Özel otomobillerin kralı

Bir adam düşünün ki filmlerde hayranlıkla seyrettiğiniz, aklınızda yer etmiş, tüm dünya tarafından efsane kabul edilmiş otomobillerin yaratıcısı olsun. George Barris gibi mesela...

Sizi bilemem ama ben ne zaman “Kara Şimşek” dizisini seyretsem, KITT kesinlikle rüyalarıma girerdi. Hâlâ öyle. Ağzımın suları akardı ona bakarken. Konuşmasa, kendi kendine gitmese, önünde kırmızı ışığı olmasa da severdim onu. O yıllarda üretilmiş Pontiac Firebird ve TransAm virüsü kaçmıştı içime KITT’in sayesinde.

Her şey hediyeyle başladı
KITT’i kim yapmıştı? Ya ilk “Batman” filminde kullanılan Batmobil’i? Onun adı George Barris. Artık 90 yaşına merdiven dayamış ama otomobil sevgisinden bir şey yitirmemiş bir adam. Lise çağlarında müzik ve tiyatronun yanı sıra model uçaklara merak salan, hatta yaptığı model uçaklarla ödüller kazanan biri.
Okul sonrası erkek kardeşi Sam ile birlikte aileye ait lokantada çalışmaya başlayan George, otomobillere de
ilgi duyuyormuş. Aile iki kardeşe, hizmetlerinden ötürü 1925 model bir Buick verince, tüm hayatları değişmiş. Çünkü otomobil berbat durumdaymış.
İki kardeş kendileri sökmeye ve toplamaya başlamışlar otomobili. Ardından da görünüşünü değiştirmişler.
Bu, Barris kardeşlerin ilk projesi olmuş ve iyi bir paraya satılmış. Ardından bu parayla yeni bir otomobil satın alınmış. George daha okuldan mezun olmadan, değiştirdikleri otomobillere talep artmış. Bir kulüp kurup adına da “Kustoms Car Club” demişler. Modifiye edilmiş, özel yapım otomobillere “kustom” lafını kullanan da onlar olmuş. Sam kendisine bir Mercury coupe yapmış. Şöyle altı yere yakın, tavanı basık, güçlü ve gürültülü bir şey. Bir müşteri aynısından istemiş.
Sonra ünleri yayılmış. Sam 1950’lerde işi bırakmış ama George devam etmiş. Eşiyle birlikte Barris Kustom Industries şirketini tanıtmakla uğraşmış. Ünü gittikçe yayılmış. Hatta minik oyuncak otomobil üreten şirketler arasında bile. Onun otomobilleri, minik otomobil sevenler için de üretilmiş. Tabii “küçük” olarak.
O dönemde Amerika’nın ünlü modifiyecileriyle de çalışmaya başlayan Barris, ilk kez farklı bir projeye imza atmış. Ünlü aktör Cary Grant’ın “Kuzey Kuzeybatı” filminde kullandığı üstü açık Mercedes’e bir polis otosunun çarpması gerekiyormuş. Ancak otomobil pahalı olduğundan, ona zarar gelmesi istenmemiş. Barris filmde çarpacak olan polis otosunun çamurluklarını alüminyum olanlarıyla değiştirmiş.
Bunu pek çok film aracı izlemiş.
Çok sıradışı tasarımları seven Barris, 1950’lerin ortasında Lincoln için Ghia tasarım stüdyosu tarafından yapılan ve fuarda gösterilen “Lincoln Futura” konseptine takılmış. Söylenen o ki, Lincoln bu otomobili Barris’e sadece
“1 dolara” satmış. Uzun yıllar onu koruyan Barris, “Batman” serisinde kullanılmak üzere kendisine sipariş edilen özel otomobil için bu Lincoln’ü kullanmış. Tabii “Batmobil” haline getirerek, hem de üç haftada. Hoş, otomobilin orijinali de Batmobil’i aratmıyormuş, o da ayrı mesele. Bu Batmobil, geçen yıl 4.6 milyon dolara satıldı.

Özel otomobillerin kralı

“Batman” filminde kullanılan Batmobil Barris’in en önemli “bebek”lerindendi.

Ünlü çalışmaları
Ardından “The Munsters” dizisi için üç tane Model T’den cenaze otomobili kılıklı bir canavar yaratmış. Yine aynı dizide kullanılan ve tekerlekli-motorlu tabut şeklindeki “Drag-U-La”yı da... Artık filmlerinde “uçuk” veya özel otomobil kullanmak isteyenler onun kapısını çalar olmuş. Bizlerin de bildikleri arasında “Kara Şimşek”in KITT’i (daha doğrusu bir düzine KITT), The Monkees grubunun ünlü Monkeemobile’ı,
“Starsky ve Hutch”ın ünlü Ford Torino’su, “Power Rangers”ta kullanılan tüm otomobiller ve diğerleri...

Yıldızlar da kapısını çaldı

BarrIs sadece filmlere değil, ünlü yıldızlara da otomobiller yapmış.
Zsa Zsa Gabor’a altın bir Rolls Royce; Bob Hope, Bing Crosby, Ann-Margret, Glen Campbell ve Elton John için özel golf araçları, Elvis Presley için Cadillac limuzin, John Wayne için Pontiac station wagon’lar, Sonny ve Cher için birer özel 1966 Ford Mustang... Tabii bir de chopper bisiklet!
Şimdilerde bu araçların bir kısmı Barris’in koleksiyonunda. Barris’in oğluyla birlikte yaptığı farklı tasarımlı otomobiller peynir ekmek gibi satılıyor. O ise her bir otomobilin proje çizimlerini saklıyor. Hâlâ aynı heyecanla hem de...