Çürüyen üst geçit çöktü çökecek

İstanbul Avcılar’da, Şükrübey Durağı üst geçidi ölüme davetiye çıkartıyor. Vatandaşlar tedirgin olsa da paslanmış, çürümüş ve bakımsız haldeki üst geçidi kullanmaya devam ediyor.

Hafta sonu aracımı kullanmak yerine Avcılar’a gitmek için metrobüsü tercih edeyim dedim ve yola çıktım. Söğütlüçeşme durağından bindiğim metrobüsten Şükrübey durağında indim. Bu yolculukta bazı gözlemlerim oldu. Metrobüs Zincirlikuyu durağından çıktıktan sonra yolların asfaltının kötü olmasından dolayı bir süre ters şeritten seyretti. Mecidiyeköy durağına yanaşırken karşısından gelen metrobüs ile kafa kafaya geldi. Metrobüse binen vatandaşlar, canını göz göre göre tehlikeye atıyordu. En önde oturduğum için sürekli metrobüsün hızına bakıp durdum. Hız kurallarına da kesinlikle uyulmuyor. Durağa yaklaşmadan önce asfaltta önce 70 km yazıyor sonrasında 50 km ve durağa yanaşırken 30 km yazıyor ancak asla bu hız kurallarına uyulmuyor. Şoförler neredeyse durağa girdikten sonra frene basıyor. Bir vatandaşın ayağı takılsa ve yola inse kaza kaçınılmaz.

Çürüyen üst geçit çöktü çökecek

Denetim yok

Bindiğim dört metrobüsten sadece birinde şoför beyin kıyafeti düzgündü. Gömleğinin yakasında kurumun kartı takılıydı. En önemlisi emniyet kemeri takılıydı. Diğer üç şoförde bu saydıklarımın hiçbiri yoktu. Bu yüzden hem İBB yetkililerinin hem de Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin, metrobüs şoförlerini denetlemesi gerektiğini düşünüyorum. Zira denetim yapılırsa bir farkındalık yaratılmış olur.

Hijyen sıfır

Dönerken yeni alınan metrobüslerden birine denk geldim. Anons sistemi yapılmadığı gibi bilgi ekranında durak isimleri de yoktu. Metrobüsteki herkesin gözü duraklardaki isimlerdeydi. Son olarak metrobüslerde hijyenin olmadığını söylemek isterim. Metrobüslerin içi ve koltukları çok kötü durumda. Bir an önce temizlik yapılması gerekiyor.

Merdivenden inip, çıkın!

Gelelim üst geçide. Metrobüsten indikten sonra merdivenlere yöneldim, bakar bakmaz şaşkına döndüm. Merdivenlerin paslanmasını bir yana bırakın, çürümüş. Bu merdivenden inip çıkmak marifet ister. Ben denedim. Zorla da olsa inip çıktım. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na buradan çağrı yapmış olayım. Üst geçidi ve merdivenleri mutlaka siz de gidin görün. Bir kez o merdivenden inip çıkın. O zaman ne demek isteğimi anlayacaksınız.

Çürüyen üst geçit çöktü çökecek

Büyük risk

Üst geçide çıktığımda zemindeki bozulmuş alanları ve kırık camları gördüm. Üst geçidi kullanan vatandaşlar bir yana altından geçen binlerce araç da risk altında. Kırık cam parçaları kopup düşse felaket kaçınılmaz. Üst geçitten aşağı inip şaşkınlıkla yoldan incelemeye başladım. Ne yalan söyleyeyim birisi bana İstanbul’da böyle bir üst geçit var deseydi inanmazdım. Ama gözümle görünce ayrıntılı bir şekilde inceledim. Üst geçidin orada hala duruyor olması bile çok büyük bir risk. Elinizi tutacağınız bir nokta yok, her yeri pas içerisinde. Üst geçidin büyük oranda çürüdüğü görülüyor. Bu arada birçok üst geçitte durum aynı ama bu üst geçitte çökme tehlikesi olduğu bakar bakmaz görülüyor. Bir an önce yenilenmesi gerekiyor.

Umarım İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibi bu haberime kulak verir ve bir vatandaşımızın canı yanmadan bir önlem alır.

İki aydır yapılmayı bekliyor

Bu üst geçidi görünce aklıma mayıs ayında vatandaşlardan tarafımıza ulaşan bir şikâyet geldi ve ben doğrudan Zincirlikuyu’ya gittim. Haberimizden sonra şikâyet gelen noktada çalışma yapılmış mı diye bakayım dedim. Konuyu dile getireli neredeyse iki ay olmasına rağmen bir önlem alınmamış.

Meydan düzenlemesi ne zaman bitecek?

İstanbul Kadıköy’de esnaflık yapmakta olan okurlarımız, “Belediye meydan düzenlemesi yapıyor. Ancak çalışmalar o kadar yavaş ki karınca hızıyla. Dükkânlarımız toz içerisinde, müşteri bile girmiyor dükkânlarımıza. Vatandaşlar da bu yolda yürürken sürekli tehlike atlatıyor. Hiçbir önlem yok” dedi. Kadıköy’de yaşamakta olan başka bir okurumuzun da bir isteği var, olduğu gibi yayımlıyoruz: “Kadıköy Kalamış Atatürk Parkı’na sık sık gidip güzel vakit geçirmekteyiz. Bu park daha çok aile ve çocukların vakit geçirdiği bir park. Bu parkta parayla çalıştırılan tuvalet var ve yetersiz. Konteyner tuvalet konulması hem hijyenik hem de şık bir görüntü olacaktır. Bu parkın bu tuvalete çok ihtiyacı var. Bu sorunu köşenizde paylaşırsanız hepimizi mutlu edersiniz.” Okurlarımızın bu istek ve şikâyetlerini Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve ekiplerine iletmiş olalım bakalım ne yanıt alacağız?

Çürüyen üst geçit çöktü çökecek

‘Çivi bile çakılmadı’

İstanbul Üsküdar’da yaşamakta olan okurlarımızdan Reşat Saravin, “3 aydan bu yana İBB tarafından sahildeki Paşalimanı ve Kuzguncuk parkları bakım çalışması yapılacağı belirtilerek tellerle kapatıldı. Beyaz masaya şikâyetimi yaptım ve ne zaman parkların açılacağını sordum. Yaklaşık 10 günde baştan savma cevap verildi. Şu ana kadar bir çivi bile çakılmadı. Büyükşehir Belediyesi’nin bu aymazlığı ve sorumsuzluğu konusunda göstereceğiniz destek için teşekkür ederim” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini İBB yetkilerine iletmiş olalım. Bakalım ne yanıt gelecek?

Çürüyen üst geçit çöktü çökecek

Akdeniz’de şeker otu yetiştirilecek

Akdeniz Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ile Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişim Üretim ve İşletme Kooperatifi işbirliğinde, Akdam Mahallesi’nde, belediyeye ait 3 buçuk dönümlük araziye, halk arasında ‘şeker otu’ olarak bilinen, sağlık açısından faydalı, ekonomik kazanç da sağlayan binlerce Stevia fidesi dikildi. Arazinin bir dönümüne de genelde çay şeklinde tüketilen Moringa bitkisi dikildi. Başkan Gültak, özellikle pandemi süreciyle değeri bir kez daha öne çıkan ‘üretimin’ önemine dikkat çekerek ve kadınların üretime katılımının da altını çizerek, “İhsaniye Mahalle Muhtarımız ve Kooperatif Başkanımız Zehra Yılmaz, inandığı bir hayali bizlere anlattı, bizler de diğer kurum, kuruluş ve STK’larla birlikte bu hayali destekledik. Ardından yolculuk başladı ve işte bugün burada bir aradayız. Belediyemize ait, atıl durumdaki bu araziyi şeker otu bitkisi dikimi için hazırladık. Kadınları önemsiyoruz; güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum diyoruz” şeklinde konuştu.

Çürüyen üst geçit çöktü çökecek

‘Gazi Ekmek Projesi’

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın uygun fiyata kaliteli ekmeğe ulaşımını sağlayacak “Gazi Ekmek Projesi” kapsamında meslek liselerinin fırınlarında günlük 50 bin ekmek üretiminin yapılmasını öngören protokol, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla imzalandı. Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülecek üretim için Şahinbey Kültür ve Sanat Merkezi’nde imzalanan protokol kapsamında 110 satış noktasında satışa sunulacak ekmekler, meslek liselerinin fırınlarında öğrenciler tarafından üretilecek.

Çürüyen üst geçit çöktü çökecek

Beylikdüzü’ne yeni yaşam alanı

Son üç yıl içerisinde 65 yeni parkı ve Yaşam Vadisi dahil toplam 728 bin metrekare alan üreten Beylikdüzü Belediyesi, yıllardır atıl durumda bulunan 4 bin 200 metrekarelik alanı daha, gerekli çevre düzenlemeleri yaparak ilçe halkının hizmetine sundu. Açılış programında konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, doğayla uyum içerisinde yaşayan nesiller yetiştirmek için yeşil alanları artırdıklarını belirterek, “Bizim anlayışımızda milletin derdine derman olan, millete nefes aldıran ve gerçekçi çözümler üreten projeler var. Biz bu kente hizmet üretmek için varız.” dedi.

Çürüyen üst geçit çöktü çökecek

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...