Gündem MİT'ten nokta operasyon! Sözde Kobani eyalet genel sorumlusu öldürüldü

MİT'ten nokta operasyon! Sözde Kobani eyalet genel sorumlusu öldürüldü

06.10.2022 - 09:58 | Son Güncellenme:

MİT, Suriye'nin kuzeyindeki Aynularap bölgesinde düzenlediği operasyonla, terör örgütü PKK/YPG'nin sözde Kobani eyalet genel sorumlusu Hasan Demirtaş'ı etkisiz hale getirdi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından, PKK/YPG Suriye (Ayn El Arap) Kobani Eyaleti Genel Sorumlusu Koçero Batman/Koçer Amed kod Hasan Demirtaş hassas bir operasyonla etkisiz hale getirildi.

Haberin Devamı

SAVCININ KATİLİYDİ

Hasan Demirtaş, örgüte 2001 yılında katıldı. Güvenlik güçlerine karşı, Hakkari, Tunceli ve Zagros kırsalında uzun yıllar faaliyet yürüttü. 2011 yılında, Tunceli/Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun ve sivil bir taksicinin şehit edilmesi eylemlerine bizzat katılması dolayısıyla hakkında yakalama kararı bulunan Hasan Demirtaş, bu nedenle MİT tarafından hedef listesine alındı.

MİTten nokta operasyon  Sözde Kobani eyalet genel sorumlusu öldürüldü
(Tunceli/Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun)

Bu kapsamda MİT, saha ajanlarından aldığı bilgiler sonrası, H.Demirtaş’ı, Kobani kent merkezinde düzenlediği operasyonla etkisiz hale getirdi.

EYLEMLERİN TALİMATINI VERDİ

2012 yılında Dersim Eyaleti Ali Boğazı Bölge Sorumlusu olarak faaliyetlerine devam eden Hasan Demirtaş, 2014’te Irak/Metina Alanı’na geçti. 2016’da PKK/YPG Suriye/Cerablus Cephesi Sorumlusu, 2017’de Kobani/Miştenur Karargâhı Sorumlusu, 2019’da Kobani Mevzilendirme Sorumlusu olarak görev yaptı.

PKK/YPG adına Suriye/Münbiç’te ABD’li yetkililerle temaslarda bulunan Hasan Demirtaş, 2020 yılından itibaren Kobani Eyaleti Genel Sorumlusu olarak görevlendirildi. Bu süre zarfında Kobani civarındaki Türkiye hudut hattındaki güvenlik güçlerine yönelik eylemlerin talimatını verdi ve yönetti.

Haberin Devamı

MİTten nokta operasyon  Sözde Kobani eyalet genel sorumlusu öldürüldü