Antik Çağ

Antik Çağ

Son dakika Antik çağ haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Antik çağ gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Antik çağ haber sayfamızda...

Antik Çağ

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 454 antik çağ haberi bulunmuştur.
Skeptik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Skeptik Kime Denir?
Skeptik Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Skeptik Kime Denir? Mutlak bilgiye ulaşmanın mümkün olmadığını, çünkü dünyada tek bir hakikatin bulunmadığını savunan felsefe akımına septisizm ya da skeptisizm adı verilir. Antik Çağ'da ortaya çıkan bu felsefi disiplinin savunucularına da septik / skeptik denir. Tarihteki ilk skeptik filozof Protogaras'tır. Skeptisizm felsefesinin özelliklerini ve skeptik kelimesinin TDK sözlük anlamını açıkladık. İşte, merak edilen tüm detaylar.
25.06.2022Sözlük
Birbirine açılan kapılar
Birbirine açılan kapılarAnadolu’nun yerli halkı Karialılar ve Leleglerin kenti Stratonikeia, Helenistik Dönem’den günümüze, “yaşayan” bir yer oldu. Kente binlerce yıl önce olduğu gibi, Zeus ve Hekate’ye adanmış iki kutsal alandan gelen yolların ulaştığı kapıdan girdiğinizde farklı dönemlerin iç içe geçip kaynaştığı, kapıları birbirine açılan farklı kültürlerin izlerinin bulunduğu bir yerleşime adım atmış olursunuz. Kâh bir Osmanlı camiinin ahşap kapısından içeri girer, kâh meclis binasının duvarında Grekçe, Latince ve Osmanlıca yazıları yan yana görürsünüz.
20.06.2022Arkeoloji
Neolitik Dönem’den Bizans’a Yumuktepe: Mersin kültürel bağın anahtarı
Neolitik Dönem’den Bizans’a Yumuktepe: Mersin kültürel bağın anahtarıMersin’de bulunan Yumuktepe Ören Yeri, Neolitik Dönem’den Bizans Dönemi’ne kadar uzanan yerleşmelerden izler taşımasının yanı sıra coğrafi konumu sayesinde Anadolu ve Suriye arasındaki kültürel bağın anahtarı olmasıyla da önemlidir.
20.06.2022Arkeoloji
Zeus’un sürgünü
Zeus’un sürgünüAit olduğu topraklardan sökülen Zeus Sunağı, yurdundan ayrı kaldığı her gün gözyaşı döküyor. Sunağın Bergama’nın zirvesinde yer alan temeli de umutla sahibini bekliyor
20.06.2022Arkeoloji
Anadolu’nun kayıp hazinelerine yolculuk
Anadolu’nun kayıp hazinelerine yolculukAnadolu’da farklı medeniyetlerin, insanlığa armağan olarak bıraktığı muhteşem eserler için “mücevher” benzetmesi sık sık kullanılır. Bu kıymetli kültürel mirasın parçaları olan Antakya mozaikleri ve Beyhekim Camii’nin çinili mihrabı, benzetmenin hakkını vererek bir mücevher koleksiyonu için ilham kaynağı oldu
20.06.2022Arkeoloji
İzmir'de büyük keşif! Pek çok detay gün yüzüne çıktı
İzmir'de büyük keşif! Pek çok detay gün yüzüne çıktıİzmir'deki Roma dönemine ait Smyrna Antik Kenti'nde yapılan kazı çalışmalarıyla bilinmeyen pek çok detay gün yüzüne çıkarıldı. Sadece erkeklerin kullanabildiği 'umumi tuvalet'lerin tahminen bölgede ilk kez görüldüğünü belirten Doç. Dr. Akın Ersoy'a göre buradaki amaç çok başka. Bunun yanı sıra antik tiyatroda bir de 'gizli geçit' bulundu.
9.06.2022Gündem
Efsanevi kent çağdaş müze
Efsanevi kent çağdaş müzeAykut Ferah Milliyet Arkeoloji Proje DanışmanıDeğerli Milliyet Arkeoloji Dergisi Okurları;Antik Dönem’in gizemli ozanı Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile ölümsüzleştirdiği, Hektor’un canı pahasına savunduğu, Akhilleus’un kapıları önünde vurulduğu, yıkılıp gittikten binlerce yıl sonra yeniden yeryüzüne çıkan efsanevi kent Troya...
23.05.2022Arkeoloji
M.Ö Ne Demek, Açılımı Nedir? Milattan Önce Ve Sonra Nasıl Belirlenmiştir?
M.Ö Ne Demek, Açılımı Nedir? Milattan Önce Ve Sonra Nasıl Belirlenmiştir?Tüm bilim dallarında olduğu gibi tarih biliminde de birçok kısaltma kullanılmaktadır. Bu kısaltmaların başında M.Ö ve M.S gelir. M.Ö milattan önce anlamına gelir. Milat ise, toplumların, ülkelerin ve dünyanın genelinde büyük değişimlere yol açan tarih demektir. Milattan Önce ve Sonranın nasıl belirlendiğini ve tarihi çağları detayları ile derledik.
19.04.2022Eğitim
Surlarda boğa başlığı figürleri ortaya çıktı
Surlarda boğa başlığı figürleri ortaya çıktıGün yüzüne çıkan Sinop Kalesi duvarlarında 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen kırlent görüldü. Motifte ise dönemin güç sembolü olan ‘boğa başları’ bulunuyor.
19.04.2022Gündem
Bilgelerin yurdu ANADOLU
Bilgelerin yurdu ANADOLUAkılcı düşüncenin ilk filizlerini verdiği Anadolu, ilk şehir planlamacısından ilk bilim kurgu yazarına, tarihte önemli izler bırakmış isimlerin yaşadığı topraklardır.
18.04.2022Arkeoloji
Bitinya neresi, ne demek? Bitinya bölgesi neresidir, hangi şehirler var?
Bitinya neresi, ne demek? Bitinya bölgesi neresidir, hangi şehirler var?Osmanlı Devleti'nin kurulduğu bölgenin de içerisinde yer aldığı Bitinya, diğer adı ile Bitinya Krallığı, Antik Çağ ve Roma İmparatorluğu döneminde var olan bölgedir. Marmara Denizi'ni çevreleyen illeri kapsar. Kuruluş Osman'da geçen Bitinya neresi, hangi iller?
13.04.2022Cadde
Lahit Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Lahit Mezar Örnekleri Nelerdir?
Lahit Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Lahit Mezar Örnekleri Nelerdir?Mezar, geçmişten günümüze gelen kültürel bir mirastır. Zamanla değişime uğrasa da mezar kültürü yok olmadan devam etmektedir. Ancak zamanla mezar alışkanlıkları değişiklik göstermiştir. Lahit mezarda geçmiş mezar örneklerindendir. Lahit ne demek? TDK sözlük anlamı nedir? Lahit mezar örnekleri nelerdir? Lahit kelime anlamı ve mezarları hakkında detayları derledik.
10.04.2022Sözlük
Fenikeliler Kimdir? Kuruluş Yeri, Tarihi Ve Kültürel Özellikleri
Fenikeliler Kimdir? Kuruluş Yeri, Tarihi Ve Kültürel ÖzellikleriTarihte yaşamış olan çok sayıda uygarlık olduğu bilinmektedir. Her uygarlığın kendine has kültürü olduğu gibi farklı yaşayış şekilleri olduğu da görülmüştür. Özellikle Fenikeliler ismi tarihte sıkça geçmektedir. Günümüzde bu uygarlığı merak eden çok fazla kişi bulunmaktadır. Fenikeliler kimdir? Kuruluş yeri, tarihi ve kültürel özellikleri nelerdir detayları ile derledik.
24.03.2022Eğitim
Homeros İlyada Destanı Nedir? Kısaca Konusu Ve Özeti
Homeros İlyada Destanı Nedir? Kısaca Konusu Ve ÖzetiAntik çağda yaşamış olan kişilerin yazmış oldukları birçok destan bulunmaktadır. Bunlardan biriside İlyada Destanı olarak bilinmektedir. Bu destanın muhteşem özellikleri olduğu da dikkat çekmektedir. Zaten en çok bilinen destanların başında İlyada Destanı gelmektedir. Homeros İlyada Destanı nedir? Kısaca konusu ve özeti nedir detayları ile derledik.
21.03.2022Eğitim
Akdeniz’in 6 milyon yıllık öyküsü
Akdeniz’in 6 milyon yıllık öyküsüArkeolog Töre Sivrioğlu, “Coğrafyanın önemini yadsıyan bir arkeoloji, mitoloji veya tarih çalışması baştan büyük bir eksiklik taşıyacaktır. Araştırmalarımda mitselleştirilen imgelerin kökenlerini inceledim” diyor
21.03.2022Arkeoloji
Artvin’de define avcıları dereyi köstebek yuvasına çevirdi
Artvin’de define avcıları dereyi köstebek yuvasına çevirdiArtvin’in Arhavi ilçesinde asma köprü için açılan delikleri define işareti zanneden defineciler köprünün altında kral mezarı olduğunu düşünerek deredeki taşları dinamitle patlatarak define aradılar.
1.03.2022Gündem
Antik Çağ’ın sofralarına yolculuk
Antik Çağ’ın sofralarına yolculukAntik Çağ yemek kültürünün izlerine edebî eserlerde rastlamak mümkün. Peki bu anlatılar gerçeği yansıtıyor mu? Eski Yunan ve Roma’da kimler ne yer, ne içerdi?
21.02.2022Arkeoloji
Tarihi yeniden yazıyor
Tarihi yeniden yazıyorİstanbul Arkeoloji Müzeleri, yenilenen salonlarıyla izleyiciye yeni bir deneyim alanı açıyor. Kronolojik akışla ilerleyen salonlar gerek estetiği gerek tasnif sürecindeki hassasiyetiyle izleyiciye bir resmi tamamlatıyor.
Dünyanın sayılı müzelerinden biri
Dünyanın sayılı müzelerinden biriÜlkemizin mevcut yapısı içerisinde arkeolojik değerlerin saklanması, korunması ve değerlendirilmesi amacıyla birçok yerde müzeler kurulmaktadır. Milliyet Arkeoloji’nin bu ayki kapak konusu da bu değerli müzelerden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri... 13 Haziran 1891’de ziyarete açılan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuştur. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, çeşitli kültürlere ait bir milyonu aşkın eserle, sadece İstanbul veya Marmara Bölgesi’nin değil dünyanın en büyük müzeleri arasındadır. Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binası olduğunu da söylemek gerekir. İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir; Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi
24.01.2022Arkeoloji
Sinop Gezilecek Yerler (2022) - Sinop Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Sinop Gezilecek Yerler (2022) - Sinop Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiSinop ili yerli ve yabancı turistlerin Karadeniz’ de en çok ziyaret ettiği illerden biridir. Özellikle belirli mekanlar ve semtler Sinop’un sembolü haline gelmiştir. İnsanlar görmek için sabırsızlandıkları bu yerleri fotoğraf çekerek ölümsüzleştirmek istemektedirler. Peki, Sinop’ ta gezilmesi ve görülmesi gereken tarihi yerler nerelerdir? En çok vakit geçirilmesi gereken yapılar ve incelenmesi gereken doğal güzellikler merkeze ne kadar uzaklıkta yer alıyor? Tarihimizi yansıtan binaların, camilerin ve milli parkların nerede olduğunu derledik.Sinop kelimesinin en eski kökeni Antik Çağ’ da Sinope olarak bilinmektedir. Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde yer alan Sinop, Boztepe Burnu’nun kara ile birleştiği yerde bulunan kıyıda bir ildir. Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve turistik mekanları ile gezi rehberi oluşturulması gereken şehirlerden biridir. Tarihini koruyan insanların olması müzeler için çok önemli bir fırsattır. Eski dönemlerden kalma eşyaların, yazıların, kap, kacak ve çeşitli malzemelerin hala günümüzde var olması müzeler sayesindedir. Karadeniz Bölgesi’nin uç noktasında yer almasıyla bilinen Sinop’ ta denize girmek daha kolay ve keyifli olmaktadır. Karadeniz’in tek doğal limanına ev sahipliği yapan Sinop’tur. Sinop’ a ilk yerleşimin Tunç Çağı’nda başladığı ve daha birçok medeniyeti ağırladığı bilinmektedir. Kale şehir unvanıyla bilinen Sinop önemli bir ticaret merkezi olmaktadır. Özellikle deniz ticareti gelişmiş en önemli illerden biridir. Dört mevsim yemyeşil ormanları ve tertemiz havasıyla ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir. Kültürel açıdan önemli bir yere sahip olması sebebiyle görülmeye değer bir şehir olduğunu da ortaya koymaktadır.
Dünü bilmeyen bugünü anlamaz
Dünü bilmeyen bugünü anlamazİnsanın tarih boyunca yaptığı yolculuğu anlatan ve günümüze ayna tutan iki farklı sergi aynı mekânda bir zaman bilançosu sunuyor. Emin Mete Erdoğan dünden yola çıkıp bugünü tanımlarken Ardan Özmenoğlu pek çok değeri neon ışıklarıyla hatırlatıyor.
22.12.2021Kültür Sanat
Tıbbi Terminoloji Nedir, Neden Önemlidir? En Çok Kullanılan Tıbbi Terimler Nelerdir?
Tıbbi Terminoloji Nedir, Neden Önemlidir? En Çok Kullanılan Tıbbi Terimler Nelerdir?Bir bilim dalında ya da uzmanlık alanında kullanılan temel kavramlara terminoloji denir. Bir sağlık bilim dalı olan tıpta da birçok terim kullanılır. Tıp terminolojisinde kullanılan kelimelerin birçoğu Latince ve Yunanca kökenlidir. Bunun en büyük nedeni, bu terimlerin ilk kez Yunan ve Romalı hekimler tarafından kullanılmış olmasıdır. Tıbbi terminolojisi nedir sorusunu ve en çok kullanılan tıbbi terimleri derledik.
17.12.2021Ekonomi
İmparatoriçe Joséphine Bonaparte'ın taçları açık artırmada satıldı
İmparatoriçe Joséphine Bonaparte'ın taçları açık artırmada satıldıFransız imparator Napolyon Bonaparte'ın ilk eşi Joséphine'ye ait olduğu düşünülen iki taç 576 bin sterline (yaklaşık 10,5 milyon TL) satıldı. Napolyon, meşhur taç giyme töreninde kendi tacını eşinin başına koyarak onu da imparatoriçe ilan etmişti.
9.12.2021Dünya
Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?
Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?Yaz aylarında hasat edilen kantaron yağı şifalı bitkiler arasında yer alır. Sarı ve kırmızı kantaron olarak iki türü bulunmaktadır. Alternatif tıp ve bitkisel tedavilerde sıkça tercih edilen kantaron yağı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Cilt bakım yağı olarak kullanılan kantaron yağı saç bakımında da tercih edilmektedir. Migren, varis, bel ağrıları, iltihap ve güneş yanıklarına iyi gelir. İçildiği zaman kan şekerini düşüren kantaron yağını kullanırken dikkat etmek gerekir. Kantaron yağı faydaları nelerdir, ne işe yarar? diyorsanız “Sarı ve kırmızı kantaron yağı neye iyi gelir?” içeriğimizden detaylara ulaşabilirsiniz.
3.12.2021Sağlık
Eski ve yeni arasında Bizans’ın surlarında
Eski ve yeni arasında Bizans’ın surlarındaPera Müzesi’nin yeni sergisi “İstanbul’dan Bizans’a: Yeniden Keşfin Yolları” ve “İstanbul’da Bu Ne Bizantinizm” tarihin en köklü ve büyük medeniyetlerinden Bizans’a “şaşırtıcı” bir bakış
28.11.2021Kültür Sanat

Benzer Haber Etiketleri

Antik Çağ ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.