Geri Dön
EkonomiÖdemeler Bilançosu Nedir? Ödemeler Bilançosu Kim Tarafından Hazırlanır?

Ödemeler Bilançosu Nedir? Ödemeler Bilançosu Kim Tarafından Hazırlanır?

Ülkeleri ilgilendiren ödemeler bilançosu büyük bir öneme sahiptir. Tüm unsurlar bir araya toplanır ve detaylı bir hesaplama gerçekleştirilir. Peki ödemeler bilançosu nedir? Ödemeler bilançosu kim tarafından hazırlanır? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Ödemeler Bilançosu Nedir? Ödemeler Bilançosu Kim Tarafından Hazırlanır?

İktisadi bir yapı olması ile beraber ödemeler bilançosu ülkenin toplam yaptığı işleri gösterir. Bu işler üzerinden yapılan hesaplama ile beraber, ödemeler bilançosu ortaya çıkarılmaktadır. Özellikle ekonomik ve mali açıdan ülkeler konusunda önemli bir durum teşkil eder.

Ödemeler Bilançosu Nedir?

Herhangi bir ülkenin belirli bir dönem içerisinde mal, hizmet ve sermaye işlemleri üzerinden sağladığı gelirler doğrultusunda, uluslararası çapta gerçekleştirdiği iktisadi ilişkilerin sistemli biçimde hazırlanmış olan bilançosuna ödemeler bilançosu denir. Söz konusu olan dönem içerisinde ekonomik ve mali ilişkilerin yapısını etkin biçimde ortaya çıkarır ve gösterir. Özellikle bir ülke açısından ödemeler bilançosunun incelenmesi büyük öneme sahiptir. Böylece uluslararası iktisadi ilişkileri nitelik ve boyutları daha iyi bir şekilde anlaşılır.

Ödemeler Bilançosu Kim Tarafından Hazırlanır?

En merak edilen konular içerisinde ödemeler bilançosunun kim tarafından hazırlanmış olduğu geliyor. Ödemeler bilançosu ülkenin ekonomik, iktisadi ve mali unsurlarını barındırdığı için, ülkenin maliye kısmı ile ilgilenen kişiler tarafından hazırlanır. Aynı zamanda ödemeler dengesi olarak da bilinen bu bilanço, istatistiki bir belge olarak öne çıkar ve hazırlanır. Böylece hazırlanmış olan rapor doğrultusunda, ülkenin ekonomik ve iktisadi durumu çok daha net biçimde ortaya çıkarılmaktadır.

Ek olarak bankacılar, iş insanları, döviz işlemleri yapanlar ya da ekonomistler tarafından da hazırlanan bir bilanço olarak öne çıkar. Daha doğrusu ödemeler bilançosu üzerine hazırlamış raporları inceleyen kişiler olarak da ifade etmek mümkün. Böylece ekonomik açıdan piyasalar detaylı bir şekilde incelenir ve buna bağlı olarak işlem gerçekleştirilebilir.

 

Fatih'te havaya rastgele ateş eden şüpheli yakalandıİstanbul Fatih'te alkollü olduğu iddia edilen, bıçakla bir süre rehin aldığı 2 çocuğunu serbest bırakıp, evin penceresinden pompalı tüfek ve tabancayla rastgele ateş açan Ümit A. özel harekat polisinin yaptığı operasyonla yakalandı. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler