Erdem Başcı

Erdem Başcı

Türk ekonomist, bürokrat. TED Ankara Koleji'nde 1983 yılında, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987 yılında mezun olmuştur. Bilkent Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisans Programı'nı 1989 yılında bitirmiştir. Bilkent Üniversitesi'nden İktisat dalında (1990) ile ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden İktisat dalında (1993) Yüksek Lisans derecelerini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesi'nden İktisat Doktoru (1995) unvanını almıştır. 1995 – 2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 1999 yılında Doçent unvanını almıştır. Araştırma yaptığı ve ders verdiği konular; Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisat'tır. İngiltere'deki York Üniversitesi'nde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler vermiş ve uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunmuştur. 9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atanan Başçı, 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atanmıştır. 2006 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından Merkez Bankası Başkanlığına atama kararnamesi veto edildiği öne sürülmüş, 14 Nisan 2011 tarihi itabariyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atanmıştır

Erdem Başcı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 946 erdem başcı haberi bulunmuştur.
Büyümenin formülü: Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme
Büyümenin formülü: Sürdürülebilirlik ve dijitalleşmeDataExpert ve Milliyet Executive iş birliği ile BMI organizasyonuyla CFO Summit 2022 gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde elen firmalarının üst düzey yöneticileri ve CFO’larının bir araya geldiği zirvede, ‘En Etkin 50 CFO’nun da ödülleri verildi.
‘Fırsatlar ve riskler doğru ölçülmeli’
‘Fırsatlar ve riskler doğru ölçülmeli’CFO Summit 2022, RESHAPE temasıyla düzenlendi. Fırsatları ve riskleri doğru ölçmenin önemine vurgu yapılan zirvede, En Etkin 50 CFO da ödüllendirildi.
24.02.2022Ekonomi
CFO Summit 2022 bugün düzenlenecek
CFO Summit 2022 bugün düzenlenecekEn Etkin 50 CFO ödül törenin de gerçekleştireceği CFO Summit 2022 bugün düzenlenecek. Milliyet Executive iş birliğinde düzenlenen zirvede, iş dünyasının dönüşümüne öncülük eden üst düzey yöneticiler, EnerjiSa, QNB Finansbank ve Turkcell ana sponsorluğunda, RESHAPE teması ile bir araya gelecek.
22.02.2022Ekonomi
Merkez Bankası 90 yaşında
Merkez Bankası 90 yaşındaTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün 90'ıncı kuruluş yıl dönümünü kutluyor.
3.10.2021Ekonomi
Son dakika: 26 ülke büyükelçiliğine atama yapıldı
Son dakika: 26 ülke büyükelçiliğine atama yapıldıGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi ile büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı. 4 uluslararası örgüt daimi temsilcisi ile 22 ülke büyükelçisi merkeze alındı. Merkeze çekilen uluslararası örgüt daimi temsilciliklerine ve 26 ülke büyükelçiliğine atama yapıldı.
13.02.2021Siyaset
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin bir araya geldi
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin bir araya geldiTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir süre sohbet etti.
11.11.2018Dünya
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin bir araya geldi
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin bir araya geldiTürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir süre sohbet etti.
11.11.2018Dünya
Trump’la yemekte sohbet
Trump’la yemekte sohbetCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Birinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren anlaşmanın 100...
10.11.2018Dünya
Merkez Bankası 87 yaşında
Merkez Bankası 87 yaşındaTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün 87`nci kuruluş yıl dönümünü kutluyor.
3.10.2018Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'dan ayrıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa'dan ayrıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TUR" ile TSİ 00.45'te Fransa'nın başkenti Paris'ten ayrıldı.
5.01.2018Siyaset
Paris'te Mehmet Ali Sanlıkol konseri
Paris'te Mehmet Ali Sanlıkol konseriGoethe Enstitüsü'nde, Paris Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Dr. Ahmed  Bakcan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen konserde Mehmet Ali Sanlıkol, modern caz kompozisyonlarını Türk müziği tınılarıyla birleştirdiği eserlerini müzikseverlerin beğenisine sundu. Sanlıkol'a konserde Avustralyalı James Heazlewood Dale ve Yunan Giorgios Lernis eşlik etti.
24.11.2017Cadde
Paris'te Gülsin Onay konseri
Paris'te Gülsin Onay konseriDevlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Fransa'nın başkenti Paris'te konser verdi.
28.09.2017Cadde
Almanya Eski Cumhurbaşkanı: Türkler olmasa başarılı olamazdık
Almanya Eski Cumhurbaşkanı: Türkler olmasa başarılı olamazdıkUludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Almanya Eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Almanya'da yaşayan 4 milyon Türk olmasa bu kadar başarılı olamazdık. Biz Avrupalıyız. Avrupa sayesinde bu kadar büyüğüz" ifadelerini kullandı
25.03.2017Ekonomi
Paralarda artık onun imzası olacak!
Paralarda artık onun imzası olacak!Sekiz ay önce Erdem Başçı’nın yerine atanan Murat Çetinkaya yeni yılda tedavüle girecek yeni banknotlara imza atmaya hazırlanıyor.
2.01.2017Ekonomi
Merkez Bankası'ndan flaş karar!
Merkez Bankası'ndan flaş karar!Yurt içi piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. 7 ay boyunca faiz koridorunun üst bandını indirmesinin ardından geçen ayı pas geçen Merkez Bankası bu toplantı faiz artırımına gitti.
24.11.2016Ekonomi
Merkez faize dokunmadı, dolar sakin karşıladı
Merkez faize dokunmadı, dolar sakin karşıladıSon yedi toplantısında art arda faiz koridorunun üst bandında indirim yapan Merkez Bankası faizleri bu kez sabit tuttu.
20.10.2016Ekonomi
Merkez bu kez pas geçti!
Merkez bu kez pas geçti!Yurt içi piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. 7 aydır faiz koridorunu üst bandında indirime giden Merkez Bankası bu toplantıda indirimi pas geçti ve faizlerde değişikliğe gitmedi. Dolar/TL 3.05'e geriledi.
20.10.2016Ekonomi
Merkez'den bir indirim daha!
Merkez'den bir indirim daha!Piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. Fed dün faizleri artırmazken, Merkez Bankası 7'nci kez faiz koridorunun üst bandında indirime gitti. Merkez Bankası üst bandı 25 bp daha aşağı çekerken, böylece faiz koridorunda bir kez daha tarih yazdı.
22.09.2016Ekonomi
Merkez Bankası'ndan bir indirim daha!
Merkez Bankası'ndan bir indirim daha!Piyasaların merakla beklediği açıklama geldi. Merkez Bankası ağustos ayı toplantısında üst bandı 25 baz puan daha aşağı çekerken, böylece faiz koridorunda bir kez daha tarih yazıldı.
23.08.2016Ekonomi
Merkez Bankası faiz indirdi!
Merkez Bankası faiz indirdi!Piyasaların nefesini tutarak merakla beklediği kritik açıklama geldi. Merkez Bankası yılın 7’nci Para Politikası Kurulu toplantısını da pas geçmedi ve faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirdi. Böylece faiz koridoru bir kez daha tarihin en düşüğüne çekildi.
19.07.2016Ekonomi
Erdem Başçı OECD’ye atandı
Erdem Başçı OECD’ye atandıMerkez Bankası eski Başkanı Erdem Başçı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) nezdinde ‘Türkiye Daimi Temsilcisi’ olarak atandı.
20.05.2016Ekonomi
Erdem Başçı, OECD temsilcisi oldu
Erdem Başçı, OECD temsilcisi olduEski Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) Türkiye Daimi Temsilcisi olarak atandı.
20.05.2016Ekonomi
Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’nı kabul etti
Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı’nı kabul ettiCumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı kabul etti.
5.05.2016 Ekonomi
Erdoğan, Çetinkaya ile görüştü
Erdoğan, Çetinkaya ile görüştüCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile Cumuhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüştü.
5.05.2016Ekonomi
Dolarda son durum! Gözler şimdi o görüşmede
Dolarda son durum! Gözler şimdi o görüşmedeDolarda yükseliş devam ediyor. AK Parti'nin kongre kararı alması sonrasında dolar 2,98'e kadar yükselip ardından 2,95 seviyelerine indi. Dolardaki bu hareketin ardından gözler şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı kabul edeceği saat 14.00'teki görüşmeye çevrildi.
5.05.2016Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Erdem Başcı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.