Kazıklama devam ediyor!

İstanbul’un özellikle sahil kesimlerinde İSPARK tarafından işletmelere kiralanan otopark alanlarına vatandaşlar “Her yer kiralandığı için aracımızı park edecek yer bulamıyoruz. Biraz da vatandaşı düşünsünler” sözleriyle İSPARK’a tepki göstermişti. Biz de İstanbul’da yaşamakta olan okurlarımızın şikâyetlerini her seferinde tarafsız bir şekilde dile getirip, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibine duyurmaya çalıştık. Okurlarımızın İSPARK şikâyetini gazetemizin 16 Ağustos 2021 Pazartesi günkü nüshasında “KAZIKLI İSPARK!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizin üzerinden iki hafta geçti. Şikâyet edilen bölgelerde durumda bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek için kısa bir İstanbul turu attık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSPARK yönetimi şikâyet gelen noktalarda bir aksiyon alamadığı gibi bir açıklama da yapmadı.

Kazıklama devam ediyor

Üç haftadır yanıt yok

Yine 9 Ağustos tarihli nüshamızda, okurlarımız,  “İstanbul’un Sarıyer ilçesinde merkezde işletilen bir otoparkın üst kısmındaki ıhlamur ağaçları kesilip konteyner yerleştirildi. Ön görünüm yasası yüzünden, biz mülk sahipleri eski evlerde yaşıyorken Boğaz’ın dibinde bu görüntü kirliliğini istemiyoruz. İmza toplayıp muhtar aracılığıyla kaymakamlığa dilekçe verdik ama sonuç alamadık. Özel mülk olduğu gerekçesiyle bu arsa depo alanı olarak kullanılıyor. Bizim evlerimiz önceleri deniz görürken, şimdi bu konteynerler yüzünden sadece çöplük görüyoruz.  Depo alanı da olsa böyle kafalarına göre konteynerlerle kat çıkılması normal mi?” diyen okurlarımızın şikâyetini “Konteyner manzaralı Boğaz!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Bu haberle ilgili de üç haftadır İBB’den yanıt alamadık. Umarız zabıta ekipleri şikâyete konu olan noktayla ilgili çalışmasını tamamlar ve konuyla ilgili açıklama yapar.

Komşularına aşure ikram etti

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat muharrem ayı dolayısıyla Barbaros Meydanı’nda komşularına aşure ikram etti. Başkan Akpolat, “Ülkemiz yangın ve sel felaketiyle mücadele ediyor. İnşallah bu muharrem ayı bu sıkıntıların ortadan kalmasını sağlar” dedi. Beşiktaş Belediyesi, bolluk, bereket, paylaşım, birlik ve beraberliğin simgesi muharrem ayında vatandaşlara aşure dağıttı.  Başkan Akpolat da Barbaros Meydanı’nda kurulan çadırda mesai arkadaşlarıyla beraber Beşiktaş Belediyesi’nin kendi mutfağında hazırlanan aşure lokmasını komşularına ikram etti. Pandemi nedeniyle sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek gerçekleşen aşure dağıtımında 22 bin tas aşure dağıtıldı.

Kazıklama devam ediyor

Toroslar’a yeni taziye evi

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Aladağ Mahallesi’nde büyük bir ihtiyaç olan Çok Amaçlı Kültür Sanat ve Taziye Evi’nin açılışını yaptı. Tesisin yapımına katkıda bulunan mahalle sakinlerine de teşekkür eden Başkan Yılmaz, “Bizi biz yapan, bir arada tutan kültürümüzdür. Allah birliğimizi daim eylesin. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Kazıklama devam ediyor

BELEDİYEDEN YANIT VAR!

EYLÜL-EKİM AYLARINDA TEMİZLENECEK!

Çanakkale Ayvacık’a bağlı Küçükkuyu’daki Mıhlı Çayı’nda daha önceki yıllarda sağanak yağmurun ardından meydana gelen taşkına dikkat çeken Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, “Son günlerdeki sel felaketleri bize ders olmalı, Mıhlı Çayı yatağında biriken toprak ve otlar temizlenmeli” diyerek Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne çağrı da bulunmuştu. Biz de başkanın bu çağrısını gazetemizin 20 Ağustos 2021 Cuma günkü nüshasında “MIHLI ÇAYI’NI TEMİZLEYELİM” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra DSİ bir açıklama yaptı: “Milliyet gazetesinin 20.08.2021 tarihli nüshasında yer alan ‘Mıhlı Çayı’nı Temizleyelim’ başlıklı haberle alakalı olarak aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür: 20 Ağustos 2021 Cuma günü yayımlanan Milliyet gazetesindeki Mıhlı Çayı’nı Temizleyelim başlıklı haberde, özetle, ülkemizin kuzeyinde yaşanan son taşkın olaylarından ders alınarak Çanakkale ili, Ayvacık ilçesi, Küçükkuyu beldesi sınırları içindeki Mıhlı Çayı yatak temizliğinin DSİ tarafından acilen yapılması gerektiği ifade edilmiştir. Mıhlı Çayı Yatak Temizliği ile ilgili talep 2021 yılı Bölge Müdürlüğümüz makineli çalışma programına alınmış olup eylül-ekim ayları içerisinde yapılması planlanmaktadır. Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.” Başkanın çağrısına duyarsız kalmayan DSİ’ye teşekkür ederiz.

Kazıklama devam ediyor

DSİ yaptığı açıklamada: “Çanakkale ili, Ayvacık ilçesi, Küçükkuyu beldesi sınırları içinde bulunan Mıhlı Çayı yatağında Bölge Müdürlüğümüz makine parkı imkânlarıyla;

- 16.01.2017 – 08.02.2017 tarihleri arasında 8000 m3;

- 14.03.2017 – 06.04.2017 tarihleri arasında 9000 m3;

- 11.09.2017 – 01.11.2017 tarihleri arasında 25000 m3 olmak üzere toplam 42000 m3 rüsubat temizliği yapılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Bir saat içerisinde müdahale edildi!

İstanbul Heybeliada’da yaşamakta olan okurlarımızdan Volkan Okur, üç apartmanın çöpünü attığı, iki tekerleği de kırık konteyner ve arkasına iki ay önce dökülen hayvan gübresinin alınmamasından şikâyetçiydi. Biz de okurumuzun bu şikâyetini gazetemizin 20 Ağustos 2021 Cuma günkü nüshasında “Heybeliada’dan pis kokular geliyor!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden sonra belediye ekipleri şikâyet gelen noktaya aynı gün müdahale edip kırık çöp konteyneri değiştirip yanındaki kirliliği de ortadan kaldırdı. Duyarlılığından dolayı Adalar Belediyesi ekiplerine teşekkür ederiz.

Kazıklama devam ediyor

E-5'TE TEHLİKE ORTADAN KALDIRILDI

İstanbul Kadıköy’de yaşamakta olan okurlarımız, İstanbul Altunizade’den Kadıköy’e inerken D100 Uzunçayır mevkiinde, iki yıl önce yol çalışması yapılırken yolun akışını değiştirmek için yola otoyol bariyerlerinin çakılıp, sonrasında metal parçaların asfaltın üzerinde bırakılmış olmasından şikâyetçiydi. Biz de okurlarımızın bu şikâyetini gazetemizin 31 Mayıs 2021 Pazartesi günkü nüshasında “Kazaya davetiye çıkarıyor!” başlıklı haberimizle duyurmuştuk. Haberimizden yaklaşık iki ay sonra belediye ekipleri yolda asfalt çalışmasını bitirdi.

Kazıklama devam ediyor

Muğla’da 2. Orman Yangınları Çalıştayı

İlk olarak 2019 yılında yapılan Orman Yangınları Çalıştayı’nın ikincisi Muğla’da düzenleniyor. “Küllerimizden Doğuyoruz” temasıyla düzenlenecek olan çalıştaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları ve 11 CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı katılıyor. Çalıştayda alanında uzman profesörler tarafından orman yangınları bilimsel açıdan ele alınarak sunumlar yapılacak. Yüzde 68 orman varlığı olan Muğla’da yangınlar sonucu yüzde 8’lik bir orman alanı kül oldu. Bu nedenle çalıştayda yeniden inşa ve rehabilitasyon, orman yangınlarında havadan müdahale esasları gibi konular ele alınacak. Ayrıca Ege ve Akdeniz bölgelerinin bitki örtüsü ve yangınla ilişkileri, yanlış ormancılık politikaları gibi konular uzman hocalar tarafından anlatılarak tartışılacak. Çalıştay yarın Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Başkan Gürün, çalıştay hakkında, “Orman yangınlarının ne gibi zararlara yol açacağına yakınen şahit olduk. Bu zararların önüne geçmek ve gereken tedbirlerin alınması için 2019 yılında “Orman Yangınları” ile ilgili çalıştay düzenlemiş, bununla ilgili sonuç raporu yayınlamıştık. Şehrimizdeki orman varlığının korunması bizim için görev değil gelecek nesillere borçlu olduğumuz bir sorumluluktur. Bu nedenle yaşamış olduğumuz felaketn tekrarlanmaması ve yeşil Muğlamızın korunması için elimizden ne geliyorsa belediye ve halk olarak yapmaya, hazırız. Bu kapsamda önemli profesörlerin alanında uzman eğitimcilerin katılımıyla 2. Orman Yangınları Çalıştayı’nı düzenliyoruz. Burada özellikle zarar gören ormanlarımızın bilimsel açıdan incelenerek nasıl eski haline getirileceği, bitki örtüsünün nasıl tamir edileceği ve ekosistemin gördüğü hasarın hangi şekilde giderilmesi gerektiği gibi konuları ele alacağız” dedi.

Kazıklama devam ediyor

SEN SOR BAŞKAN CEVAPLASIN!

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...