Türkiye’nin en güzel yol ayrımının cennet duraklarından bir tanesi; Bozburun!

20 Haziran 2020

Uzun ince sahil şeridi, ılık denizi ve efsane manzarasıyla gönlümüzün tam orta yerinden vurmuştur bizi Bozburun. Konaklama seçenekleri geceliği 10000 TL ile 200 TL arasında değişebilen aşırı lüks ile mütevaziliğin muhteşem uyumu bu kasabadadır.

 

Gündüzleri tekne turu ile Bozburun ve Söğüt koylarında Maldivleri kıskandıran sularda yüzmeyi tercih edebilir ya da minik pansiyonunuzun şezlonglarında uzanıp içeceğinizi yudumlayıp, kitabınızı okuyarak şehrin keşmekeşinden uzak, sakin bir tatil yapabilirsiniz. Eğer tatil süreniz uzunsa mutlaka çevre koyları da ziyaret etmenizi öneririz.

Bozburunda gezilecek yerler

Bozburun’a gelmeden önce sırası ile Orhaniye Köyü, Kızkumu Plajı’nı sonrasında Turgutlu Şelalesi kavşağı ve Selimiye Köyü’nü geçiyorsunuz. Kızkumu’nda deniz içinde yürüyerek karşı kıyıya geçme deneyimi yaşayıp piknik yapmak oldukça keyiflidir. Dilerseniz Turgutlu Şelalesini ziyaret edip muhteşem doğanın keyfini çıkartabilirsiniz. Akşamları da Bozburun’un sakinliğinden sıkılırsanız, Selimiye Köyü’ne geçip sahilde muhteşem yemekler tadabilir, meydandaki farklı lezzetlere sahip Paprika pastanesinden tatlılar deneyebilir ve zümrüt yeşili denizi izleyerek dinginliği tüm benliğinizde hissedebilirsiniz. Gün içinde Söğüt Köyünü ziyaret ederseniz Ahtapotçu Mehmet Usta’dan mutlaka ızgara ahtapot tatmanızı tavsiye ederim.

Yazının devamı...

Arap Yarımadasının Yeni Aktarma Merkezi; Katar, Doha!

17 Haziran 2020

Katar, Arap Yarımadası’nın yüz ölçümü olarak en küçük fakat gelir olarak en zengin ülkesidir. Son on yılda Katar Hükümeti başkent Doha’yı turizme açmaya karar verip bununla ilgili çalışmalara başladı. Tabii bu çalışmaları en etkin kılan şey ise Qatar Airways’in hükümete olan desteği oldu. Günümüzde, özellikle Asya ile Avrupa arasında tam bir köprü görevi görmeye başlamış olan başkent Doha, aynı zamanda kültürel ve sosyal anlamda da turistleri doyurmaya başlamış durumda. Bu yazımda aklında Doha’yı aktarma merkezi olarak kullanacak veya Doha’ya turist olarak gitmek isteyenler için bilgiler vereceğim.

Başkent Doha’ya ilk ayak bastığınızda sanki bir Abu Dabi, Dubai havası verse de hala şeriat kurallarına oldukça bağlı olan bir ülke. Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, bir ülkeye girişte o ülkenin insanlarındaki hoşgörü ve gelişmişlik seviyesini pasaport sırasından bile anlayabilirsiniz. Burada, abartısız söyleyebilirim ki, en az iki saat pasaport sırası bekledik. Eğer uçaklarınız arasındaki aktarma süreniz dört saatten fazla ise ülkeyi gezmeniz için izin veriliyor. Hamad Uluslararası Havalimanında gelen turistlere ülkeyi tanıtmak için saat başı düzenlenen ücretsiz şehir turları mevcut. Dilerseniz bu turlara katılıp hızlıca şehri gezebilirsiniz ya da bizimkisi gibi aktarma sürenizi bir günden uzun tuttuysanız, Qatar Havayollarının Plus Qatar anlaşması ile önceden çok cüzi bir fiyata veya ücretsiz olarak tuttuğunuz beş yıldızlı otelinizde konaklayabilirsiniz. Katar Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 90 güne kadar vize istemiyor. Açıkçası pasaport sırasını beklemeye değer tecrübeler Doha’da sizi bekliyor olacak.

Taksimize binip şehrin sahiline doğru yol aldığımızda yükselen gökdelenler yanında geleneksel çarşıları Souq Waqif ve onun yanındaki prensin sarayı karşısında dilimiz tutulmuş bir şekilde otelimize varmıştık. 2018 yılında Qatar Airways’in Plus Qatar ile yaptığı işbirliği sayesinde bir gece ücretsiz, iki gece de 100 dolar ödeyerek dünyanın en lüks otellerinden birinde üç gece geçirme imkanımız oldu.

Gitmeden önce nelere dikkat etmeliyiz?

Yazının devamı...