Yeni müzikler arasında

Müzik sahnesi hayli hareketli bir döneme girdi. Sadece bütün hızıyla devam eden konserlerden söz etmiyorum. Adet olduğu üzere her hafta cuma günleri yayınlanan yeni müziklerden söz ediyorum. Açıkçası cumaları iple çekiyorum artık çünkü gerçekten çok ilham verici, heyecan verici işlerle karışılaşıyoruz her hafta. Pandemi sonrası tahmin ettiğim bir tür ‘yeni dalga’ya sahne oluyor. Türkçe hip hop iyiden iyiye çeşitlenip farklı türlerle iş birliği içinde zenginleşirken, elektronikte de hareketlenmeler var. Önümüzdeki bir-iki yılda yeni nesil bir rock müziğin yükseleceğinin işaretlerini şimdiden alıyorum. Post-pandemi döneminin yıldızı rap ile birlikte rock olabilir.

Universal sanatçısı Su Sonia bu hafta “Paraşüt” adlı yeni şarkısını yayınladı. Ağustos’ta yayınlanan “Vaat”in ardından bu henüz ikinci şarkısı sanatçının. R&B, Türk müzik sahnesinde hip hop’ın giderek ivme kazanmasıyla dikkat çekmeye başlayan bizim için yeni ve bâkir bir tarz. Gelişmeye açık bir alan. Su Sonia’nın tarzı, vokali, beat’leri ve müziği boşlukları dolduruyor. Dikkate değer ve orijinal yepyeni bir isim. Takibe alınsın.

Yeni müzikler arasında

Beydemir’den “Tamirci Çırağı”

Ufuk Beydemir 2021 boyunca neredeyse her ay yeni bir şarkı yayınladı. Bu hafta hayli beğenileceğini tahmin ettiğim bir Cem Karaca cover’ıyla geliyor: “Tamirci Çırağı”. Beydemir’in hafiften çatallanan vokaliyle Cem Karaca’nın orijinal vokali arasında bir bağ kurabildim dinlerken. Klasik şarkıların çağdaş sanatçılar tarafından cover’lanması çok önemli. Nesilden nesile bir tür bayrak yarışı gibi.

Vera’nın “Cam Kenarı” adlı yeni şarkısı yeni nesil rock/indie sound’una güzel bir örnek. Nostalji temalı, eski İstanbul’u özleyen bir şarkı ve anlaşılan dinleyicisini bulmuş. Şu ara en çok stream edilen rock şarkılarından.

Mavi Gri imzalı “Yerle Bir Olurum” son dönemin başarılı rock parçalarından biri. Emre Aydın, Çağan Şengül imzalı “Beni Anla” da güzel bir trafik yakaladı. Kulaklarımızın aradığı klasik Türkçe Rock sound’unun dinleyicide karşılığı olduğunun bir kanıtı.

Yaşlı Amca alışılagelen rock sound’unun dışında “Eymir” adlı akustik şarkısını yayınladı bu hafta. Ankaralılar size hitap eder.

Şort’un “Kazanova” adlı şarkısı, Karambol’un “Sendin” adlı şarkısı bu haftanın yeni rock şarkıları arasında.

Umut Adan, Anadolu Rock türünde yeni şarkılar üretmeye devam ediyor. “Güvercin Şarkısı” Adan’ın önceki hafta yayınladığı en yeni şarkısı. Türe meraklı olanlar için mutlaka dinlenmeli, takip edilmeli.

Bu hafta benzer bir tarzda, nostaljik Türk pop, Anadolu pop sularında başka bir şarkı Emre Fel imzalı “Bilmem Bu Yol Nereye Kadar”.

2017’de Ötüken Avcı tarafından kurulan Yol Boyunca, “Anlatamadığım Şeyler” adlı bir LP albüm yayınlıyor. Haftanın indie albümü olsun.

Eda Baba bu hafta bir Ebru Gündeş cover’ı yayınladı. “Deli Divane” bu haliyle hareketli, neşeli bir Fransız şansonu halini almış.

Lil Zey, firması Def Jam’in Polonyalı sanatçısı Rosalie ile bir düet yaptı. “80 Kere” adındaki parça Latin-Hip Hop esintili yazlık bir parça olmuş.

Barlas & Mert ve Burry Soprano imzalı “Boş Dolu” son dönem giderek yükselen dans altyapılı rap parçalarına iyi bir örnek. Nakarat sağlam, başarılı olur. Önceki hafta yayınlanan aynı anlayışta bir diğer parça olan Motive’in “Ömrüm”ü de çok başarılı olmuştu. Uzi, Çakal ve Reckol’un bu tip “upbeat” parçaları da hayli dinleniyor.

Çakal ve Reckol demişken, rap aleminin iki çok yeni ve popüler ismi bu hafta “Pişman” adlı bir ortak EP yayınlıyor. Üç yeni enerjik rap parçaası var burada.

Carlas Brutal imzalı “Fark Etmez”, Kosmos’un “Jetlag” adlı parçası bu haftanın dikkat çekici yeni işlerinden ikisi.