Geri Dön

Canlı Blog - Son dakika... İtalya'da en kötü senaryo gerçek oluyor!

Son dakika haberlere göre, salgın neredeyse her dakika can alıyor. İspanya'da bir günde 95 insan yaşamını yitirdi, İran'daki günlük ölümler ise 113 oldu. Ekvator Ginesi, Kongo Cumhuriyeti ve Özbekistan'da ilk vakalar görüldü. İtalya'nın kuzeyinde ise hastanelerin kapasitesi neredeyse doldu, resmi yetkililer yoğun bakım ünitelerinin kısa süre içinde kullanılamayacağını belirtiyor.

Canlı Blog - Son dakika... İtalya'da en kötü senaryo gerçek oluyor!

05.20: Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) "pandemi" ilan ettiği yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasına karşı Peru'da Ulusal Acil Durum ilan edildi.

03.11: Arjantin ve Şili'de Kovid-19 nedeniyle eğitime 2 hafta ara verildi.

02.37: Çekya hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı önlem olarak ülke genelinde karantina ilan etti.

23.11: Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yeni tip corona virüs (covid-19) nedeniyle ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini bildirdi. 

23.00: Fransa'da yeni tip corona virüs (covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 120'ye, vaka sayısı ise 5 bin 400'e çıktı. 

22.37: Pakistan'da, İran ve Suudi Arabistan'dan dönen 16 kişide yeni tip corona virüs (covid-19) tespit edildi. 

20.54: Hollanda İlköğretim ve Medya Bakanı Arie Slobs, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ülke genelinde okulların pazartesiden itibaren 6 Nisan'a kadar tatil edildiğini açıkladı.

20.41: ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölü sayısı 59'a yükselirken, salgının Amerikan halkı arasında neden olduğu panik süpermarket ve havalimanlarında gözlendi.

20.10: İtalya'da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölenlerin sayısı 368 kişi artarak 1809'a, virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 24 bin 747'ye yükseldi

19.38: Rusya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası 4 kişide daha tespit edildi, toplam sayı 63'e yükseldi.

17.40 : İtalya'nın kuzeyinde hastaneler alarm veriyor. Yoğun bakımda tedavi gören 1500'ü aşkın hastanın çoğu ülkenin kuzeyinde. Lombardiya Bölgesel Yönetim Başkanı Attilio Fontana, "Ne yazık ki sayılar artmaya devam ediyor, daha da kötüleşiyor. Yoğun bakım ünitelerini kullanamayacağımız zamana doğru yaklaşıyoruz çünkü daha fazla yatağımız yok" dedi.

Bölgede en fazla eksikliği hissedilen ekipman, solunum cihazı. Milano Fuar Merkezi'ne 500 yataklı bir hastane oluşturuluyor.

Amerikan New York Times gazetesi, hafta içinde İtalya sağlık sisteminin kapasitesinin salgın nedeniyle büyük baskı altında olduğunu yazmıştı. Gazete, Lombardiya bölgesindeki hastanelerde görevli doktor ve hemşirelerin, corona virüsü hastalarını aciliyete göre sınıflandırmak, kimin tedavi altına alınıp kimin alınmayacağına karar vermek zorunda kaldığını belirtmişti.

17.25 : Almanya, Avusturya, Fransa ve İsviçre olan sınırlarını kapatmaya karar verdi. Resmi açıklama henüz yapılmış değil.

17.00 : İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun corona virüs testine girdiği resmen açıklandı. Test sonucuna değinilmeyen açıklamada, Netanyahu'nin herhangi bir belirti göstermediği aktarıldı.

16.50 : Almanya ve ABD arasında, corona virüs aşısı gerilimi var. Alman CureVac firması, hafta içinde bir dizi potansiyel aşı üzerinde çalıştıklarını, aralarından iki tanesini seçerek klinik testleri başlatacaklarını, haziran veya temmuz ayında bir aşı geliştirmiş olmayı umduklarını açıkladı.

Bu noktadan sonra ise aşının kullanılabilmesi için izin alınması süreci başlıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın ise firmayı ABD’ye çekmeye çalıştığı ve bulunacak olası aşıyı Amerikan halkı için garantilemeye çalıştığı belirtiliyor.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Ekonomi Uzmanı Bernd Westphal, Alman hükümetine koronavirüs aşısı üzerinde çalışan Tübingen merkezli CureVac firmasının ABD’ye satışına engel olması çağrısı yaptı.

Burada söz konusu olanın Avrupa ve Almanya’nın çıkarları olduğuna dikkat çeken Westphal "Amerika seçimini izolasyondan ve ‘önce Amerika’dan yana kullandı, çoklu işbirliğine karşı bir tutumda karar kıldı. Bu nedenle gerekirse CureVac’ın kamu bütçesinden desteklenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


16.40 : 32 kişinin Covid-19'a yakalandığı Macaristan'dailk ölüm gerçekleşti.

16.35 : Orta Afrika ülkelerinden Ekvator Ginesi, ilk corona virüs vakasının belirlendiğini bildirdi.

16.30 : Fas, bütün uluslararası uçuşları durdurdu. Şimdiye kadar bir kişinin öldüğü Fas'ta, kayıtlı 28 vaka var.

16.20 : İspanya'da virüsün yayılma hızı azalmıyor. Bir günde 1362 yeni vakanın belirlendiği ülkede, coronavirüse yakalananların sayısı 7 bin 753'e ulaştı. Son 24 saatte 95 insan hayatını kaybederken, şimdiye kadar gerçekleşen ölümler 291'i buldu.

İspanyollar, tüm ülkenin karantinaya alınmasıyla evlerine kapandı ve dışarı çıkmadan ilk günü geçirdi. Barcelona'daki bir otoyol, kelimenin tam anlamıyla bomboş.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


16.05 : Hollanda'da bir günde 176 insana daha virüs bulaştığı tespit edildi, ülkedeki toplam vaka sayısı 1135'e çıktı. Can kaybının 20'ye yükseldiği ülkede son 24 saatte sekiz hasta öldü.

15.10 : Pasifik Okyanusu'nda yer alan Brunei'de 10 yeni vaka daha tespit edildi, corona virüs bulaşanların sayısı 50'ye yükseldi. Brunei yönetimi, ülkeden kimsenin ayrılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

14.50 : Yunanistan, komşuları Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile olan tüm ulaşımını durdurdu, sınırları kapattı. Atina yönetimi ayrıca İspanya uçuşlarını da askıya aldı.

13.55 : Çin resmi haber ajansı Xinhua, Hefei kentindeki bir firmanın 15 dakikada sonuç veren corona virüs test kiti ürettiğini duyurdu. Çin'in Ankara Büyükelçiliği söz konusu gelişmeyi 'Harika' mesajıyla paylaştı.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


13.35 : İran'da bir günde 113 kişi daha corona virüs nedeniyle yaşamını yitirdi, toplam can kaybı 724'e çıktı. İran'da son 24 saatte 1209 yeni vaka tespit edildi.

13.10 : Reuters: Çekya, ülkede yaşayan herkesin karantinaya alınacağını ilan edecek.

Covid-19 salgınını canlı gösteren haritaya göre, dünya çapındaki son durum şöyle: Pasifik Okyanusu'nun ortasındaki Hawaii'den kutuplardaki Alaska'ya, Güney Amerika'daki Şili ve Arjantin'den Afrika'daki Kenya ve Kongo Cumhuriyeti'ne neredeyse yeryüzünün tamamına corona virüs yayılmış durumda.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor

12.55 : Dünyanın tam aksine önlemler aldığı için eleştirilerin odağına oturan İngiltere hükümeti, bugün yaptığı açıklamayla 70 yaşın üstündekilerin kendilerini dört ay boyunca karantinaya almasını istedi.

İngiltere'de koronavirüsün zaman içinde nüfusun büyük kısmına bulaşması, böylece halkın 'sürü bağışıklığı' geliştirmesi planlanıyor. Hükümet, böylece halkın her yıl mutasyona uğrayarak grip gibi tekrar hasta etme ihtimali bulunan bu virüse bağışıklık geliştirmesini umuyor.

Hükümetin açıkladığı 'makul en kötü senaryoya' göre 66 milyonluk İngiltere nüfusunun yüzde 80'i virüs kapacak ve öldürücülük oranı yüzde 1 bile olsa 500 binden fazla insan ölecek. Bu İngiltere'de bir yılda ölen kişi sayısına denk.

Ancak hükümetin söz konusu adımları ülkeyi karıştırdı. Gazeteler bugün 'Kumar' manşetleriyle çıkarken, 200'den fazla bilim insanı da 14 Mart akşamı yayınladıkları açık mektupta hükümeti derhal daha sert önlemler almaya davet etti.

12.50 : Salgının Avrupa'daki merkezi İtalya'da dün 175 insan daha can verdi, yaşamını yitirenlerin sayısı 1441'e ulaştı. İtalya'da asıl ürkütücü gelişme ise, bir günde 3 bin 497 insana corona virüs bulaşması oldu. Halihazırda ülkede 21 bin 157 hasta bulunuyor.

Hafta başından bu yana evlerinden dışarı çıkamayan İtalyanlar ise, modern zamanların en büyük salgınına karşı balkonlardan şarkı söyleyerek direniyor. Uluslararası haber ajansları, balkon ve teraslardan şarkı söyleyen insanların fotoğraflarını dünyaya servis ediyor.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


İtalya'da şarkı söyleme akımının yanı sıra pencereler, balkonlar ve bilboardlara asılan 'Tutto Andra Bene!' sloganı. Yani, "Her şey güzel olacak!"
Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


12.35 : Orta Asya ülkesi Kazakistan acil durum ilan etti. İki yeni vakanın daha ortaya çıktığı ülkede, sekiz hasta tedavi altında.

12.25 : Corona virüs salgınıyla boğuşan Fransa'da ertelenmeyen yerel seçimlerin ilk turu yapılıyor. Hem seçmenler hem de oy merkezlerinde görev yapanların maske taktığı göze çarparken, seçmenlerin ellerini dezenfekte ettiği görüldü.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


İkinci turu gelecek hafta yapılacak seçimle 34 bin 967 belediyenin yöneticileri belirlenecek.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor

12.15 : Kudüs'teki El Aksa Camii ve Kubbet'üs Sahra Covid-19 salgını nedeniyle kapatıldı.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


12.10 : Avusturya tüm restoranları kapattı, insanlar beş kişiden fazla toplanamayacak.

12.05 : Malezya Sağlık Bakanlığı, bugün ortaya çıkan 190 vakanın çoğunluğunun camilerle bağlantılı olduğunu duyurdu.

12.00 : Pasifik Okyanusu'ndaki adalar ülkesi Filipinler'de sağlık ekipleri 29 şüphelinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. Ülkedeki hasta sayısı 140'a ulaşırken, üç yeni ölüm gerçekleşti.

11.30 : Ürdün'de tespit edilen altı yeni vakadan biri Mısır'dan gelen ABD'li bir turist. Ortadoğu ülkesinde daha önce yalnızca bir vaka görülmüştü.

11.20 : Rusya Devlet Demiryolları, Ukrayna, Letonya ve Moldova'ya yapılacak seferlerin 17 Mart'tan itibaren askıya alındığını açıkladı. Rusya'da halihazırda kayıtlı 59 vaka bulunuyor.

10.20 : Vatikan: Nisan ayında Papa Francesco'nun katılacağı Paskalya etkinlikleri iptal edildi.

09.55 : Endonezya'da corona virüs kapanların sayısı 117 oldu, 21 yeni vaka kayıtlara geçti.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


NETANYAHU NEFES ALDI

09.40 : İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yolsuzluk davasının 17 Mart'ta yapılacak ilk duruşması, corona virüs salgını nedeniyle 25 Mayıs'a ertelendi.

Üç ayrı yolsuzluk dosyasıyla yüz yüze olan Netanyahu, dokunulmazlık için meclise başvurmuş ancak muhalefet partilerinin buna yanaşmaması üzerine 28 Ocak’ta başvurusunu geri çekmişti.

Binyamin Netanyahu, görevdeyken hakkında dava açılan ilk İsrail Başbakanı olarak tarihe geçti.

09.30 : Tayland'da virüse kapan hastaların sayısı bir günde tırmandı, vaka sayısı 32 artarak 114'e ulaştı.

08.35 : Orta Asya ülkesi Özbekistan'da Fransa'dan dönen bir kişiye uygulanan test pozitif çıktı. 34 milyon nüfusa sahip ülkede ilk vaka kayıtlara geçti.

Canlı Blog - Son dakika... İtalyada en kötü senaryo gerçek oluyor


07.00 : Geceden bu yana yaşanan gelişmeler şöyle:

 • İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in eşi Begona Gomez'e yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı. Madrid yönetimi, daha önce bütün milletvekillerinin testten geçirileceğini açıklamıştı.
 • Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'a Cuma akşamı uygulanan testin sonucunun negatif çıktığını duyurdu. Salgın korkusuyla Beyaz Saray'daki tüm çalışanların ateşleri ölçülüyor. ABD lideri Trump, hafta içinde açıkladığı Avrupa'dan Amerika'ya seyahat yasağına İngiltere ve İrlanda'yı da ekledi.
 • Coronavirüs salgını Afrika ülkelerinden Kongo Cumhuriyeti'ne de ulaştı. İlk vakanın 50 yaşında bir erkek olduğu ve 1 Mart tarihinde Fransa'nın başkenti Paris'ten döndüğü belirlendi.
 • Kuveyt ülkedeki tüm alışveriş merkezleri ve çocuk eğlence merkezlerini kapatıyor.
 • Çin ana karasında 20 yeni vaka tespit edilirken, bir gündeki can kaybı 10'a düştü. Salgını kontrol altına aldığı görülen Çin'de toplam vaka sayısı 80 bin 844, bugüne kadar 3 bin 199 insan yaşamını yitirdi.
 • Meksika'da coronavirüs vakaları 26'dan 41'e çıktı.
 • Geçen hafta Covid-19'un en hızlı yayıldığı Güney Kore'de sağlık ekipleri 76 kişide daha virüs buldu, ülkede halihazırda 8 bin 162 hasta var. Güney Kore'de bir günde üç ölüm gerçekleşti.
 • Lübnan'da camilerde cemaatle namaz kılınması askıya alındı. 93 kişiye virüsün bulaştığı ülkede camiler ezanların okunması için açık tutulacak.
 • Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ülkeye girecek herkesin kendini 14 gün tecrit etmesi şartı getirdiklerini açıkladı. Yolcu gemilerinin 30 gün boyunca Avustralya limanlarına yanaşmaları da yasaklandı.
 • Kuzey Afrika ülkesi Libya da camilerde kılınan namazı askıya aldı. Üç hafta boyunca tüm sınırlar kapanıyor, düğünler ve spor etkinlikleri iptal.
 • Diamond Princess lüks yolcu gemisinin Tokyo yakınlarına gelmesiyle coronavirüsle tanışan Japonya'da, gemi ve ülke genelindeki vakaların sayısı 1484'e ulaştı. Vakaların 694'ü yolcu gemisinden.
Meğer Türkçe biliyormuş...Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda maske ve mesafe denetimi yapıldı. Uyarılara rağmen maskesini düzgün takmayan ve Türkçe bilmediğini söyleyen yabancı uyruklu bir yolcu maske cezası yedikten sonra Türkçe konuşmaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet