Geri Dön
EğitimDar Açılı Üçgen Nedir, Kaç Derecedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Dar Açılı Üçgen Nedir, Kaç Derecedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Dar açılı üçgen, matematik ve geometri dersinin ana konularından biridir. Üçgen çeşitlerinden olan dar açılı üçgenin ne olduğu bazı kişiler için kafa karıştırıcı olabilir. Oldukça kolay şekilde bir üçgenin dar açılı olup olmadığı anlaşılabilir. Peki dar açılı üçgen nedir, kaç derecedir ve kısaca özellikleri nelerdir? İşte dar açılı üçgen hakkında merak edilenler.

Dar Açılı Üçgen Nedir, Kaç Derecedir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Dar açılı üçgen, ortaokul, lise ve üniversitelerde zaman zaman karşımıza çıkan bir matematik ve geometri formudur.

Dar Açılı Üçgen Nedir, Kaç Derecedir?

Dar açılı üçgen, iç açılarının hepsi 90 dereceden küçük olan üçgenler olarak tanımlanır. Yani dar açılı bir üçgende iç açıların hiçbiri 90'a eşit veya 90'dan büyük bir derecede olamaz. En çok karşılaşılan üçgenlerden olan eşkenar üçgen, dar açılı üçgenlere örnek verilebilir. Çünkü eşkenar üçgenin bütün iç açıları birbirine eşittir ve her biri 60 derece, yani 90 derecede küçüktür.

Dar Açılı Üçgenin Özellikleri Nelerdir?

Dar açılı üçgende iç açılardan hiçbiri 90 derece veya daha büyük olamaz. Açılarından biri 90 derece olan üçgenler dik açılı üçgen olarak adlandırılır ve dar açılı üçgen grubuna dahil edilmez. Örneğin; açıları 30, 60, 90 olan bir üçgen dar açılı değil dik açılı üçgene örnek verilir. Bunun yanı sıra; 50, 60, 70 açılarına sahip olan bir üçgen dar açılı üçgendir. Çünkü bütün iç açıları 90 dereceden küçüktür.

Dar açılı üçgende iç açılar toplamı, bütün üçgenlerde olduğu gibi her zaman 180 derecedir.

Dar açılı üçgenlerde 3 iç açı vardır.

Dar açılı üçgenler eşkenar üçgen, ikizkenar üçgen ve çeşitkenar üçgen olabilirler. Üçgenler kenarlarına ve açılarına göre aynı anda ele alınırlar.

Ölçülerinden biri 90 dereceye eşit veya 90 dereceden daha büyük olan üçgenler, diğer açıları 90 dereceden küçük olsa da dar açılı kabul edilmez.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler