

Çamaşır suyu veya başka bir yüzey dezenfektanını vücudunuza püskürtmek veya zerketmek koronavirüse karşı bizi koruyabilir mi?

Hiçbir koşulda vücudunuza çamaşır suyu veya başka bir yüzey dezenfektanını püskürtmeyin veya herhangi bir yolla zerketmeyin. Bu maddelerin vücuda zerkedilmesi zehirli ve ölümcül olabilir, cildinizde ve gözlerinizde tahrişe ve hasara neden olabilir. Bunları çocukların erişemeyeceği yerlerde tutmayı unutmayın.Kaynak: DSÖ

BİNLERCE TEŞEKKÜR HEMŞİRELERİMİZE

Sonsuz sabırlarıyla, büyük şefkatleriyle, her türlü fedakarlıklarıyla, hem hastalara, hem biz hekimlere verdikleri cansiperane desteklerinden dolayı hemşirelerimize müteşekkiriz. Bu zor günler onların azim ve kararlılıkları sayesinde ülkemizde bu kadar ucuz atlatılmaktadır. Kahramanlarımızın 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası’nı kutluyoruz.