Geri Dön
EkonomiSon dakika: Fahiş fiyatlarla ilgili Bakan Muş'tan flaş açıklama

Son dakika: Fahiş fiyatlarla ilgili Bakan Muş'tan flaş açıklama

Ticaret Bakanı Mehmet Muş gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Mehmet Muş, fahiş fiyatlarla ilgili "Denetimleri artırdık, amaç kurallı ticaret." dedi.

Market ve hallerdeki fiyat artışları mercek altında. Ticaret Bakanı Mehmet Muş gazetecilere konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Atılan adımlarla ilgili konuşan Bakan Muş, vatandaşların şikayetlerini dikkate aldıklarını söyledi. Bakan Muş, "Bir ayda bitecek değil. Amaç kurallı serbest ticareti geliştirmek." dedi.

Hal kanunu ile ilgili Bakan Muş, "Detaylara bakıyoruz. Çalışmalarımız var, olgunlaştıkça kamuoyuyla paylaşacağız." ifadelerini kullandı.

Bakan Muş, asıl meselenin kayıt sisteminin geliştirilmesi olduğunu da belirtti. Muş, "Kafa yoruyoruz, değer zincirini kayıt altına almak istiyoruz." diye konuştu.

ÖTV SONRASI ARAÇ SATIŞLARI

Bakan Muş otomotiv sektörüyle ilgili teftiş kurulunun harekete geçtiğini söyledi. Bakan Muş, "Bayiler, galerilerle anlaştı deniliyor. Bunu araştıracağız. Araç stokta tutulmuşsa, galeriye verilmişse, vatandaşa verilmemişse ve biz bunu tespit edersek yaptırımları çok ağır olur. Gereken yapılacak." dedi.

İkinci el araba fiyatları ile ilgili ise Bakan Muş, enflasyonu işaret etti. Bakan Muş enflasyonla mücadele ile ilgili, "Merkez Bankası çalışma yapıyor. Hukuk devletinde olması gereken ne ise onu yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Milliyet Gazetesi yazarı Levent Köprülü CNN TÜRK canlı yayınında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Köprülü açıklamasında şunları söyledi:

"Pandemiden dolayı vatandaşlar ulaşım araçları yerine özel araçları tercih etmeye başladı. Diğer yandan da pandemi dolayısıyla üretime ara vermiş şirketler vardı. Uzun bir süre araç yapamadılar ve piyasaya araç vermediler. İhtiyaç çok uzun bir süre karşılanamadı. Bunun ardından da şimdi de çip krizi yaşanmaya başladı ve bütün dünyada bir sorun haline geldi. Otomotiv devleri çip krizi nedeniyle araç üretiminde kısıtlamaya gitmeye başladı. Maalesef tüm dünyada enflasyon ortamı var. Bu da araç fiyatlarını yükseltmeye başladı. Bu bir kaldıraç.

İkinci el piyasası araç satışına ilişkin bugüne kadar bir çok adım atıldı. Ama atılması gereken başka adımlar da vardır. Tabi ki Ticaret Bakanlığı'nın iyi analiz edeceğine eminim. Ama şunu söyleyeyim... Bir yerde talep varsa fiyat artışları kaçınılmaz hale gelmekte. Mesela her yaz başında talep çok fazla olduğu için ve insanlar araçlarıyla bir yerlere tatile çıkmayı istediği için dönemsel olarak fiyatlar aşırı derece yükselir ve araç bulunurluğu iyice azalır. Bununla beraber birinci eldeki fiyat artışları her zaman ikinci ele de yansıyor."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sazı kırılıp yüzüne tekme atılmıştı! "Kesinlikle öyle bir itham yok"Gaziantep'in İslahiye ilçesinde müzisyenlik yapan ve bir düğünde saldırıya uğrayan Erdal Erdoğan, "ırkçı saldırı" iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Erdoğan, "Irkçılığa çekmeye çalışıldı ama kesinlikle öyle bir ithamda bulunulmadı" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler