Geri Dön
Eğitim32'nin Çarpanları Nelerdir? Kısaca 32 Sayısının Çarpanları Nasıl Bulunur?

32'nin Çarpanları Nelerdir? Kısaca 32 Sayısının Çarpanları Nasıl Bulunur?

Matematikte sıklıkla karşılaşılan çarpan konusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Her sayının çarpanları birbirinden farklıdır. Bu sayılardan birisi de 32 sayısıdır. Peki kısaca 32 sayısının çarpanları nasıl bulunur? Sizlere 32 sayısının çarpanlarını ve nasıl bulunacağını detaylıca derledik.

32'nin Çarpanları Nelerdir? Kısaca 32 Sayısının Çarpanları Nasıl Bulunur?

Bir pozitif tam sayının en az iki tane çarpanı bulunmaktadır. Bunlardan birisi 1, diğeri ise sayının kendisidir.

32'nin Çarpanları Nelerdir?

Pozitif tam sayının o sayıyı tam veya kalansız bölen pozitif tam sayılarına o sayının çarpanları veya bölenleri denilmektedir. Bu nedenle pozitif tam sayıların çarpanları ve bölenleri aynı olmaktadır. Bir sayının kesinlikle kendisinden büyük çarpanı bulunmamaktadır. Böylece pozitif tam sayıların en büyük çarpanı kendisi olmaktadır. Bunlar dışında sayıların değerinin büyümesi çarpan sayısının artacağı anlamına gelmemektedir.

Çarpan aynı zaman da bölen demektir. 32 sayısının çarpanları ise 6 adettir. 32 sayısının çarpanları şunlardır:

- 1, 2, 4, 8, 16, 32

Kısaca 32 Sayısının Çarpanları Nasıl Bulunur?

Bir sayının çarpanlarını bilebilmek için o sayının çarpanlarını hesaplamak gerekmektedir. Pozitif tam sayıların çarpanlarını bulmak oldukça kolaydır. 32 sayısının çarpanları şu şekilde bulunabilir:

- İlk olarak 32 sayısı ve 1 sayısı çarpan listesine eklenmelidir.
- Daha sonra 2'den başlayarak karesi 32'den büyük olmayan sayılar test edilmelidir. Bu sayılar 2, 3, 4 ve 5 sayılarıdır.
- 32 çift bir sayı olduğu için 2 sayısına tam bölünmektedir. Bu sebeple çarpanlardan birisi 2'dir. 32 sayısı 2'ye bölümü ise 16 olmaktadır. Buna göre çarpan listesi 1, 2, 16, 48 olmaktadır.
- 32 sayısı 3 ile kalansız bölünmemektedir.
- 32 sayısı 4 ile kalansız bölünmektedir. 32'nin 4'e bölümü 8 olmaktadır. Bu nedenle çarpanlardan birisi 8, diğeri ise 4 sayılarıdır.
- Buna göre çarpan listesi 1, 2, 4, 8, 16 ve 32 sayıları olmaktadır.
- 32 sayısı 5 ile kalansız bölünmemektedir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler