Geri Dön
GündemTeravih namazı saat kaçta? Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı saat kaçta? Teravih namazı nasıl kılınır?

Teravih namazı, Ramazan ayı içerisinde yer alan önemli ibadetler arasında yer alıyor. Teravih namazının saati de vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan teravih namazı nafile namaz olarak bilinmektedir. Peki Teravih namazı bu akşam saat kaçta kılınacak?

Teravih namazı saat kaçta? Teravih namazı nasıl kılınır?

Mübarek ramazan ayının yarısını tamamladık. Ramazan ayı boyunca tutulan oruçların yanı sıra yatsı namazı ve vitir namazı arasında kılınan teravih namazı da önemli ibadetler arasında yer almaktadır. Peygamber Efendimiz cemaat halinde bu namazı kılmış, onların iştiyakını görünce farz olur endişesiyle cemaatle kılmayı reddederek yalnız kılmaya devam etmiştir. Teravih namazı müslümanlar için sünnet-i müekkededir. Peki Teravih namazı saat kaçta kılınacak?

TERAVİH NAMAZI HAKKINDA

Teravih namazı, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali dönemlerinden başlayarak günümüze kadar cemaatle yirmi rekât olarak kılınmıştır. Sahabeden kimse buna itiraz etmemiş ve âlimler tarafından da bu şekilde kabul edilmiştir. Günümüzde de, başta ülkemiz olmak üzere pek çok İslam ülkesinde teravih namazı cemaatle 20 rekât olarak kılınmaktadır.

Bununla birlikte şunu da ifade etmek gerekir ki, teravih namazı nafile bir ibadet olduğundan, farz gibi telakki edilmesi de doğru değildir. Bu nedenle, yorgunluk, meşguliyet ve benzeri sebeplerle, teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekât kılınması hâlinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Teravih ve vitir namazının vakti, yatsı namazının vaktidir. Ancak hem teravih hem de vitir namazı, yatsı namazının farzından sonra kılınır. Bu itibarla yatsı namazının farzından önce kılınan teravih ve vitir namazlarının iade edilmesi gerekir. Eğer vakit çıkmış ise; teravih’in kazası gerekmez, vitrin kazası gerekir

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Ağaoğlu'ndan kırmızı kart cevabı! 'İtme var'Süper Lig'in 9. haftasında Trabzonspor, Fenerbahçe'yi konuk etti. Bordo-mavililer, sarı-lacivertlileri 3-1'lik skorla mağlup etti. Karşılaşmanın ardından Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu basın mensuplarıyla bir araya geldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler