Amerika’da ‘Doktor Öz’ fırtınası

Amerikalılar “Öz” değil “Az” (Daktır Az) diyorlar ama olacak o kadar. Bir Türk, hele hele kalp cerrahı Mehmet Cengiz Öz gibi, adıyla sanıyla Türk asıllı bir şahsiyetin siyasete atıldığı sık görülmüyor. (Ayrıca bu “ö, ü ve ı” harflerinin söylenişi Amerikalılar-İngilizler için çok zor.)

Ocak ayından bu yana Amerika’nın en çok tanınan doktorunun Pensilvanya eyaletinde, siyaseti bırakan Pat Toomey’in yerine Cumhuriyetçi Parti’den senatör adayı olmasının yarattığı fırtına, eski Başkan Donald Trump’ın, rakibi milyarder yatırımcı David McCormick’i değil Öz’ü desteklediğini açıklamasıyla normal seyrinin çok dışına çıktı.

Trump’ın Dr. Öz’e desteği, gelecek ay yapılacak Pensilvanya ön seçimlerini bir bakıma Trump için de sınama haline getirmiş oldu. Dr. Öz ön seçimde partisinin adayı seçilirse, bu, Cumhuriyetçi Parti’nin Trump’ın muhtemel başkan adaylığını desteklemesi anlamına gelecek. Öz, 8 Kasım’da yapılacak Senato ara seçimlerini kazanırsa, bu, Pensilvanya seçmeninin Trump’a oy vereceği şeklinde yorumlanacak ve Trump, belki de Öz’ün zaferi sayesinde yeniden başkanlık yarışına katılmak için gerekli cesareti (ve desteği) bulmuş olacak.

Amerikan parlamentosunda, ailesinde Türkiye asıllı büyük anneler-büyükbabalar bulunan veya gelini-damadı Türkiyeli olan siyasetçi daima oldu.

Ancak Konyalı Suna ve Mustafa Öz’ün Ohio’da doğmuş oğulları Mehmet Öz ile ilk kez “aleni” şekilde bir Türk, ABD siyasetine adım atmış oluyor. Dr. Öz’ün bütün ABD’li siyasetçiler gibi kampanya haberlerini paylaştığı ve bağış topladığı web sitesinde (doctoroz.com), siyasete neden atıldığı, “Bugün Amerika'nın kalbi, onu hayata döndürmek için bir defibrilatöre ihtiyaç duyan kırmızı bir kodda” ifadesiyle anlatılıyor:

“Yanımızdaki ameliyathanedeki kaosa çoğumuz sırtımızı dönebiliriz; ama benim için doğru olan siyaset sahnesine girmekti. Büyük bir cerrah için yapılması gerekli olan buydu.”

Dr. Öz’ün siyasete atılmadan önce de Amerikan kamuoyunda çok tanınan ilk 10 kişi arasında yer alması, siyasete atılmasını hem çok kolaylaştırdı hem de vazgeçtiği şeyler dikkate alınırsa çok zorlaştırmış sayılabilir. Ünlü televizyon programı sunucusu, milyonlarca hayranı olan Oprah Winfrey, Dr. Öz'ü düzenli olarak konuk ederek Amerikalı seyircilere tanıttı. Dr. Öz, daha sonra 13 yıl süren, kendi programıyla Amerika’nın en çok tanınan kalp cerrahı olmayı başardı.

Düzenli beslenmeden zayıflamaya, önemli hastalıklarla başa çıkma yollarına, en zor tıp konularını elinde bir hasta akciğer veya kalp ile seyirciyi sarsan sunumuyla anlatan Dr. Öz’ün bu programdan kazancı her yıl 10 milyon doların üzerinde idi. Seçim kuruluna verdiği beyannamede mali varlığını 100 milyon doların üzerinde açıklayan Dr. Öz’ün seçim yasasının zorunlu tuttuklarının dışında yarım milyar dolar civarında servetinin olduğu hesaplanıyor. 

Kamuoyu yoklamaları, FETÖ mensubu olduğu sanılan kişilerin, bazı Rum ve Ermeni lobi kuruluşlarının çocuklarının gizli Türk isimleri taşıdığı, Türkiye’ye sadakat beslediği tarzındaki kampanyanın etkili olmadığını gösteriyor. Dr. Öz adeta Türk bayrağı elinde Senato’ya girecek, önemli komisyonlarda önemli görevler alacak.