Geri Dön
Eğitimİhtiyaç Nedir? İhtiyaç Kavramının Özellikleri Nelerdir?

İhtiyaç Nedir? İhtiyaç Kavramının Özellikleri Nelerdir?

Arapçadan dilimize geçmiş olan ihtiyaç kelimesi, muhtaç sözcüğüyle aynı kökten gelir. Gereksinim ve lazım sözcüğüyle eş anlamlıdır. Ekonomi biliminde insanların ihtiyaçları ''temel'' ve ''lüks'' olmak üzere ikiye ayrılır. Amerikalı bilim insanı Abraham Maslow tarafından hazırlanan piramitte ise, insanın gereksinim duyduğu şeyler beş ana başlıkta toplanır. İhtiyaç nedir ve ihtiyaç kavramının özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

İhtiyaç Nedir? İhtiyaç Kavramının Özellikleri Nelerdir?

İnsan toplumsal bir varlık olduğu için yaşamını sürdürebilmesi ve kendini gerçekleştirebilmesi için birçok şeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlardan bazıları yaşamsal olduğu için, belli aralıklarla karşılanması gerekir.

İhtiyaç Nedir?

İhtiyaç, gereklilik ve elde edilmesi lazım olan şey demektir. Zorunlu ihtiyaçların başında su, yemek yemek ve barınmak gelir. Bu ihtiyaçlar zaruri ve temel gereksinim olarak da bilinir.

Eğitim almak, sosyalleşmek ve iletişim ise kültürel ihtiyaçlar arasında yer alır. Yaşamsal olmayan bu ihtiyaçların karşılanması, toplumsal yaşamı olumlu etkiler. Bireyin kendini gerçekleştirmesi de kültürel ihtiyaçlarını gidermesi gerekir.

Lüks ihtiyaçlar ise kendi içerisinde birçok türe ayrılır. Örneğin ekmek temel ihtiyaç iken, çikolata ya da kahve lükstür.

İhtiyaç Kavramının Özellikleri Nelerdir?

1- İhtiyaç süreklidir:

Bu kavram incelendiğinde her insan için belli başlı ihtiyaçların süreklilik arz ettiği görülür. İhtiyaçlar sadece bir süreliğine karşılanabilir. Sonrasında yeniden ortaya çıkar.

Örneğin günde 8 saat uyumak bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç her gün karşılanmadığı takdirde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

2- Kültürel ve lüks ihtiyaçlar kişiden kişiye göre değişir:

Tüm insanlar için sadece temel ihtiyaçlar aynıdır. Örneğin herkes yemek yemek, barınmak ve su içmek zorundadır. Ancak kültürel ve lüks ihtiyaçlarda böyle bir zorunluluk yoktur.

3- İhtiyaçlar sonsuzdur:

İnsanın doğumundan ölümüne kadar geçen sürede ihtiyaçları azalma eğilimi gösterse bile tamamen tükenmez.