Yenidoğan bebeklerin cilt bakımı ve ipuçları

23 Aralık 2020

Bebekler doğduklarında pamuk gibi ciltleri vardır. Ama çok hassastırlar. Bazen bebeğinizi emzirdiğinizde size değen yanaklarında kırmızılıklar başlar. O nedenle çok dikkatli olmak, kullandığımız her ürünü özenle seçmeliyiz.

Bebeklerin cilt bakımında ipuçları;

· Bebekler yeni doğduklarında vücudu ‘verniks kazeoza’ denilen koruyucu bariyerle kaplıdır. Bebeklerin vajinal doğumlarında kolaylık sağlar ve bebeklerin ısı kaybını önleyen bu tabaka, bebek ilk doğduğunda sadece silinir, yıkanmaz.

· Bebekler doğar doğmaz artık yıkanmıyor. Bebek doğduktan sonra en erken 6 saat sonra hastanede yıkanıp taburcu ediliyor. Hatta bazı hastaneler de hiç yıkanmadan sadece silinerek bebek taburcu ediliyor. Bebek eve gidince de göbek bağı düşene kadar yıkamayı önerilmez. Göbek bağı düşene kadar silme banyosu veya saf bir ıslak mendil ile günlük temizliği yapılabilir.

· İlk günden sonra göbek bağı düştükten bir gün sonra yıkanmaya başlanır. Bebekleri yıkarken yenidoğan dönemine uygun şampuanlar kullanılmalı, bebeğin cildini kurutacak ürünlerden kaçınılmalıdır.

· Şampuanın direkt bebek cildine temas ettirilmemesi gerekir. Yıkamada kullanılan ürünün elde köpürtülerek uygulanması tavsiye edilir. Bu uygulama, durulama aşamasını da kolaylaştıracaktır.

· Koltuk altları, kasıklar, boyun ve kulak arkası gibi kıvrımlı bölgelerin havlu ile yumuşak dokunuşlarla iyice kurulanması önemlidir.

· Cilt kuruluğunu azaltmak için banyo sonrası bebeğin cildine uygun bebekler için özel üretilmiş bebek nemlendiricileri uygulanabilir. Banyo sonrası bebek masajı için de idealdir.

Yazının devamı...

Ek gıdaya geçiş tüyoları

7 Temmuz 2020

Ek gıdaya geçiş dönemi, annelerin heyecanlandığı bir o kadar da telaşlandığı bir süreç. Bu döneme anneler çocuk doktorunun rehberliğinde ilerlemeleri önemli. Çünkü her çocuk farklı ve kendine özel olabilir. Fakat herkes için dikkat edilmesi gereken bazı bilgiler var. İşte tam da bu dönemde Gıda Mühendisi Sevgili Tuğba Bayburtlu sizlerin bana en sık sorduğunuz soruları sordum.

Tuğba hanım, Ek gıda nedir? Ve ne zaman başlanmalıdır?

Ek gıda ya da tamamlayıcı gıda, bebeklerin anne sütü sonrasında almaya başladıkları ek öğün, yemek türü olarak adlandırılabilir.

Anne sütü sonrasında bebeğin ek gıda ihtiyacının kendini hissettirmesi bebekten bebeğe göre değişse de ortalama 6. Aydan sonra kendini göstermeye başlar. Dişleri kaşınır, elini daha çok ağzını götürmeye başlar, sizi takip eder, ne yediğinize bakar, elinizdekine uzanmaya çalışır. Ayrıca bebeğinizin desteksiz oturması ve başını dik tutmaya başlaması da ek gıdaya geçiş için çok önemlidir aksi takdirde yedikleri boğazına kaçabilir.

Ek gıdaya geçişinize doktorunuz karar vereceği için kendi başınıza hareket etmemek önemlidir.

Ekgıda süreç için anneler biraz teleşlana biliyor. Bu süreç için annelere tavsiyeleriniz nedir?

Ek gıdaya geçişte öncelikle ebeveynlerin panik olmaması hep tekrar ettiğimiz bir konu. Adı üstünde hala "EK" gıda olduğu ve ufak ufak çeşit denemeleriyle az az başlandığından esasında anne ve babanın önünde azımsanmayacak bir 3-5 ay civarı bir süre var. Ek gıdaya geçiş zamanı doktorun bebeğinizin gelişimi açısından değerlendirmesi ile ortaya çıkacaktır. Ülkemizde genellikle 4. ay ila 6. ay arasında çocuk doktorları ek gıdaya geçişi telkin etmektedir.

Biliyoruz ki, Ek gıdaya geçişte çok detay vardır. Bizlere birkaç ipucu verebilir misiniz?

Yazının devamı...