Engin Alan

Engin Alan

Türk asker, emekli korgeneral. Eski Özel Kuvvetler Komutanı. Askeri kariyeri1965 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirdi. Çeşitli birliklerde görev yaptı. Daha sonra Kara Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay oldu. 1974 yılında Kıbrıs Harekâtı'nda görev aldı. 1992 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile Bakü Silahlı Kuvvetler Ataşeliğine getirildi. 1996 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'na atandı. 1999 yılında PKK lideri Abdullah Öcalan ve 2. adam Şemdin Sakık'ın ABD destekli uluslararası operasyon ile yakalanmasının Türk Özel Kuvvetler Komutanlığı ayağını yönetti. 30 Ağustos 2000 tarihinde Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesinde sırasıyla; 8. ve 2. Kolordu Komutanlıkları ile Lojistik Komutanlığı görevlerini üstlendi. Ağustos 2004 Yüksek Askeri Şura'sında görev süresi bir yıl uzatıldı. Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanı’yken Ağustos 2005'de emekliye sevkedildi. Emekli olduktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. Çok iyi düzeyde Rusça ve iyi düzeyde İngilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır. Siyasi hayatı ve davaları2010 yılında Balyoz darbe planı davası'ndan tutuklanarak cezaevine konuldu. 2011 Türkiye genel seçimleri'nde MHP İstanbul milletvekili seçildi. 1 Haziran 2012'de Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklandı. 2012 yılında Balyoz davası sonucunda suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkum edildi. 9 Ekim 2013 tarihinde Alan'ın cezasının Yargıtay tarafından onanması nedeniyle milletvekilliği düştü. 14 Haziran 2013'de yargılandığı 28 Şubat Davasından ise tahliye edildi

Engin Alan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 5.574 engin alan haberi bulunmuştur.
'AYM kararları bağlayıcıdır'
'AYM kararları bağlayıcıdır'Anayasa Mahkemesi kararlarının kanun gereği bağlayıcı olduğuna işaret eden TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ‘İlgili mahkemeler karara uymak zorunda’ diye konuştu.
30.10.2020Siyaset
Meclis Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi avantajlıdır
Meclis Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi avantajlıdırTBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin, hem yasama hem denetim bakımından parlamentonun gücünü artıran bir sistem olduğunu söyledi.
28.10.2020Siyaset
Vekil tezkereleri 38 yıldır dönem sonuna bırakılmıyor
Vekil tezkereleri 38 yıldır dönem sonuna bırakılmıyorBir milletvekilinin seçilmeye engel bir suçtan hüküm giydiğine ilişkin kesinleşen mahkeme kararı hakkında TBMM Başkanlığı’na gelen tezkerenin Genel Kurul’da okutulması ve milletvekilliğinin düşürülmesi 1982’den beri yasama dönemi sonuna bırakılmadı.
10.06.2020Siyaset
Bahçeli'den MHP'li başkanın voleybol paylaşımına sert tepki! Terbiyesizlik
Bahçeli'den MHP'li başkanın voleybol paylaşımına sert tepki! TerbiyesizlikMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisini izleyen gazetecilerle buluştuğu akşam yemeğinde dobra dobra konuştu. FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkartılması için bir kez daha çağrı yapan Bahçeli, “Yurtta Sulh konseyinin asker kanadı Sincan’da, sivil kanadı nerede? 15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı şuan Silivri’de, Sincan’da bulunan generaller hükümeti kimle kuracaklardı. Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar kim olacaktı. Bunları soruyoruz. Çankaya’da mı İstanbul’da mı neredeyse onu bulun diyoruz” çıkışı yaptı. Devlet Bahçeli, MHP'li başkanın kadın voleybolcularla ilgili yaptığı paylaşımı 'terbiyesizlik' olarak nitelendirdi.
17.01.2020Siyaset
Yaşar Büyükanıt'ın eşi son yolculuğuna uğurlandı
Yaşar Büyükanıt'ın eşi son yolculuğuna uğurlandıGenelkurmay Eski Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın eşi Bilge Filiz Büyükanıt, son yolculuğuna uğurlandı.
19.11.2019Gündem
Fuar, bu yıl yine dopdolu
Fuar, bu yıl yine dopdolu6 Nisan’da kapılarını İzmir Kültürpark’ta açan TÜYAP İzmir Kitap Fuarı, pek çok önemli yazarı şairi okurlarıyla buluşturmaya devam ediyor...
8.04.2019Ege
Balyoz’da tazminat  belirsizliği
Balyoz’da tazminat belirsizliğiBalyoz mağdurları, uğradıkları haksızlıkların telafisi için Adalet Bakanlığı aleyhine tazminat davası açtı. Ancak davalarda sadece emekli Albay Kelleli, talep ettiği tazminat tutarının beşte birini alabildi...
22.10.2018Gündem
'Kavga etmem ama makaramı yaparım'
'Kavga etmem ama makaramı yaparım'Erdoğan’ı yorgun adam olarak tarif eden İnce, Türkiye’nin sorunlarını taze kanın çözeceğini söyledi. Miting meydanında izlettiği altı farklı video üzerinden Erdoğan’ı eleştiren İnce, “Kavga etmeyeceğim ama makaramı yaparım” dedi...
7.06.2018Siyaset
'Gönül köprüsü kurmaya geldim'
'Gönül köprüsü kurmaya geldim'Türkiye’de huzura, barışa ihtiyaç olduğunu belirten İnce, “Sınırlarımızda kan aksın istemiyorum. Sınırlardan bereket fışkırtacağız. Şanlıurfa’da silah sesi ile değil traktör sesi ile uyanacağız” dedi
6.06.2018Siyaset
İnce: Seçilir seçilmez o üniversiteleri birleştireceğim
İnce: Seçilir seçilmez o üniversiteleri birleştireceğimCHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Seçilir  seçilmez o üniversiteleri birleştireceğim. Benim dönemimde ben, sen, o yok, biz  var. Kavga yok huzur var." dedi.
6.06.2018Siyaset
İnce: Seçilir seçilmez o üniversiteleri birleştireceğim
İnce: Seçilir seçilmez o üniversiteleri birleştireceğimCHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Seçilir  seçilmez o üniversiteleri birleştireceğim. Benim dönemimde ben, sen, o yok, biz  var. Kavga yok huzur var." dedi.
6.06.2018Siyaset
‘Ordu, milletin emrine girecek’
‘Ordu, milletin emrine girecek’Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “Türk ordusunun şerefli subaylarına kurulan kumpasın ortağı” olmakla suçlayan İnce, “Merak etmeyin, orduyu da düzelteceğiz. Üçte biri FETÖ’nün, bir kısmı da Erdoğan’ın emrine girmiş. Ordu milletin emrine girecek” dedi
3.06.2018Siyaset
Muharrem İnce Kağıthane mitinginde konuştu
Muharrem İnce Kağıthane mitinginde konuştuCHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında Kağıthane'de miting yaptı. Burada halkı selamlayan İnce, kürsüden yakın koruması dahil herkesin inmesini istedi.
3.06.2018Siyaset
Muharrem İnce Kağıthane mitinginde konuştu
Muharrem İnce Kağıthane mitinginde konuştuCHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında Kağıthane'de miting yaptı. Burada halkı selamlayan İnce, kürsüden yakın koruması dahil herkesin inmesini istedi.
3.06.2018Siyaset
103 sanıklı 28 Şubat davasında karar çıktı: 21 müebbet 68 beraat
103 sanıklı 28 Şubat davasında karar çıktı: 21 müebbet 68 beraat‘Post modern darbe’ olarak adlandırılan 28 Şubat süreciyle ilgili davada, aralarında eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Karadayı, eski Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ve eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın da aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında müebbet hapis, 68 sanık hakkında da beraat kararı verildi.
13.04.2018Gündem
28 Şubat davasında karar açıklandı
28 Şubat davasında karar açıklandı28 Şubat davasında karar açıklandı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, İkinci Başkan Çevik Bir, Eski YÖK Başkanı Halil Kemal Gürüz,MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç  emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da arasında bulunduğu 21 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme, indirime giderek cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. Adli kontrol şartıyla hepsi serbest bırakıldı.  Mahkeme aralarında emekli korgeneral Engin Alan'ın da bulunduğu 68 sanığın  ise beraatine hükmetti.
11.09.2019Haberler
Son dakika: 28 Şubat davasında karar açıklandı
Son dakika: 28 Şubat davasında karar açıklandı103 sanıktan aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı Bir, Genelkurmay Harekat  Başkanı Doğan ve eski YÖK Başkanı Gürüz'ün de bulunduğu 21'i müebbet hapis  cezasına çarptırıldı.Mahkeme, yaş ve sağlık durumları ile ölçülülük ve orantılılık ilkelerini de birlikte değerlendirerek, sanıklara yurt dışına çıkış yasağı ve karakola imza verme şartı getirdi. Yüklenen suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle 68 sanığın beraatına hükmedildi.10 sanık hakkındaki dava zaman aşımının dolması, 4 sanık hakkındaki dava ise ölmüş olmaları nedeniyle düşürüldü.
13.04.2018Gündem
‘Batı Harekat Konsepti’ belgesi mahkemede
‘Batı Harekat Konsepti’ belgesi mahkemedeRefahyol hükümetini devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 sanığın yargılandığı 28 Şubat davasında sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan, sahte olduğunu öne sürdüğü “27 Nisan Batı Harekat Konsepti belgesinin aslını buldum” diyerek, belgeyi mahkemeye sundu.
8.01.2018Gündem
Balyoz tazminatlarında ‘farklı tutar’ tartışması
Balyoz tazminatlarında ‘farklı tutar’ tartışmasıUğradıkları haksızlıkların telafisi için Adalet Bakanlığı aleyhine dava açan Balyoz mağdurları arasındaki tazminat farkları tartışmalara yol açıyor
11.08.2017Gündem
TBMM’nin handikapı
TBMM’nin handikapıKavakçı, Zana ve cezaevindeyken yemin etmeden maaş alan vekiller Meclis’i çıkmaza soktu
30.07.2017Siyaset
Balyoz’da 1335 gün  esarete 75 bin TL!
Balyoz’da 1335 gün esarete 75 bin TL!Balyoz davası kapsamında 1335 gün hapis yatan emekli Kurmay Albay Hanifi Yıldırım beraat kararı sonrası 1 milyon 350 bin liralık tazminat davası açtı. Mahkemenin hapiste geçirdiği gün başına 56 TL verdiği Yıldırım isyan etti...
12.07.2017Gündem
Dursun Çiçek,  89 bin 361 lira tazminat kazandı
Dursun Çiçek, 89 bin 361 lira tazminat kazandıİstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz Planı davası kapsamında beraatine karar verilen CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek'e, yaşadığı mağduriyetler için 39 bin 361 lira maddi, 50 bin lira da manevi olmak üzere 89 bin 361 lira tazminatın yasal faiziyle ödenmesine hükmetti.
4.04.2017Siyaset
Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapandı
Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapandıİstanbul Beylikdüzü TÜYAP'da 11 gün önce açılan 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bu akşam kapandı.
20.11.2016Gündem
Günün  Ardından 06.10.2016
Günün Ardından 06.10.2016Hazırlayan ve Sunan:Handan KoltukKurgu: Kahraman ÖztürkKamera: Fevzi Tapan- Sertan KeserYönetmen: Erinç Eröz İstanbul Şirinevler'de 75.Yıl Polis merkezi yakınlarında patlama meydana geldi. Bombalı araçla gerçekleştiği bildirilen saldırıda çok sayıda vatandaş yaralandı.İstanbul Yenibosna'da 1'i ağır 5 kişinin yaralandığı patlamanın ardından polis şüpheli bir kişinin peşine düştü.  Güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyen ekipler, kırmızı montlu, motosikletli kişiyi çevre semtlerde arıyor.  Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Merkezi'nde düzenlenen '9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'na katıldı.Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye hakkında ileri geri laflar etmek Irak hükümetinin haddi değildir” dedi.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik bir açılaşa katılmak için geldikleri Adana’da Vali Mahmut Demirtaş’ı ziyaret etti.  Fırat Kalkanı Harekâtı’nın 44’üncü gününde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınırda konuşlu bulunan fırtına obüsleri ve ateş destek vasıtalarıyla IŞİD hedefleri vuruluyor.Yargıtay Başsavcılığı Balyoz Davası sanıkları Çetin Doğan ve Engin Alan'ın da aralarında olduğu 6 ismin beraat kararının bozulmasını istedi. Palamudun tanesi 3.5 liradan satılıyor.Yaşanan palamut bolluğu, hem satıcıları hem vatandaşları mutlu ediyor.   15 Temmuz Şehitler Köprüsü Avrupa'dan Anadolu Yakası istikametinde köprü korkuluklarına çıkan bir kişi intihar girişiminde bulundu.FETÖ/PDY Operasyonu’nda, örgütün ’İnsan kaynakları’ olarak bilinen Uludağ Kariyer Derneği’nin kurucusu Necati Uysal’ın eşi Esra Uysal’ın,örgüt içersinde oluşturdukları albü
11.09.2019Haberler
Canlı yayında bomba 'Bahoz Erdal' iddiası
Canlı yayında bomba 'Bahoz Erdal' iddiasıCNN TÜRK ekranlarında yayınlanan Ahmet Hakan ile Tarafsız Bölge programına katılan Öcalan'ı sorgulayan komutan olarak tanına Emekli Albay HASAN Atilla Uğur, PKK'nın üst düzey yöneticilerinden 'Bahoz Erdal' kod aldı Fehman Hüseyin ile ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Uğur, Bahoz Erdal'ın korumasının satın alınarak öldürüldüğünü söyledi. Uğur ayrıca programda, tutuklu bulunduğu Tekirdağ cezaevi'nde kendisini ifadeye çağıran Ergenekon savcısı Zekeriya Öz ile arasında geçen bir konuşmayı anlattı. Uğur, "Zekeriya Öz bana bir liste gösterdi. O yazıyı yazan Abdullah Öcalan'dı. Ve orada 'derdest edilecek kişiler' bölümünde benim ismim ile başka isimler de vardı. Engin Alan Paşa'nın ismi de o listedeydi" ididasında bulundu.
11.09.2019Televizyon

Benzer Haber Etiketleri

Muharrem İnceCHPeskişehirmuharrem ince haberleriKağıthane

Engin Alan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.