Çocuklu tatil rehberi

Çocuklarla tatile hazırlanırken tüm olasılıkları hesaplamak, minimum eşyayla maksimum ihtiyacı karşılamak gerekir. Bavul hazırlamadan önce verdiğimiz ipuçlarına göz atın

Çocuklu tatil hem keyifli hem zahmetli. Tatilde tüm gün yatmak yerine, aksiyon sevenlerdenseniz, çocuklu tatilden de zevk alabilirsiniz. Küçük yaştan itibaren, çocukları seyahate, farklı yerlerde kalmaya alıştırmak, ilerisi için büyük kolaylık. Bu sayede, hayatın sürprizlerine, anlık değişimlere hazırlıklı bireyler yetiştirmiş oluyoruz bana göre. Hayat her zaman ev konforunda değil ne de olsa! Yaz tatili planları yaparken, çocuklu tatile çıkış rehberi hazırladık. En pratik şekilde nasıl valiz hazırlanır ve seyahat edilir? Buyurun yazımıza…

Her zaman listeniz olsun

Kızımla doğduğu andan itibaren gerek iş gerek gezi amaçlı çok seyahat ettik. Uygun olan hemen her yere onu da yanımda götürdüm. Çocukla seyahatin olmazsa olmaz eşyası var. Bu herkes için değişebilir. Bunları belirleyip bir liste yapın. Bu liste her zaman hazır bulunsun. Çocuğunuz büyüdükçe, listeyi revize edebilirsiniz. Örneğin ateş ölçer, ateş düşürücü, burun açıcı, yara bandı, alerji ilacı, uyku oyuncağı, en sevdiği kitap gibi ihtiyaçlar her zaman yanınızda olmalı. Bunlar için küçük bir çanta ayırabilirsiniz.

Günlük plan yapın

Seyahat edeceğiniz yerin hava durumuna uygun, ancak pratik, az yer kaplayan ve gerektiğinde hızlı yıkanabilecek kıyafetler almalısınız. Kafanızda günlük bir plan yaparsanız, fazla eşya almanın önüne geçersiniz.

Esnek olun

Gittiğimiz yerlere, çocuğumuzun tüm eşyasını götürüp, rahat etmek istiyoruz. Ancak seyahat, biraz da yeniliklere, farklılıklara açık olmak demek. Siz ne kadar esneyebilirseniz, çocuğunuz da değişimlere o kadar kolay uyum sağlar. Ev düzeninde ısrar etmemek, rutinleri esnetebilmek hepinizi mutlu eder. Mama sandalyesi, büyük puset, ana kucağı, blender, su ısıtıcısı gibi büyük parça eşyayı taşımak sizi zora sokar. Bunun yerine gideceğiniz yerle önden konuşup, tatilinizi kolaylaştıracak ekipmanın orada bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

Çocuklu tatil rehberi

“Aplikasyonlardan yararlanın”

Çocuklu seyahat önerileri konusunda kendisini keyifle takip ettiğim, sevgili arkadaşım, seyahat yazarı Sinem Parkan’dan valiz hazırlığı konusunda öneriler istedim. “5 sene tek çocukla, 4 senedir de 2 çocukla dünyayı gezen bir aile olarak pratik ve hızlı valiz hazırlama konusunda uzmanlaştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim” diyor Parkan. Seyahat  hazırlığı taktikleri onun hayatını çok kolaylaştırmış:

Valiz içi düzenleyici küpler hayat kurtarır. Bu şekilde eşyayı kategorize ederek ayırmak hem valiz yerleştirirken hem de boşaltırken büyük kolaylık sağlar.

Günlük kombinler yaparak valiz hazırlayın. Böylece gereksiz eşya götürmezsiniz.

Gideceğiniz yerin hava durumunu kontrol edip ona uygun eşya hazırlayın.

Seyahat boy ürünler kullanın. Mümkün olmadığı durumlarda küçük seyahat şişelerine evdeki büyük boy kişisel bakım ürünlerinizden aktarın.

Yüzde 1 ihtimal de olsa valizlerin kaybolma olasılığına karşı önemli eşya ve yedek kıyafetlerinizi el bagajına alın.

Telefonunuzda ya da ajandanızda her zaman valiz demirbaşları listeniz bulunsun. Evden çıkmadan son kez kontrol edin.

Özellikle uçak seyahatlerinde katman katman giyinin. Bu hem valizde yer tasarrufuna hem de değişken sıcaklık şartlarına uyum sağlamaya yarar.

Valiz hazırlamayı kolaylaştıran Packpoint gibi aplikasyonlardan yararlanın.

Bebekle seyahat

Bebeğinizin alması gereken ilaç ya da alerjisi varsa buna göre hazırlıklı gidin. 

Oyuncak, bebekle seyahat için ihtiyaç değildir. 

Bulunduğunuz bölgedeki hastane ya da sağlık ocağını önceden araştırın. 

Güneş ve sıcaktan korunmak için krem, şapka gibi kritik eşyaları unutmayın.