Hayatımızdaki gelişmeler

Hayatımızın aşamalarını, gelişen konuları görmek için ilerletilmiş haritamızdaki gezegenlerin hareketine, burç/ev değiştirmelerine, kurdukları açılara ve düzgün ya da geri harekette olup olmadıklarına bakarız

Geçtiğimiz haftalarda “Hayatınız hangi aşamada” başlıklı yazıda hayatımızı akan bir nehire benzetip değişen hızına, farklılık gösteren psikolojilerine dikkat çekmiştik. Bu yazıda ise hayatın farklı bölümlerinde öne çıkan konulara, gündeme gelen fırsat ve gelişmelere örnekler vereceğim. Dilerseniz, astro.com sitesinde haritanızı çıkartabilirsiniz.

Astrolojik haritamız hiçbir zaman statik değildir. Aslında o kendinden büyük bir döngünün parçasıdır, dolayısıyla doğum anımız akan nehrin sanki anlık bir fotoğrafı gibidir. Nehir akmaya devam etmektedir. Hayatımızın aşamalarını, gelişen konularını görmek için ilerletilmiş haritamızdaki gezegenlerin hareketine, burç/ev değiştirmelerine, kurdukları açılara ve düzgün ya da geri harekette olup olmadıklarına bakarız. Bu aşamada, basitleştirmek açısından özellikle doğum haritamızdaki Güneş’in hangi burca/eve ilerlediğine bakabiliriz zira bu bize genel bir görünüm verecektir.

Güneş yılda ortalama 1 derece kadar ilerler

Doğum haritamızdaki Güneş’in derecesine bağlı olarak, hayatımızın belirli bir döneminde Güneş bir sonraki burca/eve ilerleyecektir. İlerletilmiş halde Güneş, ortalama yılda bir derece kadar ilerler. Örneğin haritanızda Güneş 12 derece İkizler burcunda olsun. Bu durumda yaklaşık 18 yaşınız civarında (30-12) ilerletilmiş Güneş’iniz Yengeç burcuna, yine yaklaşık 48 yaşında Aslan burcuna geçecektir. Zira her burç
30 derecedir. Tüm burç ev sistemi ile bakınca, sadece burç değiştirmeyecek aynı zamanda bir sonraki eve de ilerleyecektir. Bu gelişmelerin neler anlattığını örneklerle açıklayalım.

Örneğin Charles Lindbergh, 1927’de New York’tan Paris’e durmaksızın uçtuğunda Güneş’i 5’inci evde ilerliyordu. Dolayısıyla, ilerletilmiş Güneş’in ilerlediği evin konularını dikkatle incelemeliyiz, zira bu evin konuları hayatımız açısından en önemli ifade biçimleri haline gelir. Kuşkusuz Güneş herhangi bir evde ilerlerken, kurduğu açılara da bakılabilir.

Lady Diana’dan Albert Einstein’a...

Woody Allen, kariyerinin ilk döneminde dergilere espriler yazmaya başlamış, daha sonra stand-up şovlar yapmaya başlamıştı. Bu süreçte, Allen’ın ilerletilmiş Güneş’i Yay’dan yine 5’inci evdeki Oğlak burcuna geçmişti. (5’inci ev sahne, yaratıcılık.) Prenses Diana’nın evlendiği dönemde Güneş Yengeç burcundan 9’uncu evdeki Aslan burcuna doğru ilerliyordu. 9’uncu ev, tanınmayı, uluslararası konuları, medyayı ve üst kurumlarda onanmayı (bu bağlamda kilise) anlatır. Diana’nın 9’uncu evinde şans noktası (kısmet) ile birlikte, Uranüs ve kuzey ay düğümü yer alıyordu.

Albert Einstein 1905 yılında Genel Görecelilik Teorisi’ni öne sürdüğünde, ilerletilmiş Güneş’i 10’uncu evde Koç burcunda ilerliyordu. 10’uncu ev kariyer, statü ve toplum önünde olmakla ilişkilidir. Koç ilklerin burcu olmakla ilgiliyken, Einstein’in haritasında Merkür, Satürn, şans noktası ve Venüs yine bu evde yer almaktaydı.

Karl Marx Komünist Manifesto’yu yazarken...

Filozof Karl Marx 1847’de Komünist Manifesto’yu yayınladığı 1847 yılında ilerletilmiş Güneş’i İkizler burcunda 5’inci evde ilerliyordu. Marx’ın 5’inci Evinde İkizler burcunda Merkür (iletişim, zeka, marifetler) yer alıyor, aynı zamanda bu ev Yay burcunda Uranüs ve Neptün’e karşıt görünmekteydi. Uranüs/Neptün kollektif temalar, devrimler ve sosyal değişimle (Yay’da ideolojiler üzerinden) yakından ilgilidir. Mehmet Ali Birand 1985 yılında “32. Gün” programına başladığında ilerletilmiş Güneş’i Saka burcuna, 5’inci evine girmişti. (Saka burcu: sosyal konular, televizyon, gruplar.) Modacı ve tasarımcı Christian Dior kariyerinde marka olduğu dönemde ilerletilmiş Güneş’i Balık’ta yine 5’inci evde ilerliyordu. Dior’un Venüs’ü bu evde yer alıyordu. (Venüs sanat, yaratıcılık, hayalgücü.) Indira Gandhi 1966’da başbakan olduğunda Güneş’i Oğlak burcunda 6’ncı evde ilerliyordu. Bu ev hizmet, görevler ve çaba göstermekle ilgilidir. Oğlak devlete, sisteme, kariyere yönelik koşulları açıklar.

Hayatımızdaki gelişmeler