E-Reçete

E-Reçete

Son dakika E-reçete haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan E-reçete gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan E-reçete haber sayfamızda...

E-Reçete

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 246 e-reçete haberi bulunmuştur.
Bakan Koca'dan uzaktan sağlık hizmeti açıklaması
Bakan Koca'dan uzaktan sağlık hizmeti açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, uzaktan sağlık hizmetiyle ilgili son dakika açıklamalarda bulundu. Uygulamanın zaman kaybını önleyeceğini belirten Koca, "Artık haftalara e-reçete yazmak, rapor vermek mümkün olacak. USH hayırlı olsun" dedi.
10.02.2022Gündem
Hatalı okunan reçete, az kalsın canından ediyordu
Hatalı okunan reçete, az kalsın canından ediyorduİstanbul Küçükçekmece'de doktor yazısını okuyamayan eczacı, hastaya yanlış ilaç verdi. 5 gün yanlış ilaç kullanan kadın, hastanelik oldu.
27.03.2021Haberler
Hatalı okunan reçete, az kalsın canından ediyordu
Hatalı okunan reçete, az kalsın canından ediyorduİstanbul Küçükçekmece'de doktor yazısını okuyamayan eczacı, hastaya yanlış ilaç verdi. 5 gün yanlış ilaç kullanan kadın, hastanelik oldu. Mücahit Topçu ve Caner Emre Kınacı'nın özel haberi…
27.03.2021Gündem
Medula Nedir, Ne İşe Yarar? Medula Sistemi İle Neler Yapılabilir?
Medula Nedir, Ne İşe Yarar? Medula Sistemi İle Neler Yapılabilir?Türk Eczacı Birliği tarafından kullanılan Medula, ilaç alırken sıklıkla kullanılan bir sistem. Eczacı ve doktorları yakından ilgilendiren bu sistem, çoğumuzun bilmediği ancak ihtiyacımız olan ilaçlara ulaşmamızı sağlayan bir sistem. Peki Medula nedir, ne işe yarar? Medula sistemi ile neler yapılabilir? İşte o detaylar.
24.02.2021Eğitim
Grip aşısı yaptıracaklar e-Nabız’a yüklendi
Grip aşısı yaptıracaklar e-Nabız’a yüklendiGrip aşısı alabilecek kişiler Sağlık Bakanlığı’nın e-Nabız sistemine yüklendi. e-Nabız sisteminde yüksek riskli grupta olduğu belirtilen kişiler aile sağlığı merkezinde grip aşılarını yaptırabilecek. Aşıyı kimlerin olması gerektiğine ilişkin resmi bir algoritma açıklamayan bakanlığın öncelikli kişileri Charlson Risk Skoru’na göre belirlediği öğrenildi. Grip aşısının fiyatı ise değişmedi ve 72.64 lira olarak kaldı
22.10.2020Gündem
Uyuşturucudan ölümler azalırken, kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçların kullanımı arttı!
Uyuşturucudan ölümler azalırken, kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçların kullanımı arttı!İçişleri Bakanlığı, 2020'nin ilk 6 ayındaki uyuşturucuyla mücadele çalışmalarını ve alınan sonuçları içeren raporu yayınladı. Rapora göre, uyuşturucudan ölümde azalma, kırmızı ve yeşil reçeteli ilaç kullanımında artış var. Raporda, doktor kontrolünde alınması gereken kırmızı-yeşil reçeteye tabi sentetik ilaçların kullanımında belirgin bir artışın olduğunu belirten Öğr. Gör. Barış Tuncer, "Uyuşturucu maddeye ulaşamayan kişiler, sahte reçete düzenleyerek bu ilaçları temin ediyor" dedi. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapılan sahte reçete operasyonuna dikkat çeken İstanbul Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zozan Padel, “Burada amaç dışı ilaç temininde emeklilerin bilgileri kullanılmış. Mücadele edilmesi gereken kısım hekimlerin şifreleriyle sahte reçete üreten kişiler” dedi.
12.07.2020Haberler
İçişleri Bakanlığı açıkladı: Uyuşturucudan ölüm azaldı, kırmızı ve yeşil reçeteli ilaç kullanımı arttı
İçişleri Bakanlığı açıkladı: Uyuşturucudan ölüm azaldı, kırmızı ve yeşil reçeteli ilaç kullanımı arttıİçişleri Bakanlığı, 2020'nin ilk 6 ayındaki uyuşturucuyla mücadele çalışmalarını ve alınan sonuçları içeren raporu yayınladı. Rapora göre, uyuşturucudan ölümde azalma, kırmızı ve yeşil reçeteli ilaç kullanımında artış var. Raporda, doktor kontrolünde alınması gereken kırmızı-yeşil reçeteye tabi sentetik ilaçların kullanımında belirgin bir artışın olduğunu belirten Öğr. Gör. Barış Tuncer, "Uyuşturucu maddeye ulaşamayan kişiler, sahte reçete düzenleyerek bu ilaçları temin ediyor" dedi. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapılan sahte reçete operasyonuna dikkat çeken İstanbul Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Zozan Padel, “Burada amaç dışı ilaç temininde emeklilerin bilgileri kullanılmış. Mücadele edilmesi gereken kısım hekimlerin şifreleriyle sahte reçete üreten kişiler” dedi.
12.07.2020Gündem
1000 tanı kiti
1000 tanı kitiKoronavirüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı’nın Ege Üniversitesi’ne desteği sürüyor.
27.03.2020Ege
Doktorlar, gerekirse hastaneye çağıracak
Doktorlar, gerekirse hastaneye çağıracakEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde koronavirüs salgını dolayısıyla kronik hastalığı olan vatandaşlara yönelik sağlık hizmetlerinin ciddi aksamalar olmadan sürdürülebilmesi için ‘Teletıp Poliklinik Sistemi’ uygulamaya geçirildi.
23.03.2020Ege
Bakan Selçuk: Reçetelerin yüzde 87’si e-reçete olarak düzenlendi
Bakan Selçuk: Reçetelerin yüzde 87’si e-reçete olarak düzenlendiAile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle E-reçete oranının yüzde 87’ye ulaştığını belirterek, E-reçetelerin yüzde 99 oranında güvenli elektronik imza ile düzenlendiğini açıkladı.
29.01.2019Ekonomi
Son dakika: Aile hekimlerinde yeni dönem! Pilot uygulama başlatıldı...
Son dakika: Aile hekimlerinde yeni dönem! Pilot uygulama başlatıldı...Aile hekimlerinin de e-reçete uygulamasına geçişi amacıyla ön çalışmalar sürüyor. Pilot uygulama İzmir’de başlatıldı.
3.10.2018Gündem
PKK’ya ilaç veren çeteye operasyon
PKK’ya ilaç veren çeteye operasyonTerör örgütünün ilaç tedarikçilerine yönelik düzenlenen ‘Dur Yolcu’ operasyonunda 23 kişi gözaltına alındı, 2 milyon lira değerinde ilaç ve çeşitli tıbbi malzemeler ele geçirildi
3.07.2018Gündem
Sağlıkta 15 büyük reform
Sağlıkta 15 büyük reformHükümet, sağlık alanında reform niteliğinde adımlar atmaya hazırlanıyor. Toplam 291 ilaç Türkiye'de üretilecek, Ankara’da çekilen röntgen Hakkâri’de görülebilecek. Sosyal güvenlikte 80 olan e-devlet uygulaması 120’ye çıkıyor.
26.03.2018Ekonomi
Sahte rapor düzenleyen  şebeke suçüstü yakalandı
Sahte rapor düzenleyen şebeke suçüstü yakalandıAnkara’da bazı hastaneler ile Aile Sağlık Merkezleri’ndeki doktorlar adına kaşeler hazırlayıp imzalarını taklit eden, düzenledikleri sahte rapor ve reçetelerle piyasa değeri yüksek ilaçlar alan şebeke çökertildi.
11.12.2017Gündem
Kuzulara, ineklere de e-reçete geliyor
Kuzulara, ineklere de e-reçete geliyorGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veteriner hekimleri satışa sunduğu tıbbi ürünlerin reçetelendirilmesinde Elektronik Reçete Uygulamasına geçiyor.
9.09.2017Ekonomi
Nitratlı gübre için seferberlik! Denetim muhtarlarda...
Nitratlı gübre için seferberlik! Denetim muhtarlarda...Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 81 ile gönderdiği talimat ile kırsaldaki tarım teşkilatının yanı sıra kooperatif, birlik, ziraat odaları, muhtar ve azaların nitratlı gübrelerin tarlaya uygulamasında görev yapacağını bildirdi.
16.02.2017Ekonomi
Gübrede reçeteli sıkı denetim
Gübrede reçeteli sıkı denetimPatlayıcı olarak kullanılabilen nitratlı gübre artık e-reçete ile satılacak. Çiftçi ve satıcı kayıt altına alınacak, gübre tarlaya görevli nezaretinde atılacak
25.01.2017Ekonomi
Nitratlı gübre reçete ile satılacak
Nitratlı gübre reçete ile satılacakTerör örgütlerinin rahatça buldukları ve patlayıcı olarak kullandıkları için 2016 yılı Haziran ayında yasaklanan nitratlı gübrelerle ilgili yeni düzenleme yapıldı.
25.01.2017Ekonomi
Kağıt reçeteye başhekimlik onayı yarın kalkıyor!
Kağıt reçeteye başhekimlik onayı yarın kalkıyor!15 Ekim günü yürürlüğe giren hastanelerden yazılan kağıt reçetelerin Başhekim tarafından onaylanması şartı yoğunluk yaşanması nedeniyle kalkıyor. Manuel reçetelerde 27 Ekim'den itibaren başhekimlik onayı gerekmeyecek.
26.10.2016Ekonomi
Sahte reçeteden iki kat gelir
Sahte reçeteden iki kat gelirİlaçlardaki takip mekanizmasını sağlayan karekodların yırtılarak veya boyanarak takiplerinin engellendiği öğrenildi.
6.06.2016Gündem
Hack’leyerek  reçete yazmışlar
Hack’leyerek reçete yazmışlarİstanbul merkezli 7 ildeki sahte reçete operasyonunda 30 kişi gözaltına alındı. Şebekenin, bazı doktorların e-Reçete şifrelerini ele geçirerek hastaların kimlik bilgileriyle sahte reçete yazdıkları belirlendi
18.05.2016Gündem
Sahte reçeteyle SGK'yı 6 milyon TL dolandırdılar
Sahte reçeteyle SGK'yı 6 milyon TL dolandırdılarDoktorların e-reçete şifrelerini kırarak ele geçirdikleri bilgilerle sahte reçeteler düzenleyen ve SGK'yı 6 milyon TL zarara uğratan bir şebeke göçertildi. Özellikle kanser ve şeker hastalarının bilgilerini kullanarak aldıkları ilaçları yurt dışına satan şebekeye İstanbul merkezli 7 ilde operasyon düzenlendi. 28 kişi gözaltına alındı.
18.05.2016Ekonomi
7 ilde sahte e-reçete operasyonu: 28 gözaltı
7 ilde sahte e-reçete operasyonu: 28 gözaltıİstanbul merkezli 7 ilde düzenlenen sahte e-reçete operasyonunda aralarında doktor ve eczacıların da bulunduğu 28 kişi gözaltına alındı. Şebekenin SGK’yı 6 milyon TL zarar uğrattığı öğrenildi.Edinilen bilgiye göre, İstanbul Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri, 2014 yılında bazı kanser, şeker ve hemofili hastalarının bilgileri dışında kimlik bilgileri kullanılarak ilaç alındığı bilgisi üzerine çalışma başlatmıştı.E-REÇETE ÜZERİNDEN VURGUN Çalışma kapsamında bir şebekenin hastaların e-reçete şifrelerini ele geçirdiğini belirleyen ekipler, şebekenin e-reçete üzerinden hastalar adına kanser, şeker ve hemofili gibi ilaçları temin edilmesinin belirlenmesi üzerine teknik ve fiziki takip başlattı.SAVAŞ BÖLGELERİNE İLAÇ SEVKİYATI Devam ettirilen teknik ve fiziki takiplerde şebekenin deşifre olmamak için farklı eczaneleri kullandıkları belirlenirken, temin edilen ilaçları kaçak yollarla Suriye, Irak, Mısır ve Azerbaycan’a gönderdikleri tespit edildi.28 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI Tespitlerin ardından harekete geçen İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şebekeye yönelik İstanbul, Ankara, Adana, Hatay, Kastamonu, Kocaeli ve Mardin’de eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerinin de destek verdiği operasyonda hakkında gözaltı kararı bulunan 42 şüpheliden 28’i gözaltına alınırken, birçok eczane ve ilaç deposunda arama yapıldı.SGK 6 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATILDI İstanbul Mali Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan ilk incelemelerde ilaç şebekesinin devleti yaklaşık 6 milyon TL zarara uğrattığı tespit edildi. 7 ilde gözaltına alınan şüpheliler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getiriliyor.
11.09.2019Yaşam
Sahte reçete operasyonunda bir operasyon daha
Sahte reçete operasyonunda bir operasyon dahaSahte reçete  düzenleyerek ilaç kaçakçılığı yaptığı öne sürülen orgazine suç örgütüne yönelik  İstanbul merkezli 7 ilde operasyon düzenlendi. Aralarında doktor, eczacı ve ecza  deposu sahibi kişilerin de bulunduğu 28 şüpheli gözaltına alındı
18.05.2016Gündem
Kanser ilaçlarını satan şebekeye 10 yıl hapis
Kanser ilaçlarını satan şebekeye 10 yıl hapisİzmir’de 2014-2015 yılları arasında polis, kanser hastalarının umudu olan ilaçları e-reçete sistemine sızıp 28 kişi adına ilaç yazıldığını saptadı.
30.03.2016Gündem

Benzer Haber Etiketleri

E-Reçete ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.