Gündem BM'nin Gazze kararına Türkiye'den ilk açıklama! 'Olumlu adım'

BM'nin Gazze kararına Türkiye'den ilk açıklama! 'Olumlu adım'

25.03.2024 - 19:02 | Son Güncellenme:

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ramazan ayı boyunca Gazze’de acil ateşkes ilan edilmesini ve ayrıca Gazze’ye insani erişim sağlanmasını talep eden kararını olumlu bir adım olarak görüyoruz. " denildi.

BMnin Gazze kararına Türkiyeden ilk açıklama Olumlu adım

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, “BM Güvenlik Konseyi’nin Ramazan ayı boyunca Gazze’de acil ateşkes ilan edilmesini ve ayrıca Gazze’ye insani erişim sağlanmasını talep eden kararını olumlu bir adım olarak görüyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli, Birleşmiş Milletler’in (BM) Gazze’de Ramazan ayı boyunca ateşkes ilan edilmesi kararını olumlu bulduklarını belirterek, “BM Güvenlik Konseyi’nin Ramazan ayı boyunca Gazze’de acil ateşkes ilan edilmesini ve ayrıca Gazze’ye insani erişim sağlanmasını talep eden kararını olumlu bir adım olarak görüyoruz. Temennimiz, İsrail’in bu kararın gereklerini bir an evvel yerine getirmesidir. Gazze’deki insani felaketin sona ermesi ve İsrail-Filistin meselesine kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için uluslararası kamuoyunu İsrail’e karşı ortak bir tutum takınmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.

"YOĞUN DİPLOMASİNİN SONUCUDUR"

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Gazze'de acilen ateşkes sağlanması karar tasarısının BM Güvenlik Konseyi'nde kabul edilmesi, Filistin’de akan kanın durması yolunda ümit veren bir gelişmedir. Kuşkusuz bu karar, başta küresel vicdanı temsil eden Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere küresel vicdana kulak veren liderlerin yürüttükleri yoğun diplomasinin sonucudur. İsrail, uluslararası toplumun ortaya koyduğu iradeye uymalı; acil ateşkes kararının gereğini derhal yerine getirmeli ve Gazze’ye insani erişim sağlanmalıdır. Gelinen noktada artık Filistin meselesi çözülmeden bölgemizde kalıcı bir barışın tesis edilmesinin imkanı olmadığı açıkça ortadadır. Dolayısıyla BMGK’da ortaya konulan mevcut kararlılığın devam etmesini ve kalıcı barışın tesis edilmesi noktasında irade gösterilmesini destekliyoruz." dedi.

Haberin Devamı

BM GÜVENLİK KONSEYİ, GAZZE’DE ATEŞKES TALEP EDEN KARARI KABUL ETTİ

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde, Gazze Şeridi’nde Ramazan ayı boyunca kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes sağlanması ve tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep eden karar kabul edildi. ABD, oylamada çekimser kalarak veto hakkını kullanmadı.

BM Güvenlik Konseyi’nde bir kez daha Gazze Şeridi’nde ateşkes öngören karar tasarısı oylamaya sunuldu. Oylama öncesi Konsey üyeleri geçtiğimiz cuma günü Rusya'ya düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Cezayir, Guyana, Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik, Sierra Leone, Slovenya, Güney Kore ve İsviçre tarafından sunulan karar tasarısında Gazze Şeridi’nde Ramazan ayı boyunca kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes sağlanması, tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunarak, Gazze Şeridi’ne insani yardım sağlanmasının acil olarak ihtiyaç duyulduğu vurgulandı. Karar tasarısı 14 lehte ve 1 çekimser oy ile kabul edilirken, oylamada çekimser kalan ABD veto hakkını kullanmadı.

Haberin Devamı

“Bu karar uygulanmalıdır”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, “Güvenlik Konseyi Gazze konusunda uzun zamandır beklenen derhal ateşkes ilan edilmesini ve tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasını talep eden bir kararı onayladı. Bu karar uygulanmalıdır. Başarısızlık affedilemez” dedi.

İsrail’den ABD’ye tehdit

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde bugün oylanan karar tasarısını veto etmemesi halinde İsrail heyetinin ABD’nin başkenti Washignton DC’ye yapacağı ziyareti iptal etmekle tehdit etti. Netanyahu, Gazze Şeridi’nde ateşkes çağrısının rehinelerin serbest bırakılması şartına bağlanmaması nedeniyle karşı çıkıyor. İsrail heyeti, ABD Başkanı Joe Biden'ın talebi üzerine Gazze Şeridi’ne yapılan insani yardımların genişletilmesi ve Refah'a yönelik planlanan askeri harekata alternatif seçenekleri ele almak üzere Washignton DC’de ABD’li yetkililerle bir araya gelecekti.

Haberin Devamı

ABD’nin “Gazze’de ateşkes” tasarısına Rusya ve Çin vetosu

ABD’nin geçtiğimiz cuma günü Konsey’e sunduğu Gazze’de ateşkesin zorunluluğundan bahseden ve Hamas’ın 7 Ekim’deki operasyonunu kınayan karar tasarısı, 11 üye tarafından desteklenmiş, Rusya, Çin ve Cezayir tarafından reddedilmiş, Guyana ise çekimser kalmıştı. Öte yandan ABD, 7 Ekim’den bu yana BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze’de ateşkes çağrısında bulunan 3 karar tasarısını da veto etmişti.

Bakan Tunç'tan açıklama

Haberin Devamı

Bakan Tunç yaptığı açıklamada, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Ramazan ayı boyunca Gazze’de acil ateşkes ilan edilmesini ve ayrıca Gazze’ye insani erişim sağlanmasını talep eden kararı olumlu bir adımdır. 7 Ekim’den bu yana çocuk, kadın, sivil demeden 32 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesine, 75 bine yakın kişinin yaralanması neden olan İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı bu karara uyarak saldırılarını biran önce durdurmalıdır. İşgalci İsrail, ateşkesin en kısa sürede sağlanması için gerekli adımları atmalı, işlediği insanlık ve savaş suçlarına son vermelidir. İsrail, bir terör örgütü gibi davranmayı bırakıp uluslararası hukuka uymalı ve uluslararası hukukun yükümlülüklerini yerine getirmelidir. İnsani yardımların sağlanması için tüm engeller kaldırılmalı ve Gazze Şeridi'ne yardımlar kesintisiz ulaştırılmalıdır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen tasarı kapsamında uluslararası mekanizmalar da harekete geçmeli, ateşkesi sağlamalıdır." ifadelerini kullandı.