Geri Dön
DünyaSon dakika... 4 milyonluk şehir karantinaya alındı! Yeni korona dalgası alarma geçirdi

Son dakika... 4 milyonluk şehir karantinaya alındı! Yeni korona dalgası alarma geçirdi

Son dakika haberlere göre, Çin'de Kovid-19 vakalarında görülen artış üzerine alarma geçildi. 4 milyon nüfuslu Lanzhou kenti karantinaya alınırken, birçok bölgede tren seferleri durduruldu, turistik bölgeler kapatıldı.

Son dakika... 4 milyonluk şehir karantinaya alındı! Yeni korona dalgası alarma geçirdi

Sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanan kentte, vatandaşlara acil durumlar dışında evden çıkmamaları çağrısı yapıldı.

Yapılan açıklamada, Delta varyantının yayılması nedeniyle kapanmanın tüm yerleşim bölgelerinde uygulanacağı ifade edildi.

Ulusal Sağlık Komisyonu Hastalık Kontrol Bürosu, dün 17 Ekim'den bu yana, Delta varyantı taşıyan ve aynı kaynaktan yayılan 133 yerel vaka tespit edildiğini bildirmişti.

Delta varyantının ülkede halihazırda 11 bölgeye yayıldığı belirtiliyor.

RAKAMLAR DÜŞÜK ANCAK SERT ÖNLEMLER GECİKMEDİ

Yeni bir Kovid-19 dalgası, Çin'i bazı bölgelerinde sert tedbirler almaya itti. Çin, Perşembe günü yurt içinde bulaşan 28 yeni vaka bildirdi, bu bir gün önceki 13 vakanın iki katından fazla.

Rakamlar dünyanın başka yerlerine kıyasla çok küçük ancak Çin şehirleri, sıfır tolerans politikasıyla ilgili zorlu ulusal yönergeler altında, salgınları hızla kontrol altına almaya çalışıyor.

Son dakika... 4 milyonluk şehir karantinaya alındı Yeni korona dalgası alarma geçirdi

Pekin'in Changping bölgesinde bazı yüksek riskli bölgelerdeki kişilerin yerleşim yerlerini terk etmeleri yasaklandı, bu bölgelere yakın okullarda yüz yüze dersler askıya alındı ve yakındaki işletmelere operasyonlarını durdurma emri verildi.

Şubat ayında yapılacak 2022 Kış Olimpiyatları öncesinde yüksek alarmda bulunma sözü veren Pekin şehrinde bu hafta, bazıları son derece bulaşıcı Delta varyantına yakalanmış altı yerel vaka tespit edildi.

GÜÇLENDİRİCİ DOZLARA BAŞLANDI

Pekin'de, Oyunlara katılan kişilerin de aralarında bulunduğu gruplara öncelik verilerek, güçlendirici aşı dozları enjekte edilmeye başlandı.

16 Ekim'den bu yana bildirilen 70 yerel teyitli vakanın çoğu kuzeybatı Çin'de bulunan Gansu eyaleti, Ningxia özerk bölgesi ve genellikle uzak olan ve büyük şehirler kadar fazla sağlık kaynağına sahip olmayan İç Moğolistan'ın bazı kuzeybatı bölgelerinde görüldü.

Devlet televizyonu, Gansu eyaletinde bir düzine şehrin Cuma sabahı itibarıyla bazı uzun mesafe otobüs seferlerini durdurduğunu duyurdu.

Son dakika... 4 milyonluk şehir karantinaya alındı Yeni korona dalgası alarma geçirdi

Bir yetkili Perşembe günü yaptığı açıklamada, Gansu'nun başkenti Lanzhou ile dışarıyı birbirine bağlayan birkaç trenin askıya alındığını, Lanzhou'dan Pekin'e sadece bir uçuşa izin verildiğini söyledi.

TURİSTİK YERLER KAPATILIYOR

Qinghai eyaletinde bir havaalanı, aktarma yapan yolculara hizmet vermeyi durdurdu. Eyalet Perşembe günü, bu yıl ilk kez yerel bir vaka bildirdi.

Ningxia'daki tüm, Gansu ve Qinghai'daki ise bazı turistik yerler geçici bir süre için kapatıldı. 

Çin demiryolu yetkilileri, daha fazla ayrıntı vermeden virüs kontrol önlemlerini gerekçe göstererek, Xijiang bölgesindeki bazı istasyonlara yönelik kargo yüklemesini Ekim ayının sonuna kadar durdurdu.

Perşembe günü itibariyle Çin'de toplam 96 bin 665 koronavirüs vakası var. Ölü sayısı da 4 bin 636'ya yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler