Diyet

Tuzu nasıl azaltabiliriz?Diyetisyen Merve Sehlikoğlu, vücuttaki tuz eksiliğinin pek çok soruna neden olabildiğini söyledi. Diyetisyen Merve Sehlikoğlu, vücuttaki tuz eksikliğinin sinir sisteminin çalışmaması, kas hareketleri yapamaz hale getirdiğini hatta depresyonu bile tetikleyebildiğini ifade etti. Sehlikoğlu, vücudun günde 2 bin 400 mg sodyuma ihtiyaç duyduğunu bu miktarın sadece 1 tatlı kaşığı tuz ile rahatça karşılanabildiğini ancak tuzun fazlasının da zarar olduğunu kaydetti.
Baş ağrısını gideren 5 egzersizSık sık oluşan baş ağrıları, yaşamınızdaki verimliliği düşürebilir. Özellikle ağrı ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, kalp çarpıntısı ve görme sorunlarınız da varsa bu durumda kaslarınızı ve kan damarlarınızı düzenli olarak çalıştırmanız gerekir. İşte baş ağrısını gideren 5 egzersiz...
Bal kabağı çorbasının faydalarıBal kabağı; içerdiği mineraller, vitaminler ve zengin lif içeriği ile antioksidan dolu bir besindir. Bal kabağı göz sağlığı için bulunmaz bir nimettir" diyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Atmaca, bal kabağı çorbasının göz sağlığına faydaları hakkında bilgiler verdi.
Bilinçsiz yapılan spor yarardan çok zarar veriyorSpor sırasında yaşanan yaralanmalarda artış yaşanıyor. Peki, spora başlarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Herkes istediği gibi spor yapabilir mi? Spor yaralanmaları karşısında nasıl bir tedavi yöntemi belirlenmeli? Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Can Yapıcı konuyla ilgili bilgi verdi.
Sabahları kuru üzüm suyu içmenin faydalarıUyandığınız da üzümlü su içerseniz ne olur? Kuru üzümde bol miktarda vitaminler, lifler ve mineraller bulunur. Böylelikle uzmanlar kuru üzümü suda bekleterek içilmesinin daha faydalı olduğunu keşfetti. İştesabahları aç karnınıza kuru üzüm suyu içmenin vücuda faydaları...
Spordan sonra daha iyi görünmenizi sağlayacak önerilerSpordan sonra bakımsız göründüğünüzü düşünüyorsanız, size vereceğimiz öneriler ile küçük değişiklikler yaparak daha iyi görünebilirsiniz. Özellikle sağlıklı bir cilt ve güzel görünmesini istediğiniz saçlar için bu önerileri dikkate alın.
41 çeşit baharatla hazırlanan mesir macunuManisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık 4 yıllık bir çalışmanın ardından mesir macunu için coğrafi işaret aldıklarını açıkladı.
İlaç yapımında kullanılan kuzu göbeği mantarıBalıkesir’in Edremit ilçesinde sağanak yağışların da etkisiyle nadir bulunan ve kuzugöbeği adı verilen mantar bulunmaya başladı. Kazdağları'ndan mantarı toplayan köylüler, kilosunu 100 TL'den satıyor.
Bahar aylarında nükseden hastalıklara iyi gelen besinlerDr. Fevzi Özgönül, Özellikle bahar aylarında nükseden hastalıklara karşı vücudu koruyan besinleri tek tek açıkladı. İşte hastalıklardan korumaya yardımcı olan o besinler…
Vitamin takviyesi kullananlar dikkat!ABD'deki Tufts Üniversitesi Friedman Beslenme ve Bilim Bölümü´nden Doç. Dr. Fang Fang Zhang, yaptığı bir bilimsel araştırmada, alınan vitamin takviyelerinin sağlığa iyi gelmesinin aksine vücuda zararlı olabileceği açıklandı.
Sarımsağın yeni bir faydası ortaya çıktıABD’de yapılan bir araştırma sonucunda sarımsağın yeni bir faydası ortaya çıktı. Özellikle sarımsağın sağlığımıza olan faydaları araştırmacılar tarafından tespit edildi.
Gerçekten vegan mısınız?Vegan beslenme tarzı son dönemlerde popülerliğini artırsa da ortaya çıkış tarihi 80 yıl öncesine dayanıyor. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, bu beslenme tarzı ile ilgili bilinmesi ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatıyor.
Sahilde Yürüyüş