Çocuklarda ağız bakımının ipuçları

20 Ekim 2020

Çocuklarınızın iyi bir ağız bakımı alışkanlığına sahip olması için yetiştirmek zorlu bir savaş gibi gelebilir. Çocuklarınıza dişlerine nasıl bakacaklarını ve bunun neden bu kadar önemli olduğunu öğretmek için birkaç yöntem:Çocuklarınızın iyi bir ağız bakımı alışkanlığına sahip olması için yetiştirmek zorlu bir savaş gibi gelebilir. Çocuklarınıza dişlerine nasıl bakacaklarını ve bunun neden bu kadar önemli olduğunu öğretmek için birkaç yöntem:

Çocuklarınız İçin Diş Takvimi Oluşturun

Uzun vadeli diş sağlığı sorunlarının gelişme olasılığını en aza indirmenin anahtarı, çocuklarınızı ne zaman randevulara götürmeniz gerektiğini bilmek ve bu programa uymak için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Bunlar, çocuklarınızın dişleri için ve ne zaman bir diş hekimine gitmeleri gerektiğine dair kilometre taşlarından birkaçıdır.
• Diş öncesi ağız bakımı: Hayatlarının ilk altı ayında, bir çocuğun dişleri diş etlerinde hala gelişmektedir. Bu erken aşamada diş bakımının anahtarı, çocuklarınızı sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlamak, mümkün olduğunca şekerli yiyeceklerden uzak tutmaktır.
• İlk dişler:  Çocuklarınızın dişleri gelir gelmez, ilk diş taraması için bir çocuk diş hekimine gidin ve çocuklarınızın diş gelişimini izlemek için bir program geliştirin. Yaklaşık altı ayda bir ziyaret planlayın. Çocukların süt dişleri yaklaşık altı aylıkken büyümeye başlar ve kalıcı dişler yaklaşık 6 yaşında ağızda yerini almaya başlar.

Yazının devamı...

Diş tedavisi sonrası iyileşme sorunları

14 Ekim 2020

Yakın zamanda diş tedavisi yaptırdıysanız veya yaptırmayı planlıyorsanız, iyileşme döneminde ortaya çıkabilecek sorunları merak ediyor olabilirsiniz. Tedavi sonrasında ağzınız enfeksiyon kaparsa ne yapmanız gerektiği, ağrıyla nasıl başa çıkacağınız ve doktorunuzun verdiği tedavi sonrası talimatları ne kadar süreyle takip etmeniz gerektiği gibi…

Tedavi sonrası enfeksiyon ve kanama

Bazı tedavilerden sonra biraz ağrı olması normaldir. Ancak ağrı devam ederse veya işlemden sonraki üç gün içinde artarsa bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Diş tedavinizden üç gün sonra hala şiddetli ağrınız varsa diş hekiminize danışmalısınız. Tedavi sonrasında gelişebilecek başka bir enfeksiyon da osteomiyelittir.  Bu, çenenizde çok fazla ağrıya neden olabilecek bir kemik enfeksiyonudur. Ateşiniz yükselirse bu enfeksiyonun bir işareti olabilir ve hemen diş hekiminiz ile iletişime geçmeniz önerilir.

Diş tedavisi sonrası ortaya çıkabilecek bir diğer sorun ise aşırı kanamadır. Bir işlemden sonra kanama görülebilir ancak işlem yapıldıktan sonra birkaç saatten fazla devam ederse diş hekiminize başvurmalısınız. Kanama devam ediyorsa yaranın dikişle kapatılması gerekebilir.

Ağrı

Diş hekiminiz ağrıyı hafifletmek için size bir ağrı kesici ilaç yazabilir. Çok fazla ilaç alarak kendinize zarar vermemek için ilacınızı sadece diş hekiminizin söylediği şekilde almaya dikkat edin. Reçetesiz satılan ilaçları veya size bir yakınınız tarafından önerilen ilaçları almadan önce diş hekiminize danışmalısınız. Eğer antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa kutu tamamen bitene kadar ilaca devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

Diş tedavinizden sonra yaklaşık 48 saat fazla efor harcamamanız en iyisidir. Çok fazla yorucu fiziksel aktiviteye katılmak, iyileşen yaraları veya dikişleri açma riskini artırabilir. Bu da enfeksiyon kapma ihtimalini artırır. Tedavinizden sonraki ilk iki gün dinlenmek, iyileşme sürecine hızlı ve verimli bir şekilde yardımcı olabilir. 

Tedavi sonrası yapılması gerekenler

Yazının devamı...