Dünya Rızaları dışında doğum kontrolü uygulanan kadınlar, Danimarka'dan tazminat istedi

Rızaları dışında doğum kontrolü uygulanan kadınlar, Danimarka'dan tazminat istedi

03.10.2023 - 08:57 | Son Güncellenme:

Uygulama nedeniyle mağdur olan kadınların şu an 70 ve 80'li yaşlarında olduğunu söyleyen bir grup kadın, tazminat taleplerini, Danimarka başbakanlığına iletti.

Rızaları dışında doğum kontrolü uygulanan kadınlar, Danimarkadan tazminat istedi

Danimarka'ya bağlı özerk bölge Grönland'da yaşayan bir grup kadın, 1960'lı yıllarda rızaları dışında doğum kontrolü uygulandığı gerekçesiyle tazminat talebinde bulundu. Kadınların kişi başı 42 bin dolar istediği aktarıldı.  Danimarkalı yayın kuruluşu DR, geçen yıl, 1966 ile 1970 yılları arasında yaşları 13'e kadar düşen birçok kadına bilgileri ve rızaları olmadan 4 bin 500 rahim içi araç takıldığını ortaya çıkardı. 

Haberin Devamı

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Grönland ve Danimarka yönetimleri araştırma başlatma kararı aldı. İki tarafça oluşturulan komisyon, 1960 ve 1991 yılları arasındaki ihlalleri belirlemekle görevlendirildi.

42 BİN DOLARLIK TALEP

Ancak komisyonun araştırmasından elde edilecek rapor, Mayıs 2025'ten önce hazırlanmayacak. Tazminat talebinde bulunan kadınlardan Naja Lyberth, rapor sonucunun beklenmesine tepki göstererek, "Kanunların ve insan haklarının ihlal edildiğini açıkça bildiğimiz halde buna ne için ihtiyacımız var?" dedi. Uygulama nedeniyle mağdur olan kadınların şu an 70 ve 80'li yaşlarında olduğunu söyleyen bir grup kadın, tazminat taleplerini, Danimarka başbakanlığına iletti. Kadınlar adına iletilen talepte, mağdur başına 42 bin dolar tazminat istendi. 

Haberin Devamı

Danimarka Başbakanlığı, talebe dair sorulan sorulara herhangi bir yanıt vermedi. 1953 yılına kadar Danimarka sömürgesi olan 57 bin nüfuslu Grönland daha sonra özerklik kazandı.