Geri Dön
EkonomiYeni asgari ücret kaç para? 2022 Asgari ücret miktarı: Net ve brüt rakamları...

Yeni asgari ücret kaç para? 2022 Asgari ücret miktarı: Net ve brüt rakamları...

2022 Yılına girmemize sayılı günler kala asgari ücret 2022 ne kadar oldu? sorusu yoğun ilgiye uğruyor. BRÜT - NET asgari ücret miktarını öğrenmek isteyen vatandaşlar için haberimizde tüm detayları bir araya getirdik. Yeni yıla girmemize kısa bir süre kala 2021 Aralık ayında toplan dört asgari ücret toplantısı yapıldı. Ardından Asgari ücret 2022 miktarı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. İşte ayrıntılar...

Yeni asgari ücret kaç para? 2022 Asgari ücret miktarı: Net ve brüt rakamları...

Yeni yılın yeni asgari ücreti belli oldu. Vatandaşlar yeni rakamın ayrıntıları için arayışa geçti. Asgari ücret 2022 ne kadar oldu? Vatandaşlar BRÜT - NET asgari ücret detaylarını öğrenmek için internet üzerinden sorgulamaya başladı.

Asgari ücret 2022 için ilk toplantı 1 aralık'ta, ikinci toplantı 7 Aralık'ta, üçüncü toplantı 9 Aralık'ta, dördüncü toplansı ise 16 Aralık 2021 günü yapıldı. Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret 2022 miktarını açıkladı. Peki asgari ücret 2022 ne kadar oldu, NET - BRÜT kaç TL?

ASGARİ ÜCRET 2022 NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamının 4 bin 250 lira olarak uygulanacağını açıkladı. Erdoğan, "Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir" dedi.

'ASGARİ ÜCRETTEN GELİR VE DAMGA VERGİSİNİ KALDIRIYORUZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrette tarihi bir artışı gerçekleştirirken bunun işveren üzerindeki yükünü azaltacak adımları da ihmal etmediklerini söyleyerek, "Ülkemizde onlarca yıldır asgari ücretin vergiden muaf tutulması tartışmaları yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesi ile birlikte on yıllardır konuşulan işte bu özlemi de hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 liralık ilave bir yükten de kurtarmış oluyoruz. Bir başka ifade ile asgari ücrete tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz. Hükumet olarak asgari ücreti fevkalade yüksek bir oranda artırarak çalışanlarımızın, asgari ücretten alınan vergiyi kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğunu gösterdik. Böylece istihdamda asgari ücretin artışının yol açtığı maddi külfetten kaynaklanabilecek muhtemel azalışların da önüne geçtiğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

HERKESTEN BRÜT ASGARİ ÜCRET TUTARINDA VERGİ ALINMAYACAK'

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol da uzun süren bir görüşme süreci olduğunu vurgulayarak, "Biz diyoruz ki; çalışan olmadan işveren olmaz. İşveren olmadan da çalışan olmaz. Devlet olmadan her ikisi beraber olmaz. Dolayısıyla bu üçlü sacayağı çok güzel, pozitif ortamda bazen basına tersi yansıdı ama oldukça pozitif ortamda, giden gelen farklı görüşler vardı. Devletimizin hem işverenlerin maliyetini azaltabilmek hem çalışanlara doğrudan katkı sağlamak adına cumhuriyet tarihinde olmayan bazı adımlar attığını da memnuniyetle görüyoruz" dedi.

TİSK Başkanı Akkol, basın toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Akkol, bu sene bir farklılık olduğunu belirterek, brüt ücret üzerinden yüzde 40 artış olduğunu net ücrette ise yüzde 50 üzerinde artış olduğunu belirtti. Asgari ücretten alınmayacak vergilerin tüm çalışanlara pozitif etkisi olduğunu ifade eden Akkol, "Çalışanların maaşından brüt asgari ücret tutarında gelir ve damga vergisi alınmayacak. Asgari ücretin 2-3 katı da alsanız brüt asgari ücret tutarından vergi alınmayacak. Bu çok güzel bir haber. Bu anlamda devletimizin desteği ile bir maliyet avantajı sağlanmış oluyor" dedi.