Geri Dön
DünyaKKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan "Hocalı Katliamı" için anma mesajı

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan "Hocalı Katliamı" için anma mesajı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Hocalı Katliamı'nı lanetleyerek, şahsı ve Kıbrıs Türk halkı adına kardeş Azerbaycan halkına başsağlığı diledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'dan "Hocalı Katliamı" için anma mesajı

 

Cumhurbaşkanı Tatar, Hocalı Katliamı'nın 29'uncu yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Ermenistan silahlı güçleri tarafından 26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrine yönelik saldırılarda gerçekleşen vahşetin ve soykırımın yıl dönümünün yaşandığını belirtti. 

Tatar, "İnsanlık ve dünya tarihinde kara bir leke olarak yer alan Hocalı Katliamı'nda aralarında yaşlıların, kadınların ve çocukların da bulunduğu 613 Azerbaycanlı kardeşimiz Ermeni güçleri tarafından vahşice katledilirken, yüzlercesi kaçırılmış, binlercesi de esir alınmıştı. Kaçırılan Azerbaycanlı kardeşlerimizden de bugüne kadar haber alınamamıştır." ifadelerini kullandı. 

Aradan yıllar geçse de unutulamayacak olan bu katliamı yeniden lanetleyen Tatar, şahsı ve Kıbrıs Türk halkı adına kardeş Azerbaycan halkına başsağlığı diledi. 

Cumhurbaşkanı Tatar, şu ifadeleri kullandı: 

"Bu katliamda hayatlarını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimizi saygıyla anıyorum. Kardeş Azerbaycan halkının Dağlık Karabağ konusundaki haklı ve mukaddes davasında başarıya ulaşacağına yürekten inanırken, Dağlık Karabağ harekatında şehit düşenleri de bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyor, kardeş Azerbaycan halkına en içten ve en samimi duygularımla Kıbrıs Türk halkının dayanışma ve birlikteliğini iletirim."

Muğla'da nesli tükenmekte olan Karakulak araç çarpması sonucu öldüMuğla'nın Seydikemer ilçesinde, Türkiye'de sayısı çok az olan ve nesli tükenme tehlikesinde olan 'Karakulak' (Caracal caracal) adıyla bilinen yabani kedi türü, çiftçi Yusuf Siper (30) tarafından ölü bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet