Astrofizik

Astrofizik

Son dakika astrofizik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan astrofizik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan astrofizik haber sayfamızda...

Astrofizik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 250 astrofizik haberi bulunmuştur.
Uzaylılardan sinyal gelmiş!
Uzaylılardan sinyal gelmiş!Çin’deki teleskobun diğer gezegenlerde muhtemel uygarlıklar olduğunu gösteren sinyaller tespit ettiği açıklandı. Ancak bu açıklama, haberin dünyaya yayılmasıyla yayından kaldırıldı.
18.06.2022Dünya
Yeryüzünün ışıkları gökyüzüne çevrildi
Yeryüzünün ışıkları gökyüzüne çevrildiDiyarbakır’ın köklü tarihiyle bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nde buluştu. En küçüğü 1, en büyüğü 86 yaşındaki çok sayıda kişi yeryüzünden Samanyolu’nu selamladı.
14.06.2022Gündem
Fizik Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kısaca Fiziğin Tanımı...
Fizik Nedir, Tdk Sözlük Anlamı Ne Demek? Kısaca Fiziğin Tanımı...Maddenin birbirleriyle olan etkileşimlerini, yapısını ve türlerini inceleyen bilim dalına fizik denir. Uzaydaki kozmik ışınları, atom altı parçacıkları ve gök cisimlerini inceleyen bilim dalı "astrofizik" olarak adlandırılır. Metafizik ise, fizikötesi demektir. Bu bilim dalında beş duyu ile algılanamayan varlıklar incelenir. Fizik kelimesinin TDK sözlük anlamını ve fizik biliminin incelediği konuları ayrıntıları ile derledik.
23.05.2022Sözlük
Kara deliği görüntüleyen Türk Profesör Feryal Özel CNN TÜRK'e konuştu!
Kara deliği görüntüleyen Türk Profesör Feryal Özel CNN TÜRK'e konuştu!Galaksimiz Samanyolu’nun merkezindeki süper kütleli kara deliğin bilinen ilk fotoğrafının çekilmesi sürecine liderlik eden astrofizikçi, Arizona Üniversitesi'nden Profesör Doktor Feryal Özel’di. Tarihe geçen fotoğrafı dünyaya tanıtan Özel, CNN Türk’e özel konuştu. Dünyanın konuştuğu fotoğrafın hikayesini anlattı.
22.05.2022Haberler
Kara deliği görüntüleyen Türk Profesör Feryal Özel CNN TÜRK'e konuştu!
Kara deliği görüntüleyen Türk Profesör Feryal Özel CNN TÜRK'e konuştu!Galaksimiz Samanyolu’nun merkezindeki süper kütleli kara deliğin bilinen ilk fotoğrafının çekilmesi sürecine liderlik eden astrofizikçi, Arizona Üniversitesi'nden Profesör Doktor Feryal Özel’di. Tarihe geçen fotoğrafı dünyaya tanıtan Özel, CNN Türk’e özel konuştu. Dünyanın konuştuğu fotoğrafın hikayesini anlattı.
22.05.2022Gündem
İlk kez görüntülenen Sagittarius A* kara deliği dünyayı yutar mı?
İlk kez görüntülenen Sagittarius A* kara deliği dünyayı yutar mı?Samanyolu Galaksisi’nin tam ortasında, Dünya’ya 26 bin ışık yılı uzaklıkta ilk kez fotoğraflanan dev kara delik ile ilgili ‘Dünya’yı yutamaz’ diyen Türk bilim insanları, Sagittarius A* adı verilen bu kara delik sayesinde Samanyolu’nun evriminin anlaşılacağını söylüyor.
14.05.2022Gündem
Samanyolu’ndaki dev kara deliğin ilk fotoğrafı
Samanyolu’ndaki dev kara deliğin ilk fotoğrafıSamanyolu Galaksisi’nin merkezindeki Sagittarius A* adı verilen dev kara deliğin ilk defa fotoğrafı çekildi. Event Horizon Teleskobu (EHT) adlı uluslararası kuruluş, fotoğrafı çekmek için Dünya boyutundaki bir teleskobu taklit eden ve 8 tane radyo anteni ile kurulan Çok Uzun Tabanlı İnterferometri (VLBI) sistemini kullandı.
13.05.2022Dünya
Ünlü ismin 'uzaylı' çıkışı ortalığı karıştırdı! Okyanusun dibinden toplayacak
Ünlü ismin 'uzaylı' çıkışı ortalığı karıştırdı! Okyanusun dibinden toplayacakUzay araştırmalarına dair sıra dışı yorumlarıyla adından sıkça söz ettiren ABD'li astrofizikçi Avi Loeb’un, dünyaya düşen bir meteorla ilgili söyledikleri tartışma yarattı. 'Yıldızlararası nesne'yi uzaylıların yaptığını iddia ederek bilim dünyasını karıştıran astrofizikçinin gerçekleştirmek istediği araştırma da gündeme bomba gibi düştü.
30.04.2022Dünya
Hindistan'da gizemli dev halka bulundu! Yetkililerden açıklama...
Hindistan'da gizemli dev halka bulundu! Yetkililerden açıklama...Hindistan'ın uzay ajansından araştırmacılar, kısa süre önce ülkenin batısındaki bir köyde gökten düşen birtakım metalik silindirlerin yanı sıra 2,27 metre çapında bir metal halka buldu.
20.04.2022Dünya
Dünya onları konuşuyor! Rus kozmonotlar Ukrayna renkleri giydi
Dünya onları konuşuyor! Rus kozmonotlar Ukrayna renkleri giydiRus kozmonotlar Sergey Korsakov, Oleg Artemyev ve Denis Matveev, üzerlerinde Ukrayna bayrağının renklerini taşıyan uzay kıyafetleri giyerek kameralara poz verdi.
19.03.2022Haberler
Dünya onları konuşuyor! Rus kozmonotlar Ukrayna renkleri giydi...
Dünya onları konuşuyor! Rus kozmonotlar Ukrayna renkleri giydi...Rus kozmonotlar Sergey Korsakov, Oleg Artemyev ve Denis Matveev, üzerlerinde Ukrayna bayrağının renklerini taşıyan uzay kıyafetleri giyerek kameralara poz verdi.
19.03.2022Dünya
Teknoloji’de Kadın ‘Onun Hayali Bizim Hayalimiz’
Teknoloji’de Kadın ‘Onun Hayali Bizim Hayalimiz’Kadınların teknoloji sektöründeki tarihçesine bakıldığında, ilk yazılımcıların arasında birçok kadın olduğu görülmektedir. 1959’da ABD Deniz Kuvvetlerinde çalışan Grace Hopper, bilgisayar programcılığında öncü isimlerden biriydi. 1961 ile 1973 yıllarında NASA’da görev alan ilk Türk Dilhan Eryurt, kurumun ilk insansın hava aracında çalışmıştır. 1988 ile 1993 yıllarında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesinde astrofizik anabilim dalını kurmuştur.
9.03.2022Teknoloji
Egeli araştırmacıya TÜBİTAK’tan destek
Egeli araştırmacıya TÜBİTAK’tan destekAstrokimya alanında yaptığı çalışmalarla NASA için uzay teleskobu operasyon ve bilim merkezi olarak görev yapan Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden davet alan, Ege Üniversitesi Gözlemevi Araştırma ve Uygulama Merkezi çalışanı ve Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Astrofizik Programı mezunu Dr. Burcu Günay, TÜBİTAK ‘2219 Yurt Dışı Doktora Sonrası Araştırma Bursu’ kapsamında desteklenmeye hak kazandı.
2.03.2022Ege
'Ürkütücü' keşif! Bilim insanları nedenini açıklayamıyor
'Ürkütücü' keşif! Bilim insanları nedenini açıklayamıyorBilim insanları gökyüzünde 20 dakika aralıklarla yanıp sönen yeni bir ışın türü keşfetti. Avustralya'da Curtin Üniversitesi'nden bir ekip, evrendeki radyo dalgalarına dair bir araştırmada 20 dakikada bir gelip giden yeni bir ışın türü tespit etti.
27.01.2022Dünya
Dünyanın en pahalısı! Uzaylıları bulursa... Hiç olmadığı kadar geçmişi görecek!
Dünyanın en pahalısı! Uzaylıları bulursa... Hiç olmadığı kadar geçmişi görecek!Bilim dünyası geçtiğimiz hafta fırlatılan James Webb uzay teleskobunun heyecanını yaşıyor. Teleskop uzayın keşfi konusunda bir dönüm noktası olarak görülüyor. "Dünyanın en pahalı deneyi" olarak adlandırılan bu yolculukta en ufak bir hatanın ise telafisi yok!
26.02.2022Dünya
Evrenin tarihini aynalarına yansıtacak
Evrenin tarihini aynalarına yansıtacakTasarım ve inşası çeyrek asrı alan, dünyanın en büyük ve en güçlü teleskobu olarak lanse edilen James Webb nihayet fırlatıldı. Webb teleskobu, aynalarıyla "Evrende yalnız mıyız?" sorusu başta olmak üzere, Büyük Patlama’nın ardından ilk yıldızlar ve galaksilerin oluşumunu, yani evrenin tarihini bizlere yansıtacak.
26.12.2021Dünya
Avrupa’nın en büyük teleskobunun aynası için herkes seferber oldu
Avrupa’nın en büyük teleskobunun aynası için herkes seferber olduTürkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri arasında yer alan, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) dün Rusya’dan getirilen 4 metre çapındaki aynası sabah TIR'a yüklenerek Konaklı Dağı'na yola çıktı. Özel koruma altında aynayı taşıyan TIR, 40 kilometrelik mesafeyi 5 saatte gidecek.
28.11.2021Ekonomi
Avrupa'nın en büyüğü! Dev kargo uçağıyla Erzurum'a getirildi
Avrupa'nın en büyüğü! Dev kargo uçağıyla Erzurum'a getirildiTürkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri arasında yer alan, tamamlandığında Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin (DAG) 4 metre çapındaki aynası, Rusya’dan havalanan dev kargo uçağıyla Erzurum’a getirildi.
27.11.2021Gündem
Doğu Anadolu Gözlemevi'nde yalıtım ve performans testine başlanıyor
Doğu Anadolu Gözlemevi'nde yalıtım ve performans testine başlanıyorTürkiye'nin 2023 Vizyon Projeleri arasındaki en büyük temel bilim yatırımlarından Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) tamamlanan bölümlerinde kış dönemi için hem yalıtım hem de performans testlerine başlanacağı bildirildi.
4.11.2021Teknoloji
Zamanda sıçrama saptayan atomik saat, karanlık maddeye ışık tutabilir
Zamanda sıçrama saptayan atomik saat, karanlık maddeye ışık tutabilirKeşif, bilim insanlarının karanlık maddeyi araştırmasını ve keşfedilmemiş parçacıklar bulmasını sağlayabilir.
21.10.2021Teknoloji
Güneş Sistemi'nin en büyük 42 gök taşı görüntülendi! Elmastan daha yoğun
Güneş Sistemi'nin en büyük 42 gök taşı görüntülendi! Elmastan daha yoğunÜç boyutlu veriler, gök taşlarının farklı noktalardan göç ettiğini ortaya çıkardı. Gökbilimciler, Güneş Sistemi’ndeki en büyük 42 gök taşını görüntüledi. Normalde bu gök cisimleri gezegenlere kıyasla epey küçük kaldığı için görüntülenmeleri son derece zor. Zira bunlar daha büyük ve parlak nesnelerin gölgesinde kalıyor.
14.10.2021Teknoloji
Tuhaf biçimde üç yıldızın yörüngesinde dönen gezegen bulundu
Tuhaf biçimde üç yıldızın yörüngesinde dönen gezegen bulunduGökbilimciler, Dünya'dan 1300 ışık yılı uzaklıkta, tuhaf biçimde bir yerine üç yıldızın yörüngesinde dönen bir gezegen keşfetti.
1.10.2021Teknoloji
Evrende yalnız mıyız?
Evrende yalnız mıyız?Bir grup bilim insanı yaptıkları çalışma sonucu, insan türünün gözlemlenebilir evrendeki tek gelişmiş medeniyet olabileceğini öne sürdü. Peki bu sonuca nasıl varıldı?
12.09.2021Hayat
Gökbilimcileri şaşırtan keşif! Satürn düğümü çözüyor
Gökbilimcileri şaşırtan keşif! Satürn düğümü çözüyorBilim insanları başlangıçta, gaz devinin merkezinin sert bir kaya topu olduğunu düşünüyordu ancak yeni bulgular bu teoriden kuşkuya düşürüyor.
20.08.2021Teknoloji
Mars iddiası: Hayat oluşması bir yana yaşamak bile 'zor'
Mars iddiası: Hayat oluşması bir yana yaşamak bile 'zor'Bir süre önce NASA tarafından yeni yayımlanan bir fotoğraf Mars'ta yer alan mantarları gözler önüne seriyordu. Mars'ta büyüyen mantarları gösterdiği söylenen bu fotoğraf hakkında önemli iddialar da ortaya çıkmıştı. İşte bilim insanlarının gerçek yorumları ve Mars'ta mantar yetişebilir mi? Sorusunun cevabı...
10.05.2021Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

Astrofizik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.