Geri Dön
GündemKanseri yenen tıp öğrencisi Elif, uzmanlığını kemoterapi üzerine yapacak

Kanseri yenen tıp öğrencisi Elif, uzmanlığını kemoterapi üzerine yapacak

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 2019 yılında öksürük şikayetiyle gittiği hastanede lenfoma (lenf kanseri) olduğunu öğrenen tıp fakültesi öğrencisi Elif Azra Bulut (22), kök hücre tedavisi ile sağlığına kavuştu. Hastalığı atlattıktan sonra kansere yönelik projeler yürüten Bulut, uzmanlığını da kemoterapi üzerine yapacağını söyledi.

Kanseri yenen tıp öğrencisi Elif, uzmanlığını kemoterapi üzerine yapacak

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 3'üncü sınıf öğrencisi olan Elif Azra Bulut, 2 yıl önce öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle İnegöl Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Bulut'a, sevk edildiği Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde lenf kanseri teşhisi konuldu. Bulut, kök hücre tedavisi ile geçen yıl kanseri yenip sağlığına kavuştu. Yeniden okuluna başlayan Bulut, kanser hastalarının neler çektiğini yaşayarak anladığını söyledi.

'İNANCIMI HİÇ KAYBETMEDİM'

Uzmanlığını kemoterapi üzerine yapmayı düşündüğünü ifade eden Bulut, şunları söyledi:

"Kanser olduğumda henüz 20 yaşındaydım. Hastanede yatarak tedavi gördüm. İnegöl halkı benim için 'kök hücre kampanyası' başlattı. Çok duygulandım. Binlerce kök hücre bağışında bulunuldu. Böylece hem bana hem de kök hücre bekleyen diğer hastalara yardımcı oldular. Bu beni çok mutlu etti. Hastalığım dönemimde inancımı hiç kaybetmedim. Derslerime de çalıştım. Tedavim 6-7 ay kadar sürdü. Sonunda 1,5 yıl önce kanseri tamamen yendim. Şu anda kanseri atlattım. Hastalıktan sonra vücudum toparlanma evresine girdi. Saçlarım uzadı. Bunun dışında vücudumda oluşacak hasarlar engellendi" dedi.

Kanseri yenen tıp öğrencisi Elif, uzmanlığını kemoterapi üzerine yapacak

'DONÖR OLMALARI VATANDAŞLARI İKNA EDECEĞİM'

Kendini iyi hissettiğini söyleyen Bulut, "Hastalık süreci sonrası hayatımda birçok şey olumlu anlamda değişti. Yaşamın ne kadar önemli olduğunu, şimdi daha iyi anladım. Hastalık sonrası okuluma tekrar geri döndüm. Tıp Fakültesi 1'inci sınıfta ara verdiğim eğitimime tekrar başladım ve 3'üncü sınıfa devam ediyorum. Bundan sonra yapacaklarıma odaklandım. Hastalarla daha yakından ilgileneceğim. Donör olmaları için vatandaşları ikna edeceğim. Uzmanlığımı ise kanser hastalarının neler çektiğini bildiğim için kemoterapi üzerine yapmayı düşünüyorum" diye konuştu.

Kanser hastalığı ile ilgili çalışmalar yaptığını da ifade eden Bulut, "Bu esnada yürüttüğüm birçok proje bulunmakta. Bunlardan biri 'Yonca'. Çocukları eğlendirmeye yönelik bir proje. Bir tanesi de 'Belki De Sensin'. Bu ekipte insanlara, kan ve kök hücre ihtiyacının önemini anlatarak, Kızılay'a yönlendiriyoruz. Bir de sosyal medya üzerine YouTube kanalı açtım. Genel anlamda kan, kök hücre ve organ bağışı noktasında çalışıyorum" ifadelerini kullandı.

İstanbul Valisi son dakika duyurdu: İzinli sayılacaklar
Sedef Kabaş için flaş açıklama: Bunun karşılığı olacaktır!
İstanbul'da toplu ulaşım kilitlendi! Uzun kuyruklar oluştu
Erdoğan'dan CHP'li Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusu
AK Parti'den çok sert Sedef Kabaş tepkisi: Ahlak yoksunluğu, pespayelik
Ölümü Türkiye'yi yasa boğdu! 'Bağıra bağıra ağlamak istiyorum'
RTÜK’ten karar çıktı! FOX TV ve TELE 1’e ceza yağdı
1 yıldır oynadığı sayılarla 239 bin lira kazandı
Fenerbahçe'den forvete sürpriz hamle! Sinan Gümüş takasla gidiyor
Son dakika: Oyuncu Ayberk Pekcan hayatını kaybetti!
Buz gibi suya daldı bir daha çıkmadı! Kimliği şoke etti...
Bakanlık genelgeyi yayımladı! Kıdem tazminatı değişti
Turabi Gökhan Saki'yi ringe çağırdı! Aldığı cevap sonrası çılgına döndü
Garantisi biter bitmez bozuluyorsa dikkat! Sebebi 'pes' dedirtti
NASA buldu! Hepsi mor, gözden kaçacak gibi değil

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler