Geri Dön
EğitimBrezilya İklimi Ve Bitki Örtüsü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Brezilya İklimi Ve Bitki Örtüsü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Brezilya, Güney Amerika'nın doğu tarafında yer alan bir devlettir. Güney Amerika'nın en büyük ve en kalabalık ülkesidir. Dünyanın ise, yüzölçümü bakımından beşinci, nüfus bakımından da sekizinci en büyük ülkesidir. Brezilya hem iklimi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Brezilya iklimi ve bitki örtüsü nedir sizler için derledik.

Brezilya İklimi Ve Bitki Örtüsü Nedir? Özellikleri Nelerdir?


Brezilya, Güney Amerika'nın yarısı kadardır. Doğusunda ise, Atlas Okyanusu bulunur. Bu okyanus ise, yaklaşık olarak 7250 km kadar bir kıyıya sahiptir.

Brezilya İklimi ve Bitki Örtüsü Nedir?

Brezilya, Güney Amerika’da yer alan bir devlettir. Brezilya pek çok insanın merak ettiği ve ilgisini çeken bir ülkedir. Aynı zamanda Şili ve Ekvador hariç olmak üzere Güney Amerika'da bulunan bütün ülkelerle komşudur. Genellikle Brezilya'nın iklimi her yerde aynı olduğu zannedilse de, ülkede çeşitli iklim farklılıkları da görülür.

Brezilya'da görülen en yüksek sıcaklık ise, kuzeydoğunun genellikle alçak bölgelerinde görülür. Burada absorbe edilen yüksek miktardaki güneş ışınlarının, sıcaklığı ise, 38°C'ye kadar yükselir. Kuzeydoğu sahilleri, tropikal ve nemli bir iklime sahiptir. Aynı zamanda kışla birlikte gelen yağışlı mevsim (mayıstan ekime kadar) kuzey sahillerine de soğuk hava getirir.

Brezilya’nın Özellikleri Nelerdir?

Kuzeyde kalan Amazon Havzasından elde edilen sonuçlara göre de yılın çoğu nemli ve sıcak geçer. Yıllık yağış ortalaması ise, 2000 mm'dir. İklim şartlarını kontrol eden en önemli etken ise, yüksekliktir. Bitkiler genellikle toprak ve iklim durumuna sıkı sıkıya bağlıdır.