180.500 kadına ‘cesaret’ verdi

‘180 bin 500’ geçen yıl Halkbank’ın kredi verdiği kadın esnaf ve sanatkâr sayısı. Finansman, girişimci için çok önemli. Ancak daha önemlisi ilk adımı atmak için gereken cesaret. Halkbank’ın kadın girişimcilerin projelerine inanarak desteklemesi bu anlamda çok kıymetli

180.500 kadına ‘cesaret’ verdi

Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle hafta boyunca gerçekleşen pek çok etkinlikte birbirinden muhteşem kadınların ilham veren öykülerini dinledik. Kadınların yolları çoğu zaman engebeli, çakıllı, dikenli kuşkusuz ama bütün zorlukları geride bırakıp başarıya ulaştıklarını, üstelik öyküleriyle geriden gelenlere örnek olduklarını görmek büyük moral oldu. Daha iyisi de bu öykülerin anlatıldığı etkinliklerin çoğunun artık internet üzerinden yayınlanması. Böylece etkinlik zamandan ve mekândan bağımsız hale geliyor. Farklı coğrafyalardan, farklı zamanlarda etkinliğin izlenmesi mümkün oluyor.

Halkbank da “Üreten Kadınlar Zirvesi” adı altında dijital ortamda zirve düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da onur konuğu idi. Toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı sunan ve hayallerinin peşinden giden öncü kadınlar zirvede buluştu. Dijital olarak takip edilen hibrit etkinlikte 14 kadın, hedeflerine giden yolda yaşadıklarını anlattı. Dijital zirvenin de konuşmacılarından olan Mardin’e ilk turizm yatırımlarından birini yapıp gastronomisini duyuran şef Ebru Baybara’nın iş kadını olmaya giden yolda neler yaşadığını ve nasıl sarsılmaz bir inançla yolundan dönmediğini Youtube’dan bulup izlemenizi öneririm.

Kars peynir müzesi

Kars Peynir Müzesi’ni kuran Zümran Ömür, eko-turizm işine el atan Bedriye Berber, geri dönüşüm girişimcisi Birsel Doğan, Ebrulimm Alışveriş Sitesi Kurucusu Emine Kılıç, BEEO Genel Müdürü Aslı Elif Tanuğur gibi ekmeğini yeni fikirlerden çıkaran girişimci kadınların öykülerini de dinleyin mutlaka. Çoğundan bu etkinlikler sayesinde haberdar oluyoruz. Ama adını duyamadığımız ancak sınırlı sermayelerine karşın hayallerini gerçekleştiren binlerce böyle kadın girişimci var.

Moral aşıladı

Zirvedeki konuşmasında kadınların ekonomik yaşamın her alanında var olması gerektiğinin altını çizen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bu etkinlikle kadınların iş hayatındaki yerini desteklemeyi ve her alanda teşvik etmeyi amaçladıklarını söyledi. Arslan zirvedeki konuşmasında önemli mesajları şöyle paylaştı:

“Kendi işini kurmuş veya kurmak isteyen girişimci kadınlarımızı cesaretlendirerek, onları teşvik etmeyi ve yılmadan yollarına devam etmeleri için moral aşılamayı hedefliyoruz. Bankamızca sadece 2020 yılında bu amaçla 180 bin 500 kadın esnaf ve sanatkârımıza, bir kısmı sıfır faizli olmak üzere, toplam 8 milyar TL Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredi kullandırdık. Kadın girişimciler, bankamızın esnaf ve sanatkârlara özel olarak sunmakta olduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli sıfır faizli kredilerden de faydalanabiliyor.”

Tedarikte öncelik

KOSGEB eğitimini tamamlamış ve 30 yaşını doldurmamış genç kadın girişimci esnaf ve sanatkârlarımız için de 100 bin TL limitli, en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olup ustalık belgesi ile ilgili meslek kolunda son bir yıl içerisinde kendi adına işletme kuran kadın girişimci, esnaf ve sanatkârlar için de 225 bin TL limitli, sıfır faizli kredi kullanma imkânı sunduklarını hatırlattı.

Halkbank’ın tedarik anlaşmalarında, mal ve hizmet satın alımlarında kadın KOBİ ve esnafa, kadın girişimcilere ve kadın kooperatiflerine her zaman öncelik verdiğini söyledi.

Bir de müjde verdi

Osman Arslan, zirvede ‘Kadın Girişimci Kredisi’nin de müjdesini verdi. Arslan, ilk defa işini kuracak ya da halihazırda işini kurmuş olan kadınlara yönelik “Kadın Girişimci Kredisi” ürününü, Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle hayata geçirdiklerini söyledi. Kadın girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve iş fikirlerinin filizlenmesine imkân tanımak amacıyla 100 bin liraya kadar destek sunacaklar.

Arslan, “Bu ürünün yanı sıra farklı destek paketlerimizle de kadınların finansmana erişimde pozitif ayrımcılık ve öncülük yaptığımızı paylaşmak isterim. Örneğin KOSGEB veri tabanına kayıtlı, aktif ve bilgileri güncel kadın girişimcilerimize bir diğer kredi ürünümüz olan KOSGEB KOBİ Finansman Destek Paketi kapsamında, cari kredi oranlarımızın 10 puan altında, oldukça düşük maliyetle 70 bin liraya kadar destek sunuyoruz” dedi.

Kadına yönelik yürek burkan şiddet olaylarından büyük üzüntü duyduğunu sözlerine ekleyen Osman Arslan, “Kadınlarımız, bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit bir hayat hak ediyor. Unutmayalım ki, kadına yönelik şiddet insanlığa ihanettir. Halkbank olarak kadına yönelik her tür şiddetin karşısındayız” diye konuştu.

180.500 kadına ‘cesaret’ verdi

Osman Arslan

Kadınların birliği toplumu güçlendiriyor

Etkinliğin onur konuğu ve ana konuşmacısı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan oldu. Halkbank’ın kadınlara açtığı her tür imkânın umutları artırdığını vurgulayan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleceğin dünyası kadın eli değmeden kurulamaz. Bugün bu zirvede yer alan tüm kadınlarımız, yolumuzu aydınlatan birer kutup yıldızıdır. Hayat yolunu çizme arayışındaki genç kızlarımız için yol göstericidir. Kendine yeni bir alan açma gayretinde olan tüm kadınlar için güven tazeleyicisidir. Kadınlar birbirini destekleyip güç birliği yaptıkça, her zamankinden daha güçlü bir toplum olacağımıza inancım tamdır. Kadın ruhunun yaşamın hamuruna katılmadığı bir gelecek, eksiktir, yarımdır. Dolayısıyla, daha adil, içinde herkese yer olan, medeniyet değerlerinin korunduğu bir gelecek için, kadınları iş başına davet ediyorum. Güçlü Türkiye’nin ancak güçlü kadınlarla mümkün olduğuna yürekten inanıyorum.”

180.500 kadına ‘cesaret’ verdi

Pazar yeri artık cepte

Türk Telekom bir süredir, ‘Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay’ projesiyle kadın girişimciliğini destekleyerek onların başarı hikâyeleri yazmalarında rol oynuyor. Geçen hafta proje kapsamında çevrimiçi düzenlenen etkinliğe, kariyer hedeflerini değiştirerek kurumsal hayata veda edip kendi ürünleriyle markalarını yaratan kadınlar ile daha önce hiç çalışmamış ancak el emeği ürünlerini internetten kitlelere ulaştıran 10 kadın katıldı. Youtube’dan yayınlanan ‘Dijital Pazar Yeri’ etkinliği sayesinde daha çok başarmış kadının varlığından haberdar olduk. Dijital Pazar Yerinde dinlediğimiz hikâyelerin hepsi birbirinden çarpıcı idi.

Azim öyküleri

Özge Keskin mesela, çocukluğundan bu yana örgü örermiş. Sonra bunu tam zamanlı bir iş haline getirip dijital pazarlama yapmaya başlamış. El emeğinde organik ürünler kullanmaya çalışıyor. Sosyal girişimci, idealist öğretmen Aygül Küçükçanakçı sonra, tayininin çıktığı köy okulunda çocukların hiç oyuncağının olmadığını fark etmiş. Köy kadınlarını toplayıp oyuncak ürettirmiş. Gezici oyuncak atölyeleri oluşturarak kadınların güçlerini ortaya çıkarmak, ihtiyaç sahibi çocukları oyuncaklarla buluşturmak, atölyeler düzenlemek istiyor. Reyhan Acar sonra Şırnak’ta imkânsızlıkların olduğu bir şehirde kendini geliştirmek için kurslara katılıp bebek yapmayı öğrenmiş. Şimdi arkadaşlarının da teşvikiyle Instagram’da satıyor. Selen Özmen mesela bir odasını atölyeye çevirdiği evinde amigurumi, el emeği çanta, cüzdan, çocuk giyimi yapıyor. Çocuklarının ergenlik döneminde yakınlarında olup vakit ayırabildiği ve işini de
yapabildiği için çok memnun.

Eğitim veriliyor

Türk Telekom, üreten kadınları dijital teknolojilerle destekliyor. Kadının toplumdaki yerinin güçlendirilmesi ve üretim ekonomisine aktif katılımını artırmak için çabalıyorlar. Proje kapsamında aldıkları dijital pazarlama eğitimiyle girişimcilik potansiyellerinin farkına
varan kadınlardan eski spor spikeri Dilara Tamara Ersoy Yamakoğlu, sevdiği uğraşı keşfederek işe dönüştürmenin kariyer olarak görülmemesi algısını kırmak istediğini, el emeği ürünler üretmenin çaresizlikten kaynaklı bir mecburiyet olmadığını ifade etti.

Profesyonelleştiler

Türk Telekom, ‘Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay’ projesiyle bugüne kadar 5 bin kadına ulaştı. Kadınlar, dijital pazarlama eğitimi başta olmak üzere, ürünleri için doğru sosyal medya mecralarının belirlenmesi, hedef kitle seçimi, e-ticaret mevzuatları, daha etkili pazarlama yöntemleri konularında profesyonelleşti.

180.500 kadına ‘cesaret’ verdi

Kölenin büyük aşkı: Nilüfer

Gazeteci-Yazar İbrahim Karahan yeni bir kitaba daha imza attı. Karahan okuyucularını “Kölenin Büyük Aşkı: Nilüfer” adlı eseriyle Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinin İstanbul’una götürüyor. “Bavulunuzu alınız, geliniz. Unutamayacağınız tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz” mottosuyla okurlarına seslenen Karahan, kıtaları kuşatan Birinci Dünya Savaşı fırtınasının ilk yıpratıcı esintilerinin yaşandığı 1900’lü yıllarda devletin kaçakçılar, tefeciler, bankerler, mafya ve tetikçilerle verdiği mücadelenin dikkat çekici karakterleriyle yolculuğu başlatıyor. Babıali’nin meşhur gümrük müdürü Muhsin Bey, köle tüccarlarının elinden zorla kaçırıp evlatlık aldığı Mısırlı Muhsin’i konutuna götürür. Muhsin  çocuk yaşta olmasına rağmen kapıyı açan güzeller güzeli Nilüfer’e tutulur. Ergenliğe adım atmasıyla birlikte Muhsin’in iç dünyasındaki kavga öylesine büyür ki; ezilmiş, horlanmış, ötelenmiş kalbi Nilüfer’in alaycı bakışları altında adeta erir, biter, tükenir… İbrahim Karahan’ın 2 yıllık çalışmasının ürünü olan romana okurlar, İbrahimkarahan.info, facebook, twitter, wattpad ve linkedin adreslerinden ulaşabilecek.

180.500 kadına ‘cesaret’ verdi