Bayram sonrası dikkat!

Bir Ramazan Bayramı’nı daha geride bıraktık. Umarım herkesin hem bayramı hem de tatili sevdikleriyle sağlık ve mutluluk dolu geçmiştir. Bayramda eğer sevdiklerinizle birlikte vakit geçirirken yediklerinizin dozunu kaçırdıysanız, bayram sonrası tartıda bazı sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Öyle ki bayram sonrası en çok aranılan terimlerden biri detoks ve hızlı kilo vermek oluyor. Ben de sizlere tartıyla aranızı düzeltecek dengeleme önerileriyle geldim.

Sıvı tüketmek ilk kural

Bayram sonrasında tartıya çıktığınızda gördüğünüz fazla kiloların bir kısmı ödem ve şişlikten kaynaklanıyor olabilir. Eğer siz de bayramda su tüketiminizi azalttıysanız tartıda gördüğünüz rakamlar sizi şaşırtmasın. Ödem atmanın ve şişkinlikten kurtulmanın en önemli kuralı yeterli su içmek. Yeterli su içmek aynı zamanda vücudumuzun toksinlerden kurtulmasına ve ödemi azaltmaya yardımcı olur. Özellikle sıcak havalarda ve sıvı kaybınızın çok daha fazla olduğu günlerde günlük 2.5-3 litreye yakın su tüketimine dikkat edin. Sıvıyla beraber mineral kaybını da önlemek için günde 1-2 şişe maden suyu da tüketebilirsiniz.

Toksinlerden kurtulmak için doğal beslenin

Havalar ısınıyor, yaz yaklaşıyor, herkes hedef kilosuna ulaşmak için gerek diyet gerekse egzersize başvuruyor. Bir kısım ise kısa yolu tercih etmek için düşük kalorili diyetler tercih edilebiliyor. Peki, buna gerçekten ihtiyacınız var mı? Karaciğerinizin aslında vücudunuzun detoks merkezi. Karaciğer vücudumuzda detoks görevi yapan, protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, ilaçların ve birtakım elementlerin vücutta işlem görebilmesini sağlamadan sorumlu olan organımız. Yani karaciğeriniz iyi ve sağlıklıysa doğal olarak detoks yapıyor olursunuz. Detoks aslında toksinlerden arınma anlamına geliyor. Toksinlerden kurtulmak için doğal beslenme ana prensibimiz olmalı. Sebze ve meyvelerin ağırlıklı olduğu ana öğünler, sebze ve meyve sularının içildiği ara öğünler, tam tahıl ekmeği, kuru baklagiller, balık, yoğurt, yağlı tohumlar, probiyotik ürünler ve bol su evinizde kolaylıkla uygulanabilecek bir detoks şeklidir.

Protein kaynaklarından faydalanın

Proteinler, iştah metabolizması ve kilo kaybı üzerine yapılmış pek çok çalışma var. Protein ağırlıklı bir öğün tükettiğinizde daha tok hissettiğinizi fark etmişsinizdir. Bedenimiz yüksek proteinli yemekleri sindirmek, metabolize etmek ve kullanmak için daha fazla çaba harcar. Bu da daha fazla kalori harcamasını sağlar. Ayrıca, midenizi terk etmek için daha uzun zamana ihtiyaç duyarlar, böylece daha uzun süre kendinizi tok hissedersiniz. Bu, bu tür diyetlerin son yıllarda giderek daha popüler hale gelmesinin nedenlerinden sadece biri. Current Biology dergisinde geçtiğimiz ay yayımlanan araştırmada, proteinlerin yapı taşlarının yani aminoasitlerin iştahı frenlediği yeni bir mekanizma ortaya konmuş. Bu mekanizmayı esansiyel olmayan aminoasitlerin vücuttaki etkisiyle açıklıyorlar. Proteinlerin tokluk hissi sağlaması ve kilo vermeye yardımcı olması istediğimiz kadar protein tüketebileceğimiz anlamına gelmiyor. İhtiyacınızdan fazla aldığınız bütün besin öğelerinin buna protein de dâhil vücutta yağ olarak depolandığını unutmayın. Ayrıca yüksek proteinli beslenmenin böbrek solüt yükünü artırarak, birçok farklı sağlık problemine sebep olabileceğinin de altını çizelim. Normal bireylerde protein ihtiyacı, günlük kilogram başına 0.8 g’dır. Yani ortalama 70 kilo ağırlığında bir bireyin günlük protein ihtiyacı 70x0.8’den 56 gramdır.

Açık havada yürüyüş

Detoks programlarının en önemli kısmının bedeninizin yanında ruhunuzu da dinlendirmek olduğunu unutmayın. Bunun için kitap okumak, hafif bir müzik dinlemek, doğa yürüyüşleriyle bol oksijen almak size iyi gelebilir. Programınıza masaj ve sauna eklemek ayrıca meditasyon yapmak, bedeninize olduğu kadar ruhunuza da detoks etkisi yaratacaktır. Açık havada yürüyüş, egzersiz yapmak sadece ruh halinizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncınız,
kalp atış hızınız, kas gerginliğiniz ve stres seviyeniz için de size iyi gelecektir.

Bayram sonrası dikkat

Ödem atmaya yardımcı smoothie

½ demet maydanoz

2 dilim ananas

1 limonun suyu

2 adet salatalık

Taze nane yaprakları

Bütün malzemeler blender’dan geçirilir, limonun suyu eklenerek tüketilir.

Ödem atmaya yardımcı salata

 ½ demet maydanoz

3 yemek kaşığı mercimek

1 kivi

½ demet nane

½ demet dereotu

¼ nar

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

½ limon suyu

Maydanoz, nane ve dereotu iyice yıkanır, ince ince doğranır. Üzerine ¼ nar ve 3 yemek kaşığı haşlanmış mercimek eklenir. Daha sonra 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve ½ limon suyu ekleyerek tüketebilirsiniz.

Afiyet ve sevgiyle…