Kansız ve Berk’in artık ‘özel’i yok

Şike ve Ergenekon davalarının savcıları Cihan Kansız ve Mehmet Berk, başsavcıvekilliklerine atandı. Dink suikastı davasındaki kararıyla eleştirilerin hedefi olan Hakim Rüstem Eryılmaz ise Bakırköy’de görevlendirildi.Kararnameyle Uludere’de 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalamayı inceleyen savcıların da görev yeri değişti

Kansız ve Berk’in artık ‘özel’i yok

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, yaz kararnamesinde, kapatılmaları ya da yapılarının değiştirilmesi tartışılan özel yetkili savcılıkların kadrosunda önemli değişikliklere gitti. Sonbahar kararnamesi ile yaz kararnamesini birleştiren 148 adliyeyi kapatarak 600 hakim ve savcıyı resen atayan HSYK, toplam 2 bin 335 hakim ve savcının yerini değiştirdi. HSYK, İstanbul Özel Yetkili Başsavcıvekilliği’nde daha önce Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz için işlettiği, “Terfi et, görev yerini değiştir” formülünü işletti. Şike soruşturmasını yürüten ve davasını açan, daha önce Ergenekon soruşturmasında da görev yapan Savcı Mehmet Berk, özel yetkileri kaldırılarak, Küçükçekmece Başsavcıvekilliği’ne getirildi. Ergenekon ve şike dosyalarında görev yapan, OdaTV davasını açan Savcı Cihan Kansız da İstanbul Başsavcıvekili oldu. Balyoz davasının savcısı Savaş Kırbaş da İstanbul Anadolu Başsavcıvekili oldu.

MİT savcısı kaldı
HSYK’nın özel yetkili mahkemelerde görev yapan hakim ve savcılara ilişkin tasarrufunun sınırlı kalması dikkat çekerken beklenenin aksine MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da aralarında olduğu eski ve görevdeki 5 MİT yöneticisini ifadeye çağırdıktan sonra dosyadan el çektirilen savcı Sadrettin Sarıkaya’nın özel yetkileri kaldırılmadı.
Dink Davası’nda “örgüt yok” kararı veren ve daha sonra “örgüt var ama kanıtlayamadık” açıklamasıyla tepki toplayan, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Rüstem Eryılmaz, tenzil-i rütbeyle, özel yetkileri kaldırılarak Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na getirildi. Şike davasına bakan mahkemenin başkanı Mehmet Ekici ise vekaleten yürüttüğü bu göreve asaleten getirildi.
Kemal Türkler suikastı davasında zamanaşımı kararı veren Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Asker Kazak, Ümraniye Hakimliği’ne atandı. İstanbul’da kaçakçılık narkotik bürosu savcısı Ali Yorulmaz Bakırköy’e, mal varlığına karşı suçlara bakmakla görevli İstanbul savcısı Erhan Özen Elazığ’a, bilişim suçları savcısı Fehmi Tosun İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne, muhabere bürosu savcılarından İbrahim Atasu Samsun’a atandı.
Deniz Feneri davasında, Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ı ilk sorgulayan ve serbest bırakan isim olan İstanbul Savcısı Fehmi Tosun, İstanbul Başsavcı Vekilliği’ne terfi ettirilirken, sahte vekaletname nedeniyle yargılanan noter davasına giren isimlerden İstanbul Savcısı Sait Ömer Arslan Kocaeli Savcılığı’na atandı. Kurul, İstanbul’da görevli 20’yi aşkın hakim ve savcıyı da farklı yerlerde görevlendirdi.

Uludere’ye bulaşan gitti
Diyarbakır ve Şırnak’taki kazılar, Uludere’de meydana gelen olaylarla ilgili soruşturmaları yürüten savcıların bağlı bulunduğu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcıvekili Ahmet Karaca, tenzil-i rütbe olarak nitelenebilecek bir atamayla Adana Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne gönderildi.
Uludere olayının ardından Genelkurmay’dan Heron görüntülerini talep eden Uludere savcılığında görevli Ahmet Sakman İnegöl Cumhuriyet savcılığına atandı. Uludere’de ölen 34 kişinin yakınlarının infial halinde olması nedeniyle olay yerine gidemeyen, helikopterle keşif yapan heyette yer alan Uludere savcısı Ali Türk Karaman Cumhuriyet Savcılığı’na atandı.

Diyarbakır’a da darbe
HSYK, KCK ana davası gibi kritik birçok terör dava ve soruşturmasının görüldüğü Diyarbakır’da başsavcı vekili değişikliği ile yetinmedi. Siirt’te yapılan Kasaplar Deresi yürüyüşüne ve sonrasında çıkan olaylara katılanlar hakkında terör suçundan açtığı davanın iddianamesinde, “BDP’nin örgütle organik bağı bulunuyor ve eylemlerle Öcalan’ın serbest bırakılması hedefleniyor” saptamasında bulunan özel yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı İlhami Ceylan, özel yetkileri kaldırılarak, Denizli’ye düz savcı olarak atandı. Diyarbakır’daki KCK davasına bakan mahkemenin başkanı Menderes Yılmaz, tenzil-i rütbeyle İzmir Hakimliği’ne atanırken, aynı mahkemenin hakimlerinden Hakan Dede, İstanbul Hakimliği’nde, taş atan çocuklarla ilgili kararlarıyla bilinen Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Selahaddin Menteş Adana Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’nde görevlendirildi. Yılmaz’ın kendi isteğiyle atanmasına rağmen tenzil-i rütbeye uğraması dikkati çekti.
Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da, geçen yıl Yargıtay Savcılığı’ndan İstanbul Hakimliği’ne atanmıştı. Eminağaoğlu, kararnameyle bu kez de Çankırı Hakimliği’ne atandı. Ankara’da özel yetkileri kaldırılarak düz savcı yapılan Mustafa Kelkit ise Kırıkkale’de görevlendirildi.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber