Geri Dön
EkonomiRus heyet Antalya’da iyi haber bekleniyor

Rus heyet Antalya’da iyi haber bekleniyor

Turizmde kıyılar hareketlenmek için Rusları bekliyor. Dün Antalya’ya gelen Rus heyeti, havalimanından girişe, otelden çıkışa kadar incelemelerde bulunuyor. Rus turistlerin gelişi için bu hafta sonu iyi haberin gelmesi bekleniyor

Rus heyet Antalya’da iyi haber bekleniyor

Duygu Erdoğan - Rusya’dan Türkiye’ye uçuş yasağının uzatıldığı 21 Haziran’a günler kala, Rusya’dan gelen bir heyet Antalya’da incelemelere başladı. Haziran başında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda heyetin tedbirleri yerinde göreceği bilgisi verilmişti. 16-19 Haziran tarihleri arasında heyetin bölgeyi gezmesi ardından Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların açılması haberinin geleceği bekleniyor. Turizmciler, bu iyi haberin hafta sonu alınabileceğini belirtiyor. Bölge otelcilerinin verdiği bilgiye göre dün şehre gelen heyetin havalimanından sağlık birimlerine, müze ören yerlerinden otellere kadar pek çok noktada tedbirleri yerinde göreceği kaydedildi.

‘Biz hazırız’

Koronavirüs salgınının ilk günlerinden başlayarak bugüne kadar binlerce otelin Güvenli Turizm Sertifikası ile her aşamasında üst düzey tedbirler sunmaya başladığı Türkiye’de günlük vaka sayılarının düşüşü de devam ediyor. Aşılama çalışmaları hemen hemen tüm yaş gruplarına yayılırken, günlük aşılamada rekor kırılıyor. Önceki gün bir milyon kişi sayının üzerine çıkan günlük aşılama oranı da devam ediyor. Bu kapsamda turizmciler, Türkiye’nin elinin oldukça güçlü olduğunu ve kaynak pazar olan Rusya’dan gelişlerin bölge için büyük hareket oluşturacağını kaydediyor. Salgın öncesinde Rusya’dan Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı 7 milyon sınırını aşmıştı.

Turist gelmek istiyor

Rusların aileleriyle tatilde öncelikli tercihi olan Türkiye’ye olan uçuşların yeniden açılması için kendi ülkelerinde de çeşitli çağrılarla baskı yapıyorlar. Sık sık Türkiye’ye gelmek istediklerini belirten Rus turistler, uçuşların kapalı olduğu süre boyunca alternatifler geliştiremedi. Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) sitesinde yer alan habere göre, Rusya’nın Anapa gibi kıyı bölgelerinde yapılan turizmin hizmet seviyesi ve fiyatının birbirinin karşılamadığı, çok yüksek fiyatlarla tatil yapılabildiği paylaşılıyor.

Daha önce turizm hareketinin başlaması için çalışmalar yapılan Mısır tarafından ise bir hareket görünmüyor. Bu kapsamda hizmet ve personel kalitesi ile dünyada örnek olan Türkiye, yakınlığı ve güvenliği de göz önüne alındığında uzun dönemli konaklamalarda Ruslar için vazgeçilmez oluyor.

 ‘KÇÖ yeniden uzatılmalı’

Resort oteller önce Ruslardan, ardından ise Almanlardan gelecek iyi haberleri beklerken, şehir otellerinin sessizliği devam ediyor. Doluluklar çok düşük. Üstelik şehir otellerinin yarısından fazlası halen kapalı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, kısa çalışma ödeneğinin haziran sonunda biteceğini hatırlatırken, “Şehir otellerinin işleri yıl sonuna kadar çok zor görünüyor. 2021’in ikinci yarısından itibaren yükselme beklentimiz Eylül 2021 olarak revize edildi. Sektördeki yetişmiş insan kaynağını ve istihdamı korumak adına bizlerle beraber birçok meslek örgütünün talebi üzerine süresi Haziran 2021 sonuna kadar uzatılan KÇÖ’nün yıl sonuna kadar veya hiç olmazsa Eylül 2021’e kadar uzatılması rahat bir nefes aldıracaktır. Konaklamada KDV oranlarını indiriminde de yine aynı dönem için geçerli olabilmesi ve en azından Eylül 2021’e kadar uzatılması taleplerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.

Devlet liderleri deneyimleyecek

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, AA muhabirine, vaka sayılarının düşmesinin ve aşılama oranının artmasının turizmi pozitif yönde etkilediğini söyledi. Güvenli Turizm Sertifikası programı ile Türkiye’de sektörün geçen yıl gerekli güveni yurt içinde ve yurt dışında verdiğini dile getiren Yağcı, “Turizmde dünya markası Antalya, güvenli ve sağlıklı bir şekilde misafirlerini ağırlamaya hazır” dedi.

Antalya’nın bu hafta devlet liderlerinin ağırlanacağı Antalya Diplomasi Forumu ile Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ve Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ev sahipliği yapacağını hatırlatan Yağcı, turizmde alınan tedbirlerin devlet liderleri tarafından bizzat deneyimleneceğini kaydetti.