24 Ocak 2002 Perşembe


BİZE ULAŞINHABER İNDEKSİARŞiVYARDIMKÜNYE·  SON DAKİKA  
·  ANA SAYFA  
·  GÜNCEL  
·  SİYASET  
·  EKONOMİ  
·  YAZARLAR  
·  SPOR  
·  DÜNYA  
·  YAŞAM  
·  MAGAZİN  
·  SAĞLIK  
·  KADIN & MODA  
·  ASTROLOJİ  
·  OTOMOBİL  
·  ÇİZERLER  
·  BİLİM & TEKNİK  
·  TV'DE BUGÜN  
·  İŞ YAŞAMI  
·  OMBUDSMAN  
·  HAVA DURUMU  
·  CUMARTESİ  
·  PAZAR  
·  KÜLTÜR & SANAT  
·  SERİ İLAN  

 
Nevzuhur

"Zor" şarkısıyla iyi bir çıkış yapan Nev’in ilk albümü "Herşeye Rağmen" piyasada.

     ASLI ONAT

     Hem ilk albümünü yayınlaması hem de adının anlamı itibariyle müzik piyasası için ‘yeni’ bir isim Nev. Asıl adı Nevzat Doğansoy ama yıllardır arkadaşları kendisine Nev dediği için ve seyircinin konserlerinde "Nevzat Doğansoy" diye bağırmakta zorlanacağını düşündüğünden adını kısaltarak kullanmayı tercih etmiş. Müzisyen, yorumcu, besteci ve ozan kimliklerini birleştiren Nev, "yürekleri beslemeyi" görev edinerek "Pazarlamacı anlayışı reddediyorum" diyor. Radyo ve TV’lerde "Zor" adlı şarkısıyla karşımıza çıkan Nev’in ilk albümü "Herşeye Rağmen", Aura Productions tarafından yayınlandı.
     
     Şarkılarınıza sıcaklık ve umut hakim. Ama "Herşeye Rağmen" adı büyük güçlüklerden söz ediliyormuş hissini uyandırıyor.
     Bu ad, ideolojik vb. bir anlam taşımıyor, yalnızca insanın bireysel hayatıyla ilgili. Yaptığım iş kendi hikâyemi ve gördüklerimi soyutlamak. Ben de yıllardır bu topraklarda yaşıyorum ve krizden etkileniyorum, ekonomik ve sosyal sıkıntıları yaşıyorum. Herşeye rağmen derken bu engelleri kaldırmak gerektiğini söylemek istedim. Zorluklar yaşanabilir ama bunlardan gerekli sonuçları çıkarıp yola devam etmek gerekir. Bu ortamda kozamıza çekilip kendimizi yalnızlığa mı terk ediyoruz yoksa bir takım şeylerden ders alıp daha mı yapıcı oluyoruz? İnsanlar yeni başlangıçlara hazır olmalı. Örneğin işletme eğitimi almama karşın, kararımı müzikten yana kullandım ve bu benim için bir yeniden doğuş oldu. İnsanlar para kazanmak uğruna içlerindeki yetenekleri heba ediyor. Oysa en azından içlerindeki potansiyelle yüzleşebilmeli ve ne seviyorlarsa onu yapmalılar. Herşeye rağmen yaşarken yeniden doğabilmeliyiz.
     
     Vokaliniz aynı parça içinde alaturkaya kayabiliyor. Farklı müzikal tarzları bir arada söylemek güç mü?
     İki tarzda da söylemekte güçlük çekmiyorum. Bir de samimi olma gibi bir derdim var. Örneğin "Efkârlı" parçasında "efkâr"ı kelimesini pop rock tarzıyla ifade etseydim içime sinmeyecekti. Çünkü efkâr Doğu’ya özgü bir ruh hali ve bu kültürün tarzıyla ifade edilmeli.
     
     "Tanımadığım kalabalıklara hitap etmek istiyorum ama belirli bir hedef kitlem yok" diyorsunuz. Tam olarak nasıl bir kitleye ulaşmak istiyorsunuz?
     Müziğimi dinlemekten zevk alacak herkese ulaşmak istiyorum. Pazarlamacı yaklaşım, insanları kentli, köylü vb. anlamsız kategorilere sokuyor. Benim için önemli olan, klasik tabirle, gönüllere ulaşmak. Anadolu’ya konserlere gittiğinizde inanılmaz tepkilerle karşılaşıyor, bu gibi ayrımların ne kadar anlamsız olduğunu anlıyorsunuz zaten.
     
     Tarzınız Teoman’a yakın duruyor. Ona benzetilme endişesi taşıyor musunuz?
     Teoman’a benzetilmek beni yaralamaz. O kendi yerini çok iyi dolduruyor ve başarılı. Aynı ülkede ve benzer ortamlarda yaşamının getirdiği birtakım ortak noktalar olabilir. İnsanların yenilikleri benzerleri ve karşıtlarıyla karşılaştırarak öğrendiğini gözlemliyorum. Ayrıca Teoman ile aynı yerde olmanın kimseye faydası olmaz.
      KÜLTÜR & SANAT


Her yerde kar var
Çok dinlenenler
Haberiniz olsun
Çok izlenenler
Çok okunanlar
Bir de çınar olursa...
Çehov’un bahçesi
Sanatın bağımsızlığı
Yeni başlayanlar için The Cure
Sitcom’ların pamuk prensleri
Fotoğrafın sessizliği
Tanıdık bağımsızlar fihristi
Bir milenyum düşçüsü
Cemal Nadir 100 yaşında
Müzik sesle uçar
Estetik röntgen mütehassısı
İhmal edilen kadın
Oyunun bin bir yüzü
Kırık kahkaha
Nevzuhur
Yüz yıldır uyuyan figürler
Dişi sinek sokunca acıtır
Mavi tutku
Alicia harikalar diyarında
Tasarımda Anadolu
Başlarken...
Oyuncunun günlüğü
Açık kronoloji
Hayat atölyesi
Chomsky’nin kürsüsü
Aşkolsun!
Mazeret kâğıdınızı aldınız mı?
Kütüphanenin ışıkları
Yeni yayınlar


 SAYFA BAŞI 

© 2002 Milliyet