Geri Dön
DünyaNASA uyardı! Hızla Dünya'ya haklaşıyor, bugün saat 19.00'da...

NASA uyardı! Hızla Dünya'ya haklaşıyor, bugün saat 19.00'da...

ABD uzay ajansı NASA, Big Ben'den üç kat daha büyük bir asteroidin Dünya'nın yanından geçeceği konusunda uyardı. 3361 Orpheus adlı Apollo sınıfı asteroit, 300 metre genişliğinde ve saatte yaklaşık 30 bin kilometre hızla yol alıyor.

NASA uyardı! Hızla Dünya'ya haklaşıyor, bugün saat 19.00'da...

NASA, uzay ajansının 'Yakın Yaklaşım' listesine giren devasa uzay kayasını yakından takip ediyor. Ancak NASA'nın aktardığına göre, henüz paniğe kapılmaya gerek yok. Çünkü asteroit gezegenimizden 3,5 milyon mil uzaklıktan geçti.

NASA’nın “potansiyel tehlike”, “yakın Dünya nesnesi” ve "Tehlikeli Olabilecek Cisim" diye nitelediği 3361 Orpheus denilen cisim, ilk olarak 24 Nisan 1982'de Şili'deki Ulusal Astronomi Gözlemevi'nde keşfedildi.

Paris'teki dünyaca ünlü Eyfel Kulesi büyüklüğündeki devasa kaya, her 486 günde bir Güneş'in yörüngesinde dolanıyor, Mars ve Dünya'nınkini geçer ve Venüs'e de yaklaşır. Daha önce 1937, 1978 ve 1982'de Dünya'nın yanından geçti ve 2021 ve 2025'te tekrar geçecek. Bu kez de Pazar günü saat 19:00 civarında Dünya'nın geçmesi bekleniyor.

Büyüklüğü bir futbol sahasıyla eşdeğer olan asteorit, Londra'daki Big Ben olarak da bilinen Elizabeth Tower'ın üç katı büyüklüğünde. NASA'nın Dünya'ya Yakın Nesneler Çalışmaları Merkezi'nde, Dünya'nın yörüngesine veya yakınına doğru ilerleyen asteroitleri ve kuyruklu yıldızları takip etmek için 'yakın yaklaşımları' düzenli olarak kontrol ediyor.

NASA, yaklaşık 2000 yılda bir, futbol sahası büyüklüğündeki bir meteoroidin atmosferden geçerek büyük bir yıkıma neden olabileceğine inanıyor. Sadece birkaç milyon yılda bir, Dünya'daki yaşamı tehdit edecek kadar büyük bir kaya radarda görünecek. Öte yandan da Dünya, 66 milyon yıl önce dinozorları yok eden uzay kayasından bu yana kıyamet ölçeğinde bir asteroid görmedi.

Çoğu asteroit Dünya'nın atmosferiyle temas etmiyor. Ancak nadir durumlarda dev uzay kayaları hava sistemlerini etkileyebiliyor. Bu yılın başlarında NASA, asteroit Bennu'nun şimdi ile 2300 yılları arasında Dünya'ya çarpma olasılığını araştırdığı yeni bir çalışma ortaya koydu. İnsanlık için "potansiyel olarak tehlikeli nesne" olarak nitelendirilen gök cismi, ilk kez 1999 yılında keşfedildi.

C tipi bir kaya olan Bennu, Güneş Sistemi'nde bilinen en tehlikeli iki asteroitten biri sayılıyor. OSIRIS-REx uzay aracından alınan yeni veriler, asteroitin güneş sistemindeki seyrini tahmin ediyor ve 24 Eylül 2182'de Dünya'ya çarma ihtimali olduğunu gözler önüne seriyor.

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
O Ses Türkiye şampiyonu belli oldu!
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Nükleer bombadan 500 kat daha güçlü! Uzaya gidiyor
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler