Geri Dön
DünyaSon dakika... Maymun çiçeği durmuyor! İki ülkede daha virüse rastlandı

Son dakika... Maymun çiçeği durmuyor! İki ülkede daha virüse rastlandı

İskoçya ve Danimarka'da ilk vakalar tespit edildi, Arjantin'de test sonucu bekleniyor. Maymun çiçeğinin yayılma hızı bilim insanları için de sürpriz oldu. 'Dünya korkunç bir meydan okuma ile yüz yüze' diyen Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve peşinden gelen maymun çiçeği virüsünü yaşanılan zorluklar arasında saydı.

Son dakika... Maymun çiçeği durmuyor! İki ülkede daha virüse rastlandı

Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Asya'da görülen maymun çiçeği virüsü bir kıtaya daha sıçradı, pozitif sonuç veren testlerin yapıldığı ülke sayısı da bugün 18'e çıktı.

Avrupa'da ilk olarak İngiltere'de tespit edilen maymun çiçeği virüsü, neredeyse üç hafta içerisinde tüm kıtaya yayıldı. İspanya, Portekiz, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve İsveç'in ardından İsviçre ve Avusturya'da da maymun çiçeği virüsüne rastlandı.

Belçika, bir fetiş festivalinden yayıldığı anlaşılan maymun çiçeği virüsünü kapanları üç hafta boyunca karantinada tutacağını açıklayan ilk ülke oldu.

Avrupa'da bugün ilk kez testlerin pozitif çıktığı ülkeler İskoçya ve Danimarka oldu. İskoçya, maymun çiçeği virüsü hastasının tedavi altına alındığını açıkladı.

Danimarka'da maymun çiçeği virüsü tespit edilen erkek hastanın kısa süre önce İspanya'ya seyahat ettiği belirtiliyor. Danimarka Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, bir salgın beklemediklerini ancak durumu yakından takip ettiklerini söyledi. Karantinaya alınan Danimarka'daki hastanın yakın temasta olduğu kişilerle de iletişim kuruldu.

İngiliz The Guardian gazetesi, İngiltere'de Pazartesi günü daha fazla vakanın resmen duyurulmasının beklendiğini yazdı.

Maymun çiçeği vakasına rastlanan ABD'de muhtemel üçüncü bir hastanın daha tespit edildiği aktarılıyor. Yetkililer, Güney Florida'daki bir hastaya test yapıldığını ve şüphelinin kısa süre önce ABD dışına seyahat ettiğini kaydediyor. Test sonuçları beklenen hasta, izole edilmiş durumda.

ABD'de pozitif sonuç veren ilk maymun çiçeği testi, 18 Mayıs tarihinde Massachusetts'ta yapılmıştı. ABD'deki ikinci vakanın adresi ise, New York oldu.

Maymun çiçeği virüsü salgını ABD Başkanı Joe Biden'ın da dikkatini çekti. Asya turunda bulunan ABD lideri, virüsün daha da ileri seviyede yayılma ihtimaline karşın insanlardan etkili sonuçları olabilecek hastalıklara karşı tetikte olmalarını istedi.

"Virüsün yayılım seviyesiyle ilgili bana bilgi verilmedi fakat herkes bunun hakkında endişelenmeli" diyen Biden, muhtemel aşı çalışmalarına da değindi. Kuzey Amerika'da ABD'yle birlikte Kanada'da da maymun çiçeği virüsü görüldü.

ARJANTİN'DE ŞÜPHELİ VAKA

Arjantin Sağlık Bakanlığı, bir şüpheli vaka tespit edildiğini dünyaya duyurdu. Başkent Buenos Aires'te belirlenen şüpheli maymun çiçeği virüsü hastasının, yakın zamanda İspanya'ya seyahat ettiği bildiriliyor.

Arjantinli yetkililer, hastanın iyi durumda olduğunu ve testler uygulanırken karantinaya alındığını açıkladı.

Son dakika... Maymun çiçeği durmuyor İki ülkede daha virüse rastlandı

Maymun çiçeği virüsü daha önce Güney Amerika ülkelerinde hiç tespit edilmedi.

ASYA'DA İLK VAKA

Hafta sonu İsrail'de virüse rastlanmasıyla Asya kıtasında ilk kez maymun çiçeği görüldü.

Avustralya pozitif test sonucu görülen bir diğer ülke.

BBC MUHABİRİ: DURUM ARTIK ESKİSİ GİBİ DEĞİL

BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri James Gallagher, "Covid'i henüz geride bırakıyorken yeniden virüs kelimesini duymaya hazır olmayabilirsiniz ama durum ne yazık ki bu. Bu sıra dışı ve eşi görülmemiş bir maymun çiçeği salgını. Bu hastalık konusunda uzmanlaşmış olan kişilere de yaşananlar sürpriz oldu. Bir virüsün davranış şeklini değiştirmesi her zaman endişe yaratır" diyor:

"Yakın bir zamana kadar maymun çiçeği öngörülebilir bir virüstü. Virüs yabani hayvanların vücutlarında bulunuyor. Adı maymun çiçeği olmasına karşın da aslında kemirgenlerde görülüyor.

Batı ya da Orta Afrika'daki yağmur ormanlarında dolaşan birisi enfekte olmuş bir hayvanla temas kurdu ve bu virüsü kaptı. Enfekte olan kişinin derisinde içi sıvı dolu kabarcıklar oluşuyor ve bunlar sonra kabuklaşıyor.

İnsana bulaşarak doğal yaşam alanının dışına çıkan virüs yayılmakta zorlanıyor. Bunun olabilmesi için uzun ve yakın temas gerekiyor. Bu nedenle de salgınlar dar çerçeveli oluyor ve kendi kendine yok oluyor.

Son dakika... Maymun çiçeği durmuyor İki ülkede daha virüse rastlandı

Daha önce de az sayıda vaka tespit edilmiş. Bu kişilerin de virüsü, hangi ülkeden gelen kişiden kaptıkları hemen belirlenmişti.

Ama durum artık böyle değil. İlk kez virüs, Batı ya da Orta Afrika ile bağlantılı olmayan kişilerde tespit edildi."

BİLİM İNSANLARINA SÜRPRİZ OLDU

Gallagher'a konuşan Oxford Üniversitesi Profesörü Peter Horby yaşananları "Yeni bir durum bu, hem sürpriz hem de endişe yarattı" sözleriyle anlatıyor. Salgınlar konusunda uzman olan Profesör Horby, bunun 'ikinci bir Covid' olmadığını ama virüsün ivme kazanmasını önlemek için 'Harekete geçmek' gerektiğini söylüyor.

Maymun çiçeği vakalarını tedavi etmiş bir isim olan Doktor Hugh Adler da "Bu daha önce gördüğümüz bir süreç değil, sürpriz oldu" diyerek Profesör Horby'e katılıyor. 

BBC muhabirinin analizi şöyle devam ediyor: "Bunun farklı bir salgın olduğunu biliyoruz ama nedenini bilmiyoruz. İki seçenek burada öne çıkıyor; Virüs değişti ya da doğru yerde doğru zamanda kendisine yayılacak bir ortam buldu.

Maymun çiçeği bir DNA virüs. Bu yüzden Covid ya da grip virüsü kadar hızlı mutasyona uğramıyor. Erken araştırmalar, son vakalarda görülen maymun çiçeği virüsünün, 2018 ve 2019'da tespit edilen vakalarla benzerlik gösterdiği yönünde.

Son dakika... Maymun çiçeği durmuyor İki ülkede daha virüse rastlandı

Emin olmak için hala çok erken ama şu an için yeni bir varyant ile karşı karşıya olduğumuza dair bir kanıt bulunmuyor. Ancak Ebola ve Zika virüsü örneklerinde olduğu gibi bir virüsün, yayılma fırsatı yakalaması için illa mutasyona uğraması gerekmiyor.

Tropikal hastalıklar uzmanı Profesör Adam Kucharski, 'Ebolayı her zaman kolay kontrol altına alınır bir virüs sanıyorduk, ama öyle olmadığını anladık' diyor."

WHO: KORKUNÇ BİR MEYDAN OKUMA

Vakaların daha da artmasının bekleyen Dünya Sağlık Örgütü (WHO), maymun çiçeği salgını yayılırken yeryüzünün 'korkunç' bir meydan okumayla yüz yüze olduğunu duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid pandemisinin henüz bitmediğini, dünyanın yeni bir pandemiye hazır olmadığını söyledi.

"Tabii ki (Covid) pandemi dünyamızdaki tek kriz değil" diyen Ghebreyesus, dünyanın 'korkunç' zorluklarla mücadele ettiğini belirtti. Ghebreyesus, maymun çiçeği virüsünü de Covid pandemisi ve Ukrayna savaşı ile birlikte bu zorluklar arasında saydı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola virüsüne; Afganistan, Etiyopya, Somali, Güney Sudan, Suriye Arap Cumhuriyeti, Ukrayna ve Yemen'deki insani krizlere, maymun çiçeği ve hepatit gibi hastalıklara dikkat çeken Ghebreyesus; dünyanın iklim değişikliğinin etkileri, hastalıklar, kuraklık, açlık, savaş ve adaletsizliklerle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

WHO daha önce ülke ismi vermeden maymun çiçeği vakalarının incelendiğini söylemiş ve daha fazla kişinin enfekte olabileceği uyarısı yapmıştı.

WHO, hafta sonu da maymun çiçeği virüsüne dair merak edilen soruları yanıtladı, "Tespit çalışmaları arttıkça vaka sayısının da artmasını bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

Örgüt semptomların 2-4 hafta arası sürdüğünü, ölüm oranının ise yüzde 3-6 arasında olduğunu aktardı. WHO Avrupa Direktörü Hans Kluge de "Yaz mevsimi yaklaşırken büyük buluşmalar, festivaller ve partiler nedeniyle yayılımın hızlanmasından endişe ediyorum" ifadelerini kullandı.