Geri Dön
EgeMutlu sona doğru

Mutlu sona doğru

Mutlu sona doğru

İzmir’in yıllardır hasretle beklediği Göztepe ve Alsancak Stadı’nın inşaatlarında yol yarılandı, yeni tesislerin ne zaman açılacağıyla ilgili olarak futbolseverleri heyecan sardı.

Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi adını alan Göztepe’nin yeni mabedinde inşaatın yüzde 62’si tamamlanırken, yüzde 52’si yapılan Alsancak Stadı ise ödenek bekliyor. Göztepe Stadı’nda kaba inşaat bitirildi. Çatı montajının yüzde 85’i tamamlandı.

Aralık 2019’da teslim

Stat ihalesini 218 milyon 900 bin liraya kazanan Rönesans Holdinge bağlı REC Uluslararası İnşaat’ın devam ettirdiği çalışmalarda altyapı, betonarme imalatı, prekast tribünler ve gfrac cephe çalışmalarında sona gelindi. Statta hibrit çim serme işlemlerinin ise Eylül ayında başlayacağı bildirildi. Kapasitenin geçen hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen yasayla 25 bin kişi olacağı UEFA standartlarındaki tesisin, Aralık 2019’da Göztepe’ye teslim edileceği ve yeni sezonun ikinci yarı sonlarında sarı kırmızılıların maçlarını kendi stadında oynamaya başlayacağı ifade edildi. Gürsel Aksel Stadı, sosyal alanlarıyla da dikkat çekici bir proje oldu. Yasal engeller aşılıp eski kulüp tesislerinin yerine 34 dönüme yapılan statta, taraftar meydanı, idari bina, sosyal tesisler, mağazalar, müze ve spor alanları yer alacak. Stadın çatısı da Türkiye’de ilk kez yürüyüş parkuru olarak kullanılacak. Çimlerin serileceği çatıda bölge halkı dinlenip spor yapma imkanı bulacak. Göztepe’nin yeni stadı maç günleri dışında kulübe önemli gelir getirecek.

Alsancak’ın çatısı kaplanıyor

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Ağustos 2014’te kapatılıp, 2015’te yıkılan Alsancak Stadı ise tamamlanmayı bekliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Nisan 2017’deki ihalede 54 milyon 880 bin liralık fiyat veren Metro İnşaat’ı yüklenici firma olarak belirlediği Alsancak’ta yasal prosedürlerin aşılması sonrası inşaatın yarısı tamamlandı. İlk etapta geçen sezon açılması planlanan statta ihale tarihinden bu yana geçen süreçte artan inşaat maliyeti ve projeye yapılan ekler nedeniyle ek ödenek ihtiyacı doğdu. Maliyet farkı nedeniyle yüklenici firma gecikmeye düşerken statta şu anda sadece çatı kaplamaları yapılıyor. Fransa’dan ithal edilen membran kaplamaların takıldığı statta 50 işçi çalışıyor. Stadın 2020-2021 sezonunun ikinci devresine yetişebileceği dile getirildi.

Ek inşaat için ödenek ve onay

Projeye ek yapılan deplasman takımı kale arkası tribünü 1000 kişi kapasiteli olacak. Bu tribünün inşaatı, ödenek ve onay çıkınca yükselmeye başlayacak. İlk projeye göre, toplam 14 bin kapasiteli ve UEFA kriterlerinde olacak Alsancak Stadı’nda önümüzdeki ayın sonunda çatı ve dış kaplama çalışmaları tamamen bitecek. Statta ödeneklere göre en geç şubat ayında çim serimi gerçekleştirilecek. Alsancak Stadyumu’nun cadde bölümünde yine idari bina yer alacak. Emektar tesisin aydınlatma direkleri sökülüp yerine yeni aydınlatma sistemi kurulacak ve tüm tribünlerin üstü kapatılacak. Stata 4 soyunma odası, 2 hakem odası, 4 antrenör odası, ofisler, 10 loca, basın toplantı ve çalışma alanları, protokol alanları, yeme-içme alanları ve 100 kişilik çok amaçlı salon bulunacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler