Adana’dan şikâyet yağıyor

Adana’da yaşamakta olan okurlarımızdan Volkan Hicret Temel, ”Bu hafta karşılaştığım birkaç problemi paylaşmak istedim. Bu sorunları dile getirebilirseniz çok sevinirim. İlk şikâyetim, Adana Karataş Vergi Dairesi’nden. Vergi yatırmaya gittiğimde gördüğüm manzaraya inanamadım. Giriş hariç iki katlı bina. Vergi Dairesi’ne girmeden önceki manzara size yolladığım fotoğraflardaki gibi. İçerisi çöplüğü dönmüş durumda. Ayrıca, merdivenlerin betonları da dökülüyor. Elektrik kabloları açıkta. Adeta ölüme davetiye çıkartıyor. İkinci şikâyetim ise Adana Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı engelli yürüyüş yolları. Bu yollarda engelsiz vatandaşlar bile yürüyemez.

Adana’dan şikâyet yağıyor

Festival kentine yakışmadı

Engelli bir vatandaşımızın canı yanmadan bir an önce bu yolların yapılmasını istiyorum. Sözde festival kentiyiz ama yürüyecek kaldırımımız yok. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı bu yolda gözleri kapalı bir kez yürürse empati yapmış olur.  Son şikâyetim ise Turgut Özal Bulvarı üzerinde yeni bitmiş asansörler. Hepsi yeni yapıldı, sıfır ama hepsi servis dışı, perişan durumda. Bu asansörlerin parası hep bizlerden çıkıyor. Milli servet. Adana’da yaşayan bir vatandaş olarak Adana’nın daha modern, daha temiz ve sorunsuz olmasını istiyorum. Bu sorunları dile getirebilirseniz sevinirim” dedi. Okurumuzun Vergi Dairesi şikâyetini Gelir İdaresi Başkanlığı’na ve diğer kaldırım ve asansör şikâyetini ise Adana Büyükşehir Belediyesi’ne iletmiş olalım, bakalım yetkililerden ne cevap alacağız?

Adana’dan şikâyet yağıyor

Adana’da Turgut Özal Bulvarı’nda yer alan ve yeni yapılan asansörler vandallıktan nasibini almış durumda.  Valilik önündeki engelli yürüyüş yolunda engeli olmayan vatandaşlar bile yürüyemiyor.

Mersinlileri isyan ettiren görüntü:

Su değil zehir akıyor iddiası!

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşamakta olan okurlarımız, Berdan Barajı’nda meydana gelen kirliliğin tehlike saçtığını belirtiyor. Baraj suyunun pislik içinde olduğunu vurgulayan okurlarımız, tepkilerini şöyle dile getirdiler: “Mersin’in su ihtiyacının karşılandığı Berdan Barajı adeta zehir saçmaktadır. Barajdan su değil zehir akıyor. Mersinliler bu suyu içme suyu olarak kullanmaktadır. Ayrıca, barajın etrafındaki mesire alanında piknik yapan vatandaşlar barajdaki kirliliğin yol açtığı pis kokudan rahatsız olmaktadır. Pis kokudan, haşere ve sinekten dolayı mesire alanında oturamamaktadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ve Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (Meski) dâhil, bu yerlerin sorumluluğu hangi kuruma aitse, bu kurumlardan bir açıklama alabilirseniz çok seviniriz.”

Adana’dan şikâyet yağıyor

Okurlarımızın bu şikâyetinden sonra Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (Meski) nasıl bir açıklama yapacak, bekleyip göreceğiz.

Terzi kendi söküğünü dikemezmiş!

İzmir’in Konak ilçesi, Umurbey Mahallesi, 1525. Sokak’ta yaşamakta olan okurlarımız, sokaklarındaki çukurları onarmayan belediyeye tepki gösterdi. Konak’ın sadece Alsancak ve Kordon’dan ibaret olmadığını vurgulayan okurlarımız, tepkilerini şu sözlerle ifade ettiler: “Hemen hemen her sokakta bizim sokaktakine benzer manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Hava güzel olduğunda toz içinde kalıyoruz. Yağmurlar yağmaya başlayınca da çamur deryası. İşin garip tarafı, sokağımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İzelman Anonim Şirketi faaliyet gösteriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde açık ve kapalı otopark hizmeti sunan bu şirkette yüzlerce çalışan var. Her gün bu yolu kullanıyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin şirketinin kapısının önü böyleyse, gerisini siz düşünün. Çalışanlar rahatsız olmasa bile bu şirketin idarecileri ve yöneticileri şirketin kapısının önünün içler acısı olduğunu büyükşehir belediye başkanına iletmiyor mu, yoksa ilçe belediyesi yolu yapmıyor mu, gerçekten merak konusu.”

Adana’dan şikâyet yağıyor

Okurlarımızın bu şikâyetini dile getirdikten sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi konu hakkında nasıl bir açıklama yapacak, bekleyip göreceğiz. Ayrıca, bu durum bize bir sözü hatırlattı:

“Herkes kapısının önünü süpürürse, mahalle temiz olur.”

Kelebek bahçesine yoğun ilgi

Selçuk lu Belediyesi tarafından Konya’ya kazandırılan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi 2021 yılında da yerli ve yabancı ziyaretçilerin favori ziyaret mekânları arasında yer aldı. Bahçe 375 bin 504 ziyaretçiyle Mevlana Müzesi’nden sonra Konya’da en çok ziyaret edilen mekân olmayı başardı. Özellikle yaz aylarında yoğun ilgi gören bahçe sadece yerli turistlerin değil yabancı turistler ve tur operatörlerinin de uğrak mekânı oldu. 7 bin 600 metrekare kullanım alanına sahip olan Tropikal Kelebek Bahçesi 3 bin 500 metrekare yürüyüş alanına sahip. Ekvatoral iklim koşullarına göre yaz-kış 28 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem değerine sahip olan bahçe, 40 farklı türde 20 bin kelebek ve 195 civarında bitki türüyle ziyaretçilere farklı bir dünyanın kapılarını açıyor. Bahçede ayrıca kral yılan, dev salyangoz, papağan gibi canlılar yaşıyor.  Şu an bakım çalışmaları için geçici olarak kapalı olan mekân 22 Ocak’ta yenilenen yüzüyle ziyaretçilerine yeniden kapılarını açacak.

Adana’dan şikâyet yağıyor

132 bin 500 ziyaretçi

Selçuklu Belediyesi tarafından Konya turizmine kazandırılan ve tarihi Sille Mahallesi’nde yer alan turizm destinasyonları da yıl boyu yoğunluk yaşadı. Başta Aya Elenia Müzesi olmak üzere Zaman Müzesi, Sille Müzesi ve Sille Sanat Galerisi gibi dini, kültürel ve sanatsal müzeleri 2021 yılında 132 bin 515 kişi ziyaret etti.

Selçuklu Belediyesi’nin, tarihi ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkarırken, yenilikçi mekânları da Konya turizmine kazandırdığını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,“Konya Tropikal Kelebek Bahçemiz Konya’nın güzide ziyaret mekânlarından biri haline geldi.

Kelebek etkisi

Artık Konya’da Mevlana Hazretlerinin türbesinden sonra turistlerin en çok ziyaret ettiği yer Konya Tropikal Kelebek Bahçesi oldu.  2021 yılı içerisinde 375 bin kişinin Tropikal Kelebek Bahçesi’ni ziyaret etmesi şehrin ekonomisine de katkı sundu. Konya’ya kazandırdığımız bu eserin Konya’nın tanıtımına bu derece katkı sağlaması bizleri mutlu ediyor. Hedefimiz yenilenen yüzüyle bahçemizin bilinirliğini ve ziyaretçi sayısını artırmak.

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...