Geri Dön
EğitimCam Nasıl Yapılır? Camın Hammaddesi Nedir, Nasıl Cam Haline Gelir?

Cam Nasıl Yapılır? Camın Hammaddesi Nedir, Nasıl Cam Haline Gelir?

Günlük yaşantımızın pek çok bölümünde karşılaştığımız cam, konfor sağlaması bakımından insanlık için çok önemli bir malzemedir. Kırılabilir olmasına rağmen estetik ve sağlıklı oluşuyla insanlık tarihinde vazgeçilmez bir malzeme halini almıştır. Peki, bu cam nasıl yapılır, camın hammaddesi nedir ve nasıl cam haline gelir tüm detaylarıyla derledik.

Cam Nasıl Yapılır? Camın Hammaddesi Nedir, Nasıl Cam Haline Gelir?

Çoğu zaman bir sanat eseri gibi gözüken cam; ayna ve pencerelerde, mutfak eşyalarında, aydınlatma ve mobilyalarda ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Camın çok eskiden beri insan yaşantısında kullanıldığı tarihi kalıntılara bakıldığında görülmektedir. Yüzyıllar öncesinde yaşamış insanların yaptıkları gözyaşı şişeleri buna bir örnektir.

 Camın Hammaddesi Nedir?

 İhtiyaç halinde içerisine feldspa, dolomit, kalker ve soda gibi mineraller eklenen camın ham maddesi kumdur. Bu karışımların 1500 derece gibi yüksek sıcaklıklardaki fırınlarda eritilip şekil verilmesiyle üretilen madde camdır. Yalnızca kumdan da cam üretilebilir ancak ilavesiz üretilen camlar çok kırılgan bir yapıya sahip olduğundan kullanımı zordur.

 Cam Nasıl Yapılır? Nasıl Cam Haline Gelir?

 Cam üretiminde kullanılan temel madde olan kum öğütülerek 1000-1500 derece sıcaklıklardaki fırınlarda eritilir. Erime noktası yüksek olduğundan kuma ilave olarak kireç ve soda eklenir. Bu malzemeler camın kırılganlık özelliğini de azaltmaktadır. Renkli cam üretiminde ise bu malzemelere ek olarak altın, uranyum ve kobalt gibi maddeler eklenir.

 Yeterli derecedeki sıcaklıkta bu karışımlar eriyerek akışkan bir kıvam alır. Bu esnada malzemeye üfleme ve presleme gibi metotlarla şekil verilir.

 Dekoratif ürünlerde genelde üfleme teknikleri kullanılmaktadır. Sıvı hale gelmiş olan cam çelik bir boru ile alınır ve üfleme ile şişerek şekil alması sağlanır. İstenilen şekle geldiğinde ise soğutulur.

 İnsan yaşamında olmazsa olmazlardan olan cam insan sağlığı açısından zarar olması ve kullanışlı bir malzeme olması sebebiyle itibar görür.

 Cam Biçimlendirme İşlemleri Nelerdir?

 Cam biçimlendirme yöntemlerinden bazıları şu şekildedir:

Köpük Haline Getirme

Üfleme (Şişirme)

Çekme

Yüzdürme

Dökme

Savurma Yöntemi

Presleme

Silindirleme

Tüm bu yöntemlerin ardından cama uygulanması gereken folyolama, temperleme, rodajlama, lamine, renklendirme, kesim, asit, kumlama ve benzeri gibi işlemlerden sonra kullanılabilecek bir ürün haline gelmektedir.Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
Kapanma geri mi geliyor? İlk veriler paylaşıldı
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açılıyor
Olası NATO üyeliği savaş sebebi! Büyük gerginlik
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Yaptığı iş herkesi şaşırtıyor! 'Babamdan devraldım'
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Hande yeni bir polemiğin fitilini ateşledi! 'Alkollü ortamda nasıl anlasınlar?'
Fenerbahçe'den tarihi transfer teklifi! Dünyanın en pahalısı
Toplumdaki algı yıkılıyor! Ellerinize sağlık usta
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım