Geri Dön
EkonomiKaravan tatiline talep yeni bir sektör yarattı: Devrekaravan!

Karavan tatiline talep yeni bir sektör yarattı: Devrekaravan!

Koronavirüs salgını öncesinde de ciddi bir artış yaşayan karavan sektörü, salgın ile birlikte büyük bir ivme yakaladı. İlgi bu kadar yoğun olunca sektör de kendini yenileme yoluna gitti. Satın almak ya da kiralamak bir tercih. Hatta devrekaravan sahibi olanlar bilen var. Tüm bu yenilikler ve karavan kiralama yolları haberimizde...

Karavan tatiline talep yeni bir sektör yarattı: Devrekaravan!

Gonca Kocabaş /  Milliyet.com.tr - Pandemi hayatımızın her alanında değişimlere sebep oldu. Tatil anlayışlarımız da bu anlamda farklılıklar göstermeye başladı. Doğaya olan özlemimiz arttıkça, ilk fırsatta parklara ve ormanlara koştuk. İnsanlardan uzak, doğa içinde tatil yapma isteğiyle de çadır kamplarına yöneldik. Karavan hayali kuranlar da pandemiyi fırsat bilerek süreçlerini hızlandırınca yüzde 400 artış yaşayan sektör, taleplere yetişmekte bir hayli zorlandı. Motokaravanlar 65 güne, çekme karavanların üretim süresi ise 25 güne kadar düşürüldü.

Karavan tatiline talep yeni bir sektör yarattı: Devrekaravan

KARAVAN SEKTÖRÜNDE YÜZDE 50 BÜYÜME BEKLENİYOR

Türkiye’de 2021 yılında 120 bin civarı karavan olduğu biliniyor. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda ciddi oranda artması bekleniyor. Pandemi süresinde pazarın yüzde 50 oranında büyümesini bekleyen uzmanlar, Türkiye’nin gitgide bir karavan cenneti olacağında hemfikir. Geçen yıl 3 bin olan karavan üretim sayısının, 2021 yılı sonunda 15 bine çıkması hedefleniyor. Büyüyen sektörün uzman isimlerinden, devrekaravan, karavan kiralama, fiyatları ve şartlarıyla ilgili görüşler aldık.

EVLERDEN ALIŞKIN OLDUĞUMUZ DEVREMÜLK ARTIK KARAVANLARDA

Nacar Karavan'ın sahibi Halim Nacar, Türkiye’de ‘devrekaravan’ olarak bu projeyi ilk kez kendilerinin yaptığını belirterek, karavan hayali kurup, bütçe ve zaman gibi birçok nedenden ötürü hayalini gerçekleştiremeyenleri hedeflediklerini söyledi.

10 yıllık bir tatil planı yapmak için bu sistemin oldukça avantajlı olduğunu savunan Nacar, devrekaravan kullanacaklar için geçerli olan şartlar hakkında da bilgiler verdi. Karavan kiralayacaklar ya da satın alacakların en çok merak ettiği soruların başında yaş sınırı ve ehliyet sınıfları geliyor. Halim Nacar, 25 yaş ve üzeri, en az 3 yıllık B sınıfı ehliyete sahip aktif araç kullanan herkesin, devrekaravan sahibi olabileceğini vurguluyor.

Karavan tatiline talep yeni bir sektör yarattı: Devrekaravan

FİYATLAR 40 BİN İLA 50 BİN TL ARASINDA DEĞİŞİYOR

Havalar ısınmaya başlayıp, tatil ihtiyacımız için arayışa geçtiğimiz zamanlarda, hazırda bir tatil alternatifi olmasının önemli bir avantaj olduğunu vurgulayan Nacar, devrekaravan sahibi olanların yılda 14 gün olmak üzere 1 hafta yaz bir hafta da kış olarak araçlarını kullanabildiklerinin altını çizdi. Fiyatlar hakkında da bilgi veren Halim Nacar, “Campervan (panelvan) tercih edildiğinde 39 bin 900 TL, alkovenli veya semi entegre tercih edildiğinde 49 bin 900 TL oluyor. Her tatil için 500 TL fiyat farkı ile otomatik vites seçilebiliyor. Kasko, trafik sigortası, periyodik bakım ücretleri için de yıllık 490 TL aidat alınıyor” dedi. 

GÜNLÜK 500 TL'YE DE VAR BİN 700 TL'YE DE

Pandemi zamanında özellikle kiralık karavanlarda da ciddi bir artış yaşandı. İzole tatil arayışının en güvenli yolu olarak görülen karavanlara ilgi artınca, kiralama fiyatları ve şartları da merak konusu oldu. Motokaravan ve çekme karavan (750 kilogram altı ve 750 kilogram üstü) olarak kiralayabiliyorsunuz. Çekme karavan için çeki demiri olan bir aracınızın olması gerekiyor fakat motokaravan için aktif olarak araç kullanmanız ve B sınıfı ehliyete sahip olmanız yeterli oluyor. Karavan kiralama fiyatları, firmaya, karavanın özelliklerine ve sezona göre farklılıklar gösteriyor. Günlük 500 TL’den 1700 TL’ye kadar geniş bir fiyat aralığına sahipler.

Karavan tatiline talep yeni bir sektör yarattı: Devrekaravan

BANYODAN MUTFAĞA, BUZDOLABINDAN KLİMAYA KADAR HER ŞEY VAR

Daha önce karavan kiralamış olsanız bile, firmaların kiralama öncesi verdiği eğitimleri gözden kaçırmamakta fayda var. Uzmanlar, karavanlardaki hız sınırına dikkat edilmesi yönünde de uyarılarda bulunuyor. Hem motokaravanlar hem de çekme karavanlar ağırlıkları ve savrulma riskleri sebebiyle binek araçlara oranla daha kontrollü gidilmesi gereken araçlar. Karavanlarda ortalama 2 ila 5 kişi rahatlıkla konaklayabiliyor. İçlerinde buzdolabı, klima, ısıtıcı, mutfak, banyo, tuvalet, televizyon, fırın, masa, yatak, mutfak malzemeleri, sıcak su gibi bir evde ihtiyacınız olan her şey bulunabiliyor. Firmalardan, tercih ettiğiniz karavan yapısına göre kiralama yapabiliyorsunuz.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
'Ece Ünel İle Susma'da acılı anne ihbarcı ve katil zanlısına seslendiKanal D’nin sunuculuğunu deneyimli haberci Ece Üner'in yaptığı 'Ece Üner İle Susma'da 21 yıl önce Şişli'deki evinde vahşice öldürülen lise öğrencisi Çağla Tuğaltay dosyasında ortaya çıkan yeni tanık ve tanığın ifadesi gündeme geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler