Astrofizik

Astrofizik

Son dakika astrofizik haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan astrofizik gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan astrofizik haber sayfamızda...

Astrofizik

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 215 astrofizik haberi bulunmuştur.
Mars iddiası: Hayat oluşması bir yana yaşamak bile 'zor'
Mars iddiası: Hayat oluşması bir yana yaşamak bile 'zor'Bir süre önce NASA tarafından yeni yayımlanan bir fotoğraf Mars'ta yer alan mantarları gözler önüne seriyordu. Mars'ta büyüyen mantarları gösterdiği söylenen bu fotoğraf hakkında önemli iddialar da ortaya çıkmıştı. İşte bilim insanlarının gerçek yorumları ve Mars'ta mantar yetişebilir mi? Sorusunun cevabı...
10.05.2021Teknoloji
Dikkat! Roket düşebilir!
Dikkat! Roket düşebilir!Çin’e ait Long March 5B tipi roketin kontrolden çıkması, dünyayı alarma geçirdi. ABD Savunma Bakanlığı roketin izlendiğini, tam olarak nereye düşeceğinin ancak saaatler kala bilinebileceğini açıkladı...
6.05.2021Dünya
Astrofizik Nedir? Astrofizikçiler Neleri İnceler?
Astrofizik Nedir? Astrofizikçiler Neleri İnceler?Yeryüzünde birbirinden farklı bilim dalları bulunur. Özellikle evrendeki gezegen ve galaksilerin de incelenmesi için çeşitli bilim dallarına ihtiyaç duyulmaktadır. Astrofizik tam da bu noktada ortaya çıkar. Astrofizik nedir? Astrofizikçiler neleri inceler? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.
6.04.2021Eğitim
Cezayir'de 5.9 büyüklüğünde deprem: Yaralılar var!
Cezayir'de 5.9 büyüklüğünde deprem: Yaralılar var!Cezayir'in kuzeyindeki Becaye kentinde 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntının ülkenin 12 vilayetinde hissedildiği kaydedildi.
18.03.2021Dünya
Hareket eden süper kütleli kara delik keşfedildi
Hareket eden süper kütleli kara delik keşfedildiGök bilimciler ilk kez hareket halindeki bir süper kütleli kara delik görüntüledi. Söz konusu kara deliğin Dünya'ya 230 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunduğu belirtildi.
17.03.2021Teknoloji
DAG teleskobu Türkiye'yi astronomik gözlemlerde geliştirecek
DAG teleskobu Türkiye'yi astronomik gözlemlerde geliştirecekTürkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Programı'nın önemli hedeflerinden biri olan altyapının güçlendirilmesine hizmet edecek Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) teleskobunun ayna montesinin tamamlanmasının ardından bu yılın sonunda ışık almaya başlamasını hedeflediklerini belirterek, "DAG teleskobu, Türkiye'yi astronomik gözlemlerde söz sahibi yapacak." dedi.
1.03.2021Teknoloji
Gözlemevi için teleskop Erzurum'a ulaşıyor!
Gözlemevi için teleskop Erzurum'a ulaşıyor!Türkiye'nin 2023 vizyon projeleri arasında bulunan ve astronomi ile uzay bilimine önemli katkı sunacak Doğu Anadolu Gözlemevi'ne (DAG) kurulacak teleskobu taşıyan tır konvoyunun, 26 Şubat Cuma günü Erzurum'da olması bekleniyor.
24.02.2021Teknoloji
Erzurum'da, astronomi ve uzay araştırmaları için 'teleskop'
Erzurum'da, astronomi ve uzay araştırmaları için 'teleskop'Erzurum'da, astronomi ve uzay bilimine önemli katkı sunacak Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG), İtalya'dan getirilen teleskopla ilk ışığı almak için gün saymaya başladı.
16.02.2021Teknoloji
Ailelere "Kovid-19 sürecinde çocuklarla gökyüzünü keşfedin" önerisi
Ailelere "Kovid-19 sürecinde çocuklarla gökyüzünü keşfedin" önerisi Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle evde geçirilen zamanın artmasının, gökyüzündeki doğa olaylarının daha çok fark edilmesini sağladığını belirterek, ailelere çocuklarıyla gökyüzünü keşfetmelerini önerdi.
28.12.2020Teknoloji
Uzayın derinliklerinde heyecanlandıran gelişme!
Uzayın derinliklerinde heyecanlandıran gelişme!Dünya 2020 yılında pek çok olaya tanıklık ederken, uzay boşluğunda da bilim insanlarının önemli buluşlara imza attığı belirtildi.
24.12.2020Teknoloji
Hubble teleskobu kara delikte dev gölgeler tespit etti
Hubble teleskobu kara delikte dev gölgeler tespit ettiGalaksiye yansıyan parlak ışık, devasa kara deliğin çekirdeğinden kaynaklanıyor. Işığın bir kısmı dışarı sızarken geri kalanları deliğin etrafındaki kalın toz örtüsü tarafından engellenerek adeta bir gün batımı manzarası yarattı.
26.11.2020Teknoloji
Samanyolu'nun derinliklerinde gizlenmiş "fosil galaksi" keşfedildi
Samanyolu'nun derinliklerinde gizlenmiş "fosil galaksi" keşfedildiGök bilimciler, Samanyolu'nun derinliklerinde gizlenmiş "fosil galaksi" keşfetti. Keşfedilen "fosil galaksinin", yaklaşık 10 milyar yıl önce Samanyolu ile çarpıştığı düşünülen Heracles'in kalıntıları olduğu sanılıyor.
20.11.2020Teknoloji
Şimdiye kadarki en küçük "serseri" gezegen keşfedildi
Şimdiye kadarki en küçük "serseri" gezegen keşfedildiSamanyolu Galaksisi'nde başıboş gezen yeni bir "serseri" gezegen keşfedildi.
30.10.2020Teknoloji
Ay'da su bulundu!
Ay'da su bulundu!Gelen son dakika haberine göre; ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk defa Ay'ın güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı.
26.10.2020Dünya
Doğu Anadolu Gözlemevi uzaydan gelecek ışık için gün sayıyorr
Doğu Anadolu Gözlemevi uzaydan gelecek ışık için gün sayıyorrErzurum'da, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Atatürk Üniversitesinin desteğiyle yapımına devam edilen, alt yapısının yüzde 95’i, bina ve kubbelerin de yüzde 90'lık bölümü tamamlanan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) uzayı gözlemlemek için adeta gün sayıyor.
21.10.2020Haberler
Uzay hurdaları çarpışmanın eşiğinden döndü!
Uzay hurdaları çarpışmanın eşiğinden döndü!Dünya yörüngesinde eski bir uydu ile fırlatılmış bir roketten geriye kalan bir parçanın, büyük miktarda "uzay çöpü" yaratabilecek bir çarpışmanın eşiğinden döndüğü bildirildi.
16.10.2020Teknoloji
Kozmik "örümcek ağı"nın merkezinde süper kütleli kara delik keşfedildi
Kozmik "örümcek ağı"nın merkezinde süper kütleli kara delik keşfedildiGök bilimciler, Büyük Patlama'dan hemen sonra oluşan ve etrafında kozmik bir "örümcek ağı" bulunan süper kütleli bir kara delik keşfetti.
2.10.2020Teknoloji
Akademisyenler mutlu
Akademisyenler mutluEge Üniversitesi, devlet üniversiteleri akademik ekoloji genel sıralamasında 72 puan ekolojik düzeyi ile 7’nci sırada yer aldı. EÜ ayrıca, 194 devlet ve vakıf üniversitesinin değerlendirildiği “Üniversitelerin Akademik Kültür ve Destek Sıralaması”nda 93 düzeyinde puan alarak birinci sıraya yerleşti.
29.07.2020Ege
Dilhan Eryurt neden Google ana sayfasında? Dilhan Eryurt kimdir, nereli?
Dilhan Eryurt neden Google ana sayfasında? Dilhan Eryurt kimdir, nereli?Dilhan Eryurt neden Doodle oldu? Önemli günler ve kişiler için özel tasarımlar yapan Google bugün kullanıcılarını Dilhan Eryurt Doodle'ı ile karşıladı. Dilhan Eryurt'un Doodle olması ile birlikte hakkındaki bilgiler de merak edilmeye başlandı. İşte ilk Türk bilim kadını olan Dilan Eryurt biyografisi ve bilim dünyasına katkıları...
20.07.2020Teknoloji
Dilhan Eryurt Google'da... Dilhan Eryurt bakın neden Doodle oldu
Dilhan Eryurt Google'da... Dilhan Eryurt bakın neden Doodle olduDilhan Eryurt için özel Doodle hazırlandı. Google bugünkü sayfasını Dilhan Eryurt için tasarladı. İlk Türk bilim kadını olan Dilhan Eryurt kimdir, NASA'da neler yaptı merakla araştırılıyor. İşte Dilhan Eryurt'un biyografisi ev ayrıntılar...
20.07.2020Gündem
Dilhan Eryurt, Google'da doodle oldu! NASA'da çalışan ilk Türk kadın bilim insanı Dilhan Eryurt kimdir, aslen nereli?
Dilhan Eryurt, Google'da doodle oldu! NASA'da çalışan ilk Türk kadın bilim insanı Dilhan Eryurt kimdir, aslen nereli?Dilhan Eryurt kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Google tarafından tasarlanan doodle ile ana sayfaya taşınan NASA'da çalışan ilk Türk kadın bilim insanı olan Dilhan Eryurt hakkında vatandaşlar araştırmalara başladı. Küçük yaşlarda Matematiğe olan ilgisi nedeniyle Üniversite hayatında geleceğine yön verecek olan İstanbul Üniversitesi Yüksek Matematik ve Astronomi Bölümü'ne girdi. İşte Dilhan Eryurt hakkında merak edilenler...
20.07.2020Gündem
Dilhan Eryurt kimdir, kaç yaşında, neden öldü? - Dilhan Eryurt doodle oldu!
Dilhan Eryurt kimdir, kaç yaşında, neden öldü? - Dilhan Eryurt doodle oldu!1961-1973 yıllarında NASA’da görev alarak bu kurumdaki ilk Türk bilim kadını olan Dilhan Eryurt, dünyaca ünlü teknoloji devi Google tarafından bugün Doodle oldu. İşte milyonlarca vatandaşımızın hakkında arama yaptığı en önemli bilim insanlarımızdan Dilhan Eryurt ile ilgili bilgiler...
19.07.2020Gündem
Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecek
Atatürk Üniversitesi Türkiye için uzayı gözleyecekAtatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, üniversite bünyesindeki Doğu Anadolu Gözlemevi'nin sadece uzay bilimlerinde değil uzay teknolojileri ve atmosfer bilimlerinde de büyük atılımlar yapılmasına fırsat sağlayacağını bildirdi.
10.07.2020Populer Bilim
11 milyar ışık yılı uzaklıkta 'kozmik ateş çemberi' galaksisi keşfedildi
11 milyar ışık yılı uzaklıkta 'kozmik ateş çemberi' galaksisi keşfedildiUluslararası bir araştırma ekibinde görevli gökbilimciler, Güneş Sistemi'nden 11 milyar ışık yılı uzaklıkta yeni bir galaksi keşfetti. Keşfedilen galaksiye ait görüntüler ilk kez yayınlandı.
27.05.2020Haberler
Gök bilimciler bir bebek gezegenin doğuşunu görüntüledi
Gök bilimciler bir bebek gezegenin doğuşunu görüntülediGök bilimciler, güneş sistemine göre daha genç bir sistemde yer alan bir yıldızın yörüngesindeki bebek bir gezegeninin oluşumunu görüntüledi.
22.05.2020Populer Bilim

Benzer Haber Etiketleri

uzaynasadilhan eryurt kimdirgoogledoodle

Astrofizik ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.