Diş eksikliğinin 3 nedeni

29 Haziran 2022

Eksik dişler, güveninizi sarsabilir, çiğneme ve konuşma becerilerinizi etkileyebilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden diş hekiminden randevu almak ve ertelemeden tedaviye başlamak önemlidir.

Bugün sizlere diş eksikliğinin en yaygın 3 sebebinden bahsedeceğim.

1- Diş eti hastalığı

Dişleriniz diş eti hastalığı sonucu kaybedilmiş olabilir Araştırmalar, diş kayıplarının %70'i periodontal yani diş eti hastalıktan kaynaklandığını göstermektedir.

Diş eti hastalığı, ağızda diş etlerinde bakteri miktarının artması ile başlar. Zamanla diş eti dokusu neredeyse tamamen yok olur ve dişleri tutan kemikte bununla beraber erir. Kemik desteği azaldığında da dişler sallanmaya, düşmeye başlar.

Dişlerinizi günde iki kez fırçalayarak, günde bir kez diş ipi kullanarak ve düzenli olarak gargara ile durulayarak diş eti hastalığını önleyebilirsiniz. Tüm hastalıklarda olduğu gibi diş eti hastalıklarında da erken teşhis çok önemlidir. Başlangıç seviyesinde yakalanan diş eti hastalığı 2-7 gün içinde iyileşir

2- Diş çürüğü

Eksik dişlerin bir başka olası nedeni de diş çürümesidir. Ağızdaki şeker ve bakteriler, dişlere zarar vererek dişin çürümesine sebep olur. Düzenli diş hekimi muayenelerini ihmal etmeyerek ve erken tedaviye başlayarak çürük oluşumunun dişe daha fazla zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca, şekerli içeceklerden kaçınmalı ve ağız bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

Yazının devamı...

Dental implantlar başarısız olur mu?

1 Haziran 2022

İmplant tedavilerinde 21. yüzyılın teknolojisi ile hastalar ağrı hissetmezler. İşlem hastaya anestezi uygulanarak gerçekleşir. Eğer kişinin dental fobisi varsa ya da ağrı eşiği düşükse sedasyon altında da implantlar uygulanabilir. İşlem sonrasında hekimin tavsiyelerine uyulursa günlük hayata 24 saat içinde dönülebilir.

Sık sorulan sorulardan biri de implantların dayanıklılığıdır. Uzman kişiler tarafından uygulanmış, onaylı ve kaliteli implantlar ömür boyu dayanıklıdır. Eğer ağız bakımınıza dikkat eder ve düzenli kontrollerinizi yaptırırsanız implantınızın dayanıklılığı ve kullanım süresi artar.

Hastalar arasında implant üstü dişler yapıldıktan sonrasında sadece yumuşak yiyecekler yenilmesi gerektiğine dair bir inanış vardır. Bu yanlıştır. Çünkü implantlar, doğal dişler gibi tam çiğneme yüküne dayanabilir. Sadece iyileşme sürecinde yumuşak yiyecekler yenilmesi gerekir. Bir hafta içinde en sevdiğiniz yemeklerde sınırlama olmadan normal beslenme rutininize dönebilirsiniz.

Aklınıza takılan soruları internetten araştırmak yanında diş hekiminizden randevu alarak size en uygun tedaviyi belirlemeniz önemlidir. Tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi diş eksikliği, hassasiyet, kırık dişler, diş eti kanaması gibi sorunlarınız varsa ilerlemeden tedavinize başlamalısınız. Unutmayın ki, ihmal edilen diş sağlığı sorunları genel sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yazının devamı...

Eksik dişler ve gizli tehlikeler

18 Mayıs 2022

Diş kaybetmek, kimsenin karşılaşmak istemediği olumsuz bir deneyimdir. Ne yazık ki genellikle travma, derin diş çürükleri ve hatta yaşlılık gibi çeşitli nedenlerle aniden ve beklenmedik bir şekilde bu durum karşınıza çıkabilir. Bir veya daha fazla dişinizi kaybettiyseniz, diş tedavisi yaptırmak yerine sorunu görmezden gelmek isteyebilirsiniz. Fakat asla bu sorunu ihmal etmemelisiniz. Çünkü, eksik dişler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gizli tehlike oluşturabileceğinden, ihmal etmek akıllıca olmayacaktır.

1. Artan diş çürüğü riski

Eksik bir diş, diş yapınızda doğal olmayan bir boşluk oluşturur. Bu boşluk, küçük gıda parçacıklarının ve bakterilerin saklanabileceği mükemmel bir alan sağlar. Ortaya çıkan etki genellikle komşu dişlerde diş çürümesidir. Diş çürüğü tedavi edilmezse, daha da kötüleşebilir ve sonunda başka bir eksik dişle sonuçlanan bir dişin çekilmesini gerektirebilir. Sonrasında kısır döngü yeniden başlar.

2. Ciddi yanlış hizalama

Özenle inşa edilmiş bir iskambil evinden bir kart çıkardığınızda ne olduğunu hiç gördünüz mü? Bütün yapı çöker. Dişlerinizde de durum aynıdır. Bir dişinizi kaybettiğinizde, geri kalanı yavaş yavaş kaymaya başlayacak ve yaratılan boşluğu kapatmaya çalışacaktır. Bu, sorunu çözmek için diş teli takmanızı gerektirebilecek ciddi yanlış hizalanmalara neden olabilir.

3. Konuşmada bozukluk

Dişleriniz ses artikülasyonunda temel bir rol oynar. Bu, bir veya daha fazla diş eksik olduğunda, sözcüklerin sürekli olarak yanlış telaffuz edilmesine yol açabileceği anlamına gelebilir. Aileniz, arkadaşlarınız ve hatta iş arkadaşlarınızla günlük iletişiminizi ciddi şekilde engelleyebilir. Bunu nasıl aşarsınız? Çözüm basit. Porselen köprüler veya implant destekli porselenlerle telaffuzunuz anında düzelecektir.

4. Estetik olmayan bir görünüm

Yazının devamı...