10 günde üst düzey beş isim öldürüldü

Son 10 günde Mardin ve Şırnak’ta 16 terörist etkisiz hale getirildi. İkisi kırmızı, üçü turuncu listede yer alan örgütün üst düzey beş isminin de aralarında bulunduğu teröristlerin öldürülmesi “olağan dışı” olarak nitelendirildi. Bakan Soylu’nun sonucunu, “Uyyy Uyyy Uyy...Biri de kıpkırmızı” diyerek duyurduğu Domuz Dağı Operasyonu’nda öldürülen Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın, Türkiye kırsalındaki teröristlerin en üst düzey yetkilisi olduğu belirtildi

Son 10 günde Mardin Bagok ve Şırnak Bestler Dereler Domuz Dağı bölgesinde 16 terörist etkisiz hale getirildi. İkisi kırmızı, üçü turuncu listede yer alan örgütün üst düzey beş isminin de aralarında bulunduğu teröristlerin öldürülmesi “olağan dışı” olarak nitelendirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sonucunu, “Uyyy Uyyy Uyy...Biri de kıpkırmızı” diyerek duyurduğu Domuz Dağı Operasyonu’nda öldürülen Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman’ın, Türkiye’de kırsal alandaki teröristlerin en üst düzey yetkilisi olduğu belirtildi. Jandarma İstihbarat Daire Başkanı Tuğgeneral Aykut Tanrıverdi, “Kırmızıların içindeki en kırmızı, Fırat Şişmandır” dedi.

PKK’nın kış üslenmesine karşı başlatılan Eren Operasyonları çerçevesinde son 10 günde çok önemli bir aşama katedildi, aralarında beş üst düzey yöneticinin bulunduğu 16 terörist etkisiz hale getirildi. Baharın gelmesi ve karların erimesiyle, mağaralardan çıkmaya başlayan teröristlere karşı teknolojik imkanların da desteği ile önemli sonuçlar alınmaya başladı. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve Jandarma İstihbarat Daire Başkanı Tuğgeneral Aykut Tanrıverdi, Jandarma Genel Komutanlığı Görüntü İzleme Merkezi’nde, operasyonlara ilişkin anlık görüntü kayıtlarıyla iki operasyona ilişkin detayları anlattı. Ersoy, “Kış boyunca saklandılar, biz de tepelerinde bekledik. Mardin’in Bagok ve Şırnak’ın Bestler Dereler, iki kritik bölge. Kendilerince en yetkin, yetişmiş, yetenekli adamlarını, komuta kademesini barındırdıkları bölgede inlerinden çıkar çıkmaz tepelerine bindik” dedi. Tuğgeral Tanrıverdi ise “10 günlük dönemde iki kırmızı, üç turuncu... Üst düzey beş teröristin etkisiz hale getirilmesi olağan dışı bir olay” ifadesini kullandı.

Mardin sorumlusu İranlı

Komandoların mağaralara yaklaşmasından, çatışma anına, havadan bombalamadan, teröristlerin cesetlerinin torbalara konulmasına kadar operasyona ilişkin tüm anların görüntü kayıtlarının alındığı iki önemli operasyondan ilki 29 Mart’ta Eren-5 kapsamında, Mardin Bagok’ta gerçekleştirildi. Hava Kuvvetlerinden alınan destekle gerçekleştirilen operasyonda, teröristlerin ikisi saklandıkları mağaranın derinliklerine gizlendi.

Dördü kaçarken İHA’larla tespit edilerek vuruldu. Geride kalarak toparlanmaya çalışan teröristler de havadan atışla vuruldu. Mardin genelinden sorumlu, kırmızı kategorideki Hevram Havraman Avyar kod adlı İranlı Hasan Mahmudi ile turuncu kategorideki, alan sorumlusu Reber Koser kod adlı Teyyüp Çam operasyonda etkisiz hale getirildi. Bunlarla birlikte altı terörist öldürüldü.

10 günde üst düzey beş isim öldürüldü

Kıpırdayamıyorlar

Sahayı sürekli baskı altına aldıklarını ve kesintisiz operasyon konseptine geçtiklerini belirten Tanrıverdi, “Ana barınma alanları kesintisiz operasyon ile tutulduğunda zaten örgütün hareket alanı kalmıyor. Eylem yapamıyor, kıpırdayamıyor. Bu da bize sahada çok büyük avantaj getiriyor” dedi. Baharın başlamasıyla teröristlerin kış boyu gizlendikleri mağaralardan çıkmaya başladığını belirten Tuğgeneral Tanrıverdi, “Çıkanlar da saklanmaya, varlığını sürdürmeye çalışıyor. Eylem yapmak için falan değil çünkü örgütün öyle bir kapasitesi çok azaldı” diye konuştu.

10 günde üst düzey beş isim öldürüldü

Ayak izi sürüldü

Eren-10 kapsamında, 2017’de aynı bölgede şehit olan Jandarma Uzman Çavuş İslam Çubuk’un adının verildiği Şırnak Bestler Dereler Domuz Dağı Operasyonu ise 5 Nisan’da başladı. İki gün sızma ve yaklaşmalarla bölgede ilerlendi. Ağaçlıklı olması nedeniyle görüntüleme açısından riskli, operasyon açısından ise kritik olan bölge için Tuğgeneral Tanrıverdi, “Özellikle sınırdan girişlerde ve ‘Botan Saha’ diye adlandırılan bölgeye terörist aktarımında kullanılan, örgütün zaiyat verse bile takviye ederek elde bulundurmaya çalıştığı bir bölge” dedi.

Operasyonda 7 Nisan’da çatışma başladı. 10 kişiden oluşan gruptan önce ikisi kadın, ikisi erkek dört terörist etkisiz hale getirildi. Teröristler, ağaç kütüklerinin altında toprağı kazarak oluşturdukları yerde etkisiz hale getirildi. Gece bölgede kalan timler, ertesi gün karların erimesi nedeniyle, ıslak zeminde daha rahat iz sürerek, ikişerli üç ayrı grubu bularak çatıştı. Etkisiz hale getirilen altı terörist arasında kırmızı kategoride yer alan Özgür Gabar kod adlı Fırat Şişman da yer aldı.

Tuğgeneral Tanrıverdi, teröristi, “Türkiye kırsalındaki teröristlerin yüzde 60’ının bulunduğu bölgenin sorumlusu, yani kırsaldaki teröristler içindeki en üst terörist. Kırmızıların içindeki en kırmızı” diyerek tanımladı. Daha önce bölgenin sorumlusu 25 yıllık teröristin öldürülmesi üzerine, “açığı kapatmak için” göreve getirilen Şişman’ın da 25 yıllık terörist olduğunu kaydeden Tanrıverdi, “Fakat onun da sonu diğerinden farklı olmadı” dedi. Şişman ile turuncu listede yer alan lojistikten sorumlu Fırat Şah kod adlı İbrahim İldeniz ile yine turuncu listeden, Şırnak sorumluluğu görevine bir hafta önce getirilen Nujin Koçer kod adlı Zeynep Dayan da öldürüldü.

10 günde üst düzey beş isim öldürüldü

 

 

 

 

 

DİĞER YENİ YAZILAR