Geri Dön

Avrupa borsaları günü düşüşle kapattı

Avrupa borsaları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın ABD ekonomisinin virüs nedeniyle öngörülemeyen risklerle karşı karşıya olduğunu söylemesinin ve Kovid-19 krizinin yakın zamanda bitmesine ilişkin yatırımcıların endişelerinin artmasının etkisiyle günü sert düşüşle tamamladı.

Avrupa borsaları günü düşüşle kapattı

 

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 2,15 azalarak 326,78 puandan kapandı.

Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,65 azalarak 4.273,13 puana geriledi. İngiltere'de FTSE 100 endeksi günü yüzde 2,75’lik düşüşle 5.741,54 seviyesinden tamamladı.

İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,84 değer kaybederek 16.867,76 ve Almanya'da da DAX 30 endeksi günü yüzde 1,95 düşerek 10.337,02 seviyesinden kapattı.

Avro/dolar paritesi ise (TSİ) 19.10 itibarıyla yüzde 0,24 azalışla 1,078 seviyelerinde işlem gördü.

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında "ikinci dalga" endişeleri ve Fed Başkanı Powell'ın para politikası desteğinin sınırına gelindiğine ilişkin sinyaller vermesinin bugün pay piyasalarında sert satışların yaşanmasına sebep olduğunu belirtti.

Powell, dünkü açıklamasında, ekonomik görünüme yönelik belirsizlikler ve aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirterek, ilave politika önlemlerinin gerekebileceğini ancak negatif faizin değerlendirdikleri bir araç olmadığına işaret etti.

Kızılay görevlisi, kızına sarılacağı günü bekliyorİZMİR'de, koronavirüse karşı mücadelede büyük özveriyle çalışan Kızılay görevlilerinden Erhan Yılmaz (34), bu sıkıntılı dönemde ihtiyaç sahibi ailelere yardımları aralıksız ulaştırırken, yeni doğan bebeğini ise risk oluşturmamak için uzaktan görüyor. Yılmaz, "Her akşam mutlaka gelip balkondan çocuğumla hasret gideriyorum. İnşallah bu kötü günleri atlattıktan sonra ona doyasıya sarılmanın mutluluğuyla hasret gidereceğim" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber