'Kent eski siluetine kavuşacak'

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’i yeni hizmete giren 120 yıllık tarihi binada ziyaret ettik. Karşımızda Cunda (Alibey) Adası, tarih kokan bir bina. İnsan gözünü alamıyor, muhteşem bir restorasyonla tarihi bina kente kazandırılmış. Biz sorduk başkan tüm içtenliğiyle sorularımızı yanıtladı.

Öncelikli projeleriniz nelerdi, hangilerini yaşama geçirdiniz?

Proje kapsamında beşinci mahalleevini açmak üzereyiz. Kadınlara sunmaya çalıştığımız imkânlar, kadının üretim içerisinde olması gerekliliği, yeni doğum yapan kadınlarımızı ziyaret ederek, “Hoş Geldin Bebek” projesi sayesinde anneyle irtibat kurmak, vb. projelerimizle kadın istihdamına önem veren ve kadınları destekleyen çalışmalarımız devam ediyor. Kadınlara yönelik daha birçok çalışma ve festival gibi etkinliklere imzamızı atacağız. Ayvalık Belediyesi olarak kadınlarımızın her daim yanındayız.

Yıllardır her seçimde “Altınova’ya pazar yeri yapacağım” diye herkes vaatte bulunmuştur. Ancak biz, bölgenin en kapsamlı ve büyük ticaret yerlerinden biri olan Altınova pazar yerinin ihale hazırlıklarına başladık. İnşallah kısa zaman içerisinde Altınova’yı modern ve kapalı bir Pazar yerine kavuşturacağız. Mezbaha bölgesinde inşaatı süren binaya temizlik hizmetlerini taşıyacağız. Yeni Mahalle’deki vatandaşlarımız da artık kokuya ve gürültüye maruz kalmayacak. Eski binaya da Mahalleevi, kreş ve taziye evi gibi bir proje öngörüyoruz.

Kent eski siluetine kavuşacak

Yaşlı bakımevi geliyor

Cihan Şişman’ın sağladığı fonla yapılan yaşlı bakımevimizin iç mekân tasarımını ve ihtiyaçlarını belediye olarak biz karşılıyoruz. Düşünmek, ortaya atmak ve bunun arkasında durmak bir vizyon ve sahiplenme işidir. Ayvalık’ta yaşayanlar bilir, “Şu Cennet Tepesi’nde bir mekân olsa da gidip otursak, bir çay içsek “ derdik, bunu hayata geçirdik. Benzeri olarak, Amfi Tiyatro yıllardır Ayvalık’ın buluşma noktalarından biri olmuştur. Atıl durumdaki tiyatroyu Ayvalık’a yeniden kazandırmış olduk.

Yel değirmenleriyle ilgili çalışmanız çok ilgimizi çekti, anlatır mısınız?

Ayvalık’ın siluetine katkıda bulunmak için kentin sırtlarındaki yel değirmenlerinin kazı çalışmaları yapıldı ve temeller bulundu. Sadece yel değirmenlerinin rekonstrüksiyonunun yapılması bölgeyi bir cazibe noktası yapacaktır. Bölgede müze, kütüphane, etkinlik salonu, gezinti alanları gibi kompleks bir proje üretmenin peşindeyiz. Küçükköy Belediye Başkanlığı dönemimde kazı izinlerini alıp yel değirmenlerini ortaya çıkarmıştık. Belediye kapatılınca projeler askıya almıştık, şimdi projelerini hazırlayıp hayata kazandırmak istiyoruz. Ayvalık’ın turizmine ve siluetine katkıda bulunmaları açısından önemli projeler.

Sosyal medyadan akıllı kent projesini duyduk önemli bir çalışma değil mi?

En önemli çalışmalarımızdan biri “Akıllı Kent Projesi”. İki yıllık bir çalışmayla milyonlarca evrak arşivlenecek ve kentin dijital belleği oluşturulacak. Birçok veriye vatandaşlar online erişimle ulaşacak. Çalışmalarına başladığımız bu proje önümüzdeki yıl içerisinde hizmet vermeye başlayacak. Ayvalık’ı gelecek kuşaklara atalarımızdan aldığımız gibi emanet etmenin gayreti içindeyiz.

Önümüzdeki iki yılda hedefleriniz nelerdir?

21 Mayıs günü yaşanan afette yüzlerce tekne batmış, yüz milyon lira hasar meydana gelmişti. Göreve geldiğimizde yanaşma yerlerinin yapılması için girişimlerde bulunmuştuk. Bu facianın ardından girişimlerimiz sonuç verdi ve iki yanaşma yerinin yapılmasıyla ilgili çalışmalar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından başlatıldı.

Kent eski siluetine kavuşacak

Çekek yerine düzenleme

Ayrıca, yıllarca özel sektör tarafından işletilen ve aylık 35 Türk Lira’lık sembolik ödemeyi bile yapmayan firmadan teslim alınan çekek yeriyle ilgili düzenleme çalışmaları projelendiriliyor. Alana hem çekek yeri hem de marina yapılması planlanıyor.

İki müze birden

Necdet Bezmen’in koleksiyonunun sergileneceği Anadolu Uygarlıkları Müzesi’nin açılışını haziran ayında gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl mübadelenin 100. yılı için kurulacak komisyonla müze çalışmalarını başlatıyoruz.

Turizmde rota

Ayvalık’ı ziyaret eden misafirlerimizin kenti daha iyi deneyimlemeleri için oluşturacağımız iki rota projesi yürütmekteyiz. Kurgulanacak olan rotalarla kentin önemli düğüm noktaları ve kent imgesi yapıları sırasıyla ziyaret edilebilecek. Yapılar üzerinde bulunan karekodlarla yapının orijinal görüntüsü ve bilgileri görüntülenebilecek. Yönlendirme unsuru olarak sarı kaldırım taşları kullanılacak. Bu sayede rota rahatlıkla gezilebilecek.

Değirmendere Şelalesi doğaseverleri büyüledi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, doğaseverleri şehrin doğal güzellikleriyle buluşturmaya devam ediyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen “Doğa Yürüyüşleri” etkinliğinde katılımcılar, doğal manzarası, havası ve su kaynaklarıyla doğa tutkunlarının uğrak noktası haline gelen Andırın Boynuyoğunlu Mahallesi’nde bulunan Değirmendere Şelalesi’ni ziyaret etti. 120 doğaseverin yer aldığı etkinlikte, toplamda 16 kilometrelik mesafe kat edildi. Gerçekleştirilen etkinlikte doğanın, yeşil alanın ve suyun tadını çıkaran doğaseverler, çektikleri fotoğraflarla da hatıralarını ölümsüzleştirdi.

Kent eski siluetine kavuşacak

Caretta Caretta parkı hizmete açıldı

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Üretken Belediyecilik anlayışıyla yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Avsallar Mahallesi, 171 ada yanındaki 922 m2’lik yeşil alana Caretta Caretta’ların neslinin devamlılığının önemine dikkat çekerek farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan Caretta Caretta Temalı Park Projesi tamamlandı. İçinde engelsiz yürüme yolu, çocuk grupları alanı, WC, dış mekân spor aletleri, masa tenisi, oturma alanları ve kent mobilyaları bulunan parkta son çalışmalar yapıldı.

Kent eski siluetine kavuşacak

Halk plajları sezona hazır

Bodrum Belediyesi, ilçe sakinlerine ve gelen misafirlere kaliteli hizmet verilebilmek için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yarımada genelindeki 11’i mavi bayraklı toplam 70 halk plajına 1000’in üzerinde şemsiye yerleştirildi. Ayrıca, soyunma kabinlerinin bakımı, cankurtaran kulelerinin yenilenmesi, denize şamandıra çekilmesi, plaj genelinde tesviye çalışmaları tamamlanırken, temizlik ve bakım çalışmaları da sürekli olarak gerçekleştirilip denetleniyor. Belediye Başkanı Ahmet Aras, vatandaşların sahil ve plajlardan en verimli şekilde faydalanabilmesi için belediyenin sezon boyunca çalışmalarına devam edeceğini belirtirken, her geçen sezon hizmet kalitesini artırmak için de var güçleriyle çalıştıklarını ifade etti. Bodrum’da, 2016 yılında 15 noktada faaliyet gösteren belediye halk plajı sayısı 2022’de 70’e yükseltildi.

Kent eski siluetine kavuşacak

Spor Okulları kapılarını açtı

Sivas Belediyesi’nin her yıl gençler ve çocuklar için geleneksel olarak düzenlediği Yaz Spor Okulları kapılarını açtı. Futboldan Sayokan’a kadar yedi farklı dalda düzenlenen spor okullarına bu yıl bin 500 çocuk kayıt yaptırdı. Çocukları çevrenin zararlı etkilerinden uzak tutmak, verimli ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak ve gizli kalmış yeteneklerini açığa çıkarmak amacıyla Muhsin Yazıcıoğlu Spor Kompleksinde düzenlenen yaz okullarında, ücretsiz servis ve spor malzemesi desteği sağlanıyor. Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Karate, Tekvando, Okçuluk ve Sayokan dallarında eğitim alacak sporculardan başarı gösterenler Belediyespor’un alt yapı takımlarında yer alacak. Yaz spor okullarının açılışına katılan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, futbol antrenmanı yapan çocuklarla bir araya gelerek minik sporcularla yakından ilgilendi.

Kent eski siluetine kavuşacak

Bisikletli zabıta timi göreve başladı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi insan ve doğa dostu bisikleti bir biriminde daha kullanmaya başlıyor. Belediye bünyesinde kurulan “Bisikletli Zabıta Timi” bisiklet yolları başta olmak üzere şehirde gerçekleştirilecek zabıta hizmetlerinde görev başında olacak. AKOM’da bisikletli timde görev alacak zabıtalarla bir araya gelen ve kullanacakları bisikletleri teslim eden Başkan Ekrem Yüce, mesai arkadaşlarına başarılar diledi. Programda Başkan Yüce’nin yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Ziya Cevherli, Zabıta Dairesi Başkanı Kemal Usta, daire başkanları ve basın mensupları yer aldı. Başkan Yüce, “Sahip olduğumuz Dünya Bisiklet Şehri unvanı sayesinde de dünyada ilk 14 şehrin arasına girdik. Düzenlediğimiz organizasyonlarla dünyanın en prestijli bisiklet yarışlarına ve şampiyonalarına ev sahipliği yapıyoruz. Malumunuz, şehrimizde kilometrelerce uzunluğunda bisiklet yolları var. Bunlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Hedefimiz Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden başlayarak Sapanca’nın etrafını dolaşacak bir bisiklet yolunu Sakarya’ya kazandırmak” diye konuştu.

Kent eski siluetine kavuşacak

Sen Sor Başkan Yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları ve belediye hizmetlerinde karşılaştığınız sorunları, sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikayetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...