Abdest

Abdest

Son dakika abdest haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan abdest gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan abdest haber sayfamızda...

Abdest

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.043 abdest haberi bulunmuştur.
TÖVBE DUASI - Tevbe İstiğfar Duası Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı Nedir? Tövbe Nasıl Edilir?
TÖVBE DUASI - Tevbe İstiğfar Duası Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı Nedir? Tövbe Nasıl Edilir? İstiğfar duası olarak da bilinen tövbe duası Allah'tan işlenen günahlar, zina ve hatalardan dolayı af dilemek için okunur. Tövbe, Tevbe ya da Tevbei İstiğfar duası namazlardan sonra, kandillerde veya dini günlerde okunabilir. Arapça'da tevbe "geri dönmek, rücû etmek, dönüş yapmak" anlamına gelmektedir. Tövbe duası ile ilgili hadis kaynaklarında tövbe ettikten sonra o günahı bir daha yapılmaması gerektiği yer alır. Tövbe duası nedir? Tövbe nasıl edilir? İstiğfar Duası Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
4.04.2024 Gündem
Cenaze Namazı Nasıl Kılınır? Cenaze Namazı Duaları Nelerdir?
Cenaze Namazı Nasıl Kılınır? Cenaze Namazı Duaları Nelerdir? Cenaze namazı, rüku ve secdesi olmayan namazlardan birisidir. Selam vermenin vacip olduğu cenaze namazında, dört tekbir getirilerek kılınır. Cenaze namazı nasıl kılınır, hangi dualar edilir, cenaze namazı kaç rekattır gibi soruların yanıtlarını derledik.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Vesvese Duaları Nelerdir? Vesvese Duası Okunuşu ve Türkçe Anlamı
Vesvese Duaları Nelerdir? Vesvese Duası Okunuşu ve Türkçe Anlamı Yaşadığımız bu hayatta insanların amaçları ve gayeleri var olmaktadır. Bazı inanan Müslümanlar yaşadıkları bu hayatta kendilerini daha çok ibadete namaza dini işlere kendilerini vermeye çalışırlar. Kendilerini bu işlere kaptıran kişilere şeytan ise bazı vesveseler vererek o kişiyi işinden gücünden ve yapmış olduğu ibadetten alıkoymaktadır. Vesvese duası nelerdir? Kalpteki vesveseyi gidermek için okunacak dualar nelerdir? Bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir biçimde derledik.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Kuran'a Başlama Duası Nedir? Kuran'a Başlamadan Önce Okunması Gereken Dualar
Kuran'a Başlama Duası Nedir? Kuran'a Başlamadan Önce Okunması Gereken Dualar Kur'an-ı Kerim okumak hem sevap hem öğretici hem de faydalıdır. Pek çok öğretiyi içerisinde barındıran ve yolumuzu aydınlatan kutsal kitabı okumaya başlamadan önce abdest almalı ve okunması gereken dua okunmalıdır. Kur'an-ı Kerim okumaya başlamadan önce, okunması gereken duayı hem Türkçe, hem de Arapça haliyle derledik.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Kısmet Açma Duaları Nelerdir? Her Türlü Kısmetin Açılması İçin Hangi Dualar Okunur?
Kısmet Açma Duaları Nelerdir? Her Türlü Kısmetin Açılması İçin Hangi Dualar Okunur? Kısmeti kapalı olanlar için pek çok okunması gereken dua vardır. Bu dualar özellikle bazı zamanlarda okunmalıdır. Aksi taktirde etkili olmayabilir. Hangi dua ya da hangi duanın ne zaman okunacağı çok önemlidir. Bu yüzden kısmet açma duası nedir ve ne zaman okunmalıdır gibi soruları sizler için derledik.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Borçtan Kurtulma Duaları: Borçtan Kurtulmak İçin Borçluların Okuyacağı Dualar Nelerdir?
Borçtan Kurtulma Duaları: Borçtan Kurtulmak İçin Borçluların Okuyacağı Dualar Nelerdir? Borcu çok olanlar için bir çıkış yolu da Allah'a dua etmektir. Allah'a edilen dualar kabul olur. Hayırlısı ile dua etmek de gerekir. Borçlardan tamamen kurtulmanın genelde okunan tek bir duası vardır. Bu dua da peygamber efendimiz tarafından bizlere öğretilmiştir. Borçtan kurtulmak için okunması gereken duayı sizler için derledik.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Kayıp Duası: Kaybolan Eşyayı Bulmak İçin Hangi Dualar Okunur?
Kayıp Duası: Kaybolan Eşyayı Bulmak İçin Hangi Dualar Okunur? Kayıp olan bir eşyanın bulunmasının bir yolu da ona dua etmektir. Dua etmenin bu tarz durumlarda dahi işe yaradığı bilinmektedir. Bunun için bazı dualar bulunmaktadır. Yani sadece kaybolan duaların bulunması adına okunması gerekenler de vardır. Bu nedenle kaybolan eşyayı bulmak için okunması gereken duanın detaylarını sizler için derledik.
4.04.2024 Dini Bilgiler
Öldürülen Edanur'un babası: İnsan sevdiğine çiçekle mi gider, tüfekle mi?
Öldürülen Edanur'un babası: İnsan sevdiğine çiçekle mi gider, tüfekle mi? Kayseri’de eski sevgilisi Edanur Çoban'ı (18) öldüren Gökhan Çatbaş'ın (22) yargılandığı davanın duruşmasında, baba Akın Çoban, "1 saatten fazla sırtındaki çantada tüfek ile kızımı bekliyor. İnsan sevdiğine çiçekle mi gider, tüfekle mi?" dedi.
14.03.2024 Gündem
Oruçluyken boy abdesti alınır mı? Gusül abdesti almak orucu etkiler mi?
Oruçluyken boy abdesti alınır mı? Gusül abdesti almak orucu etkiler mi? Oruçluyken boy abdesti almak orucu bozar mı sorusu Ramazan ayında yoğun olarak aranıyor. Mart ayına denk gelen Ramazan ayında çeşitli sorular gündemi meşgul ediyor. Oruçlu zamanlarda en büyük zorluk ise susuzluk. Oruçlu iken serinlemek için duşa girmek isteyenlerin aramaları da arttı. Peki, oruçluyken duş almak, boy abdesti almak orucu bozar mı? Gusül abdesti orucu bozar mı?
11.03.2024 Gündem
Orucu bozan şeyler nelerdir? Oruç hangi hallerde bozulur? Orucu bozan ve bozmayan durumlar
Orucu bozan şeyler nelerdir? Oruç hangi hallerde bozulur? Orucu bozan ve bozmayan durumlar Ramazan ayında vatandaşlar tarafından 'Orucu bozan durumlar nelerdir' sorusu merak ediliyor. Ramazan'da dikkat edilmesi gereken orucu bozan şeyler ve orucu bozmayan durumlar hakkında detaylı bilgiyi sizler için bu haberde topladık. İşte Ramazan orucunu bozup, yalnız kaza gerektiren şeyler...
11.03.2024 Gündem
Banyo yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken banyo yapılır mı, duş alınır mı? Diyanet cevapladı...
Banyo yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken banyo yapılır mı, duş alınır mı? Diyanet cevapladı... Ramazanın yaklaşması ile birlikte orucu bozan durumlar ile ilgili aramalar da hız kazandı. Peki, oruçluyken banyo yapılabilir mi? Diyanet İşleri yıkanmanın orucu bozup bozmayacağı konusundaki sorulara yanıt verdi. Duş almanın oruca zararı var mı?
11.03.2024 Ramazan
Abdest alırken su yutmak orucu bozar mı? Oruçluyken boğaza su kaçması orucu etkiler mi?
Abdest alırken su yutmak orucu bozar mı? Oruçluyken boğaza su kaçması orucu etkiler mi? Abdest alırken su yutmak orucu bozar mı sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Ramazan ayı içerisinde en fazla aranan içerikler arasında yer alan Orucu bozan şeylerin yanı sıra bireysel olarak abdest alırken boğaza su kaçması orucu bozar mı sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki oruçluyken abdest alırken boğaza su kaçması orucu bozar mı?
11.03.2024 Dini Bilgiler
Tırnak yemek orucu bozar mı? Oruçluyken dişle tırnak koparmak orucu etkiler mi? Diyanet yanıtladı
Tırnak yemek orucu bozar mı? Oruçluyken dişle tırnak koparmak orucu etkiler mi? Diyanet yanıtladı Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında merak konusu olan sorular peş peşe araştırılmaya başladı. Oruç tutan vatandaşların gün içerisinde öğrenmek istediği bilgiler oluyor. Orucunun kabul olacağından emin olmak isteyen vatandaşlar, oruç bozan unsurları araştırıyor. Peki Tırnak yemek orucu bozar mı? Oruçluyken dişle tırnak koparmak orucu bozar mı?
11.03.2024 Dini Bilgiler
Oruçluyken adet öncesi ve sonrası gelen kahverengi akıntı oruç bozar mı, kaza gerekir mi? Adet lekesi orucu bozar mı?
Oruçluyken adet öncesi ve sonrası gelen kahverengi akıntı oruç bozar mı, kaza gerekir mi? Adet lekesi orucu bozar mı? Ramazan ayı ile birlikte kadınların aramaları da arttı. 'Adet sonrası - öncesi gelen kan ya da akıntı orucu bozar mı?' oluyor. Bir ay boyunca oruç tutulan Ramazan ayında kadınlar her yıl bu soruya kesin yanıt bulmak istiyor. Peki, adet sonrası kahverengi akıntı orucu bozar mı? Adet öncesi gelen leke orucu bozar mı? İşte oruçluyken bilinmesi gerekenler...
11.03.2024 Ramazan
Orucu bozan ve bozmayan şeyler nelerdir? Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı...
Orucu bozan ve bozmayan şeyler nelerdir? Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diyanet açıkladı... Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde oruç tutan vatandaşlar oruç bozan durumları, oruç bozan şeyleri bilmek ve buna göre bu hususlara dikkat etmek istiyorlar. Sağlık durumu el veren her müslüman oruç ibadetini yerine getirmekle sorumludur. Peki Diş fırçalamak orucu bozar mı? Orucu bozan ve bozmayan şeyler nelerdir?
11.03.2024 Gündem
Oruçluyken boğaza su kaçarsa oruç bozulur mu? Abdest alırken boğazına su kaçması orucu etkiler mi?
Oruçluyken boğaza su kaçarsa oruç bozulur mu? Abdest alırken boğazına su kaçması orucu etkiler mi? Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslümanlar oruç tutmaya başlar. Oruç ibadetini yerine getirirken birtakım hususlara dikkat edilir. Gösterilen özene rağmen bazen bazı durumlar orucu bozabilir. Abdest alırken hataen boğaza su kaçması gibi durumlarsa insanları ikilemde bırakabiliyor. Gerçekten de abdestliyken boğaza su kaçarsa oruç bozulur mu?
11.03.2024 Gündem
Oruç hangi durumlarda bozulur? Diyanet orucu bozan şeyleri yayınladı
Oruç hangi durumlarda bozulur? Diyanet orucu bozan şeyleri yayınladı Ramazan ayının ilk gününde oruç ile ilgili sorular yoğun ilgi görüyor. Oruç tutan vatandaşlar, orucu bozan şeylerin neler olduğunu öğrenmek istiyor ve ona göre davranmayı planlıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı konuya ilişkin detaylı açıklamada bulundu. Peki orucu bozan şeyler maddeler halinde nelerdir? Oruç nelerden bozulur?
11.03.2024 Dini Bilgiler
Astım ilacı orucu bozar mı? Astım spreyini oruçluyken kullanmak orucu etkiler mi??
Astım ilacı orucu bozar mı? Astım spreyini oruçluyken kullanmak orucu etkiler mi?? Ramazan ayı içerisinde en fazla merak edilen konu başlıkları arasında orucu bozan şeyler geliyor. Astım hastalarının kullandığı sprey ve astım ilacı orucu bozar mı sorusu da bu ay içerisinde en fazla merak edilen konu başlığı olarak öne çıkıyor. Peki Ramazan ayı içerisinde astım ilacı ve spreyi kullanmak orucu bozar mı? İşte Diyanet yanıtı...
11.03.2024 Ramazan'da Sağlık
Ruj, oje, rimel sürmek orucu bozar mı? Makyaj yapmak orucu bozar mı, etkiler mi?
Ruj, oje, rimel sürmek orucu bozar mı? Makyaj yapmak orucu bozar mı, etkiler mi? 11 ayın sultanı Ramazan ayına az bir zaman kaldı. Ramazan ayında araştırma konusu olan haberler arasında orucu bozan şeyler nelerdir sorusu geliyor. Özellikle kadınların bu süreçte merak ettiği soruların başında oruçluyken oje, ruj ve rimel sürmek orucu bozar mı sorusu geliyor. Peki Oruç tutarken oje, ruj ve rimel sürmek orucun bozulmasına neden olur mu?
11.03.2024 Ramazan
Orucu Bozan Şeyler: Oruç Hangi Durumlarda Bozulur ve Kaza Gerektirir? Diyanet açıkladı
Orucu Bozan Şeyler: Oruç Hangi Durumlarda Bozulur ve Kaza Gerektirir? Diyanet açıkladı Ramazan ayı 2023 yılında da geldi çattı. İslam aleminin heyecanla karşıladığı mübarek ayda milyonlarca kişi oruç ibadetini yerine getirecek. Ancak orucunu riske atmak istemeyenlerin merak konusu orucu bozan ve bozmayan şeyler oluyor. Müslümanlara farz kılan orucu bozan durumlar ile ilgili Diyanet tarafından açıklama geldi. Orucu bozan durumlar nelerdir? Orucu bozan ve bozmayan şeyler ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
11.03.2024 Dini Bilgiler
Dilek Duası Oku Dinle | Dileklerin Kabul Olması için Okunacak Dualar ve Anlamları Nelerdir?
Dilek Duası Oku Dinle | Dileklerin Kabul Olması için Okunacak Dualar ve Anlamları Nelerdir? Dileklerin kabul olunması için okunacak dua müslümanlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'in her ayeti her duası şifa ve rahmet olarak Allahü Teala tarafından bildirilmiştir. İşi olmayan, evlenmek isteyen, güzel bir gelecek isteyen veya bunun gibi birçok dileği olan müslümanlar Dilek duası nedir, dileklerin kabul olunması için hangi dualar okunur sorusuna yanıt arıyor. İşte Dilek duası okunuşu...
5.02.2024 Dualar
Camiye gelip namaz kılmayanlar tek tek belirlenip yakalandı!
Camiye gelip namaz kılmayanlar tek tek belirlenip yakalandı! Diyarbakır Ulu Cami'nin şadırvanında abdest alan Ö.Ç.’nin astığı montunun cebinden 18 bin 200 TL, M.S.Ş.’nin montundan da bin TL çalan 2 şüpheli tutuklandı. Polis ekipleri şüphelileri, güvenlik kameralarından tek tek tespit edip yaptığı yakaladı.
3.02.2024 Gündem
Abdest Nasıl Alınır? Abdestin Farzları Nelerdir? Kadın, Erkek Abdest Alma Sırası ve Duaları!
Abdest Nasıl Alınır? Abdestin Farzları Nelerdir? Kadın, Erkek Abdest Alma Sırası ve Duaları! Başta namaz olmak üzere bazı ibadet ve amellerin yerini getirilmesinden önce abdest alınması gerekir. İslam’ın en temel unsurları arasında yer alan abdestin alınış şekli ve sırası vardır. Özellikle namaz kılmadan veya Kur’an-ı Kerim okumadan önce alınması gereken abdest farzları merak edilir. Kadın ve erkeklerde abdest alma şekli arasında fark olup olmadığı ise kafaları kurcalayan başlıklardan birisidir. Diyanet’e göre ‘Abdest nasıl alınır, farzları nelerdir?’ Kadın, erkek abdest alma sırası ve duaları ile ilgili detaylı bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.
11.01.2024 Gündem
Öğrencisinin hayatını ‘Heimlich manevrası’ ile kurtardı! 'Size can borcum var'
Öğrencisinin hayatını ‘Heimlich manevrası’ ile kurtardı! 'Size can borcum var' Ordu’nun Fatsa ilçesinde nefes borusuna yiyecek kaçan öğrenci, öğretmeni tarafından Heimlich manevrası ile kurtarıldı.
5.01.2024 Gündem
Öğretmen, öğrencisinin hayatını ‘Heimlich Manevrası’ ile kurtardı
Öğretmen, öğrencisinin hayatını ‘Heimlich Manevrası’ ile kurtardı Ordu’nun Fatsa ilçesinde nefes borusuna yiyecek kaçan öğrenci, öğretmeni tarafından Heimlich Manevrası ile kurtarıldı. Öğretmenin durumu fark edip hemen duruma müdahale etmesi ise okulun güvenlik kamerasına yansıdı.
5.01.2024 Haberler

Benzer Haber Etiketleri

Abdest ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.