Seçimde verdiğim sözleri tutuyorum

9 Nisan 2019’da göreve başlayan Sandal, odasının kapısını hep açık tuttuğunu, belediyeye gelenleri asla geri çevirmediğini ve iletilen tüm sorunlara çözüm ürettiğini söyledi, “Her şeyi halkım için yapıyorum”dedi.

Başkan Serdar Sandal’ın, mazbatasını aldıktan sonraki ilk sözü, “Kimseyi ötekileştirmeye değil, toplumun tamamına hizmet etmeye geldik” olmuştu. Daha sonra şunları dile getirdi: “Ekip ve başkan olarak hizmet anlayışımız, 7/24 çalışma prensibi olacak. Kapılarımızı açacağız, dedik ve bunu yaptık. Halkımıza kapalı kapı olmaz, varsa onları da kaldıracağız, bu konuda yeni bir anlayış getireceğiz. Gelen vatandaşımız bizimle görüşecek. Şeffaf ve adil olacağız. Hakka, hukuka ve adalete inanacağız. Hesap vereceğiz. Bayraklı’da hiç kimse yatağa aç girmeyecek.”

‘Amirimiz vatandaş’

İlk meclis toplantısında hedef ve çalışma prensiplerini açıklayan Sandal, “Amirimiz vatandaş olacak. Hangi partiye oy verirse versin, herkesin başımızın üzerinde yeri olacak, nereye ve ne gerekiyorsa eşit şekilde hizmet gidecek. Kapımız herkese, her siyasi düşünceye ve her etnik kökene açıktır. Bayraklı’yı çocukların, gençlerin ve kadınların omuzlarında yükselteceğiz. Okula gidemeyen çocukların ailelerinin derdini derdimiz bileceğiz. İlçemde bir çocuk okuyamazsa, oturduğum koltuk bana haram olsun. İmkânlarımız dahilinde ilçemizdeki tüm eğitim kurumlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. 24 mahallemizde 24 kreş olacak. Ayrıca 23 Nisan’daki minik başkanın önerisi ve Yörükler Derneği’nin de desteğiyle deve güreşini kaldırdık. Bu etkinliğe harcanacak parayı eğitimlerine devam edemeyen çocuklarımız için harcayacağız. Küçüklerimizi ve gençlerimizi spora, kültüre ve sanata yönlendireceğiz. Bayraklı, dünya çocuk ve gençlik merkezi olacak. Ayrıca dar gelirli aileler ile şehit ve gazi yakınları, durumlarını beyan etmeleri halinde eğitim ve sağlık ile Şehit Ümit Boz ve 75. Yıl düğün salonlarını onlara ücretsiz tahsis edeceğiz.”

‘Bütün değerlere sahibiz’

“Gelelim ilçemizde yürüttüğümüz altyapı çalışmalarına” diye sözlerini sürdüren Başkan Sandal, şu bilgileri verdi: “Bayraklı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimiz, ilçe genelinde tüm parklarda bakım ve onarım çalışmaları yaptı. Budama, çim biçme, ilaçlama, temizlik, çiçek ve ağaç dikimi gibi faaliyetlere hız verdik. Son iki ayda 9 parkı baştan aşağı yeniledik. Fen İşleri ekiplerimiz de, yaklaşık 7 bin 200 metrekarelik alanda 1800 ton asfalt serimi yaptı. Bozuk yollar onarıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu çalışmamıza 45 bin ton asfalt desteği verdi. İhtiyaç duyulan sokaklarda sıcak asfalt serimi yapıldı. Bayraklı’nın daha modern bir görünüm kazanması için çalışmalarımız sürecek. Tehlike arz eden yapılara da izin vermeyeceğiz. Halkımız bu konuda rahat olsun. Çevrelerindeki bu tarz yapıları bildirsinler. Gerekli yazışmalar sonrası hepsini yıkacağız. Kent içinde hurda ve atık biriktirene de asla göz yummayacağız. Doğançay’da 150 dönüm arazimiz var. Orayı İzmir Büyükşehir Belediyesi ile beraber çocuk ve gençlik köyü yapacağız. Bornova ve Laka derelerini de Eskişehir’deki Porsuk Çayı gibi sosyal donatı alanına dönüştürmeyi düşünüyoruz.

‘6 ay süre istedim’

Başkan Sandal, özet olarak şöyle konuştu: “Kilitli kapılar gitti, kiralık makam araçları geri gönderildi, tasarruf sağlandı, borçlar ödendi, makam odaları kütüphane oldu, hizmet seferberliği başladı. Bayraklı’da yeni bir sayfa açtık. Mazbatamı aldığımda halkımızdan 6 ay süre istedim. Stratejik planlar yapıyoruz. 6 ay sonra yeni projelerle karşınıza çıkacağım. Bayraklı’yı Karşıyaka’nın, Bornova’nın gölgesinde sıkışmış bir kent görünümünden çıkarıp, İzmir, Türkiye ve dünyanın bildiği bir marka kent yapacağız. Burada gerekli bilgilere, kentin tarihi, doğası, temel ihtiyaç duyduğumuz bütün değerlere sahibiz. Hedefimiz, gelecek nesillere daha yeşil, daha mutlu bir Bayraklı ve İzmir bırakmak. İlçemizi daha çağdaş ve sağlıklı bir kent yapmak için çalışacağız. Tarihi değerimiz Smyrna ise ana projemiz, sahip çıkacağız. Son olarak, halkımızı 29 Ağustos 2019 Perşembe günü 18.00’de Havuz Düğün Salonu’ndaki Zafer Yürüyüşü’ne katılmaya çağırıyorum.”