Faruk Loğoğlu

Faruk Loğoğlu

Türk bürokrat ve siyasetçi.Tarsus Amerikan Koleji'nden sonra ABD’de Brandeis Üniversitesi'nden mezun oldu ve Princeton Üniversitesi'nden de siyasi ilimler alanında doktorasını aldı. Dışişleri Bakanlığı'na katılmadan önce Vermont eyaletindeki Middlebury College’da siyasi ilimler alanında bir yıl öğretim üyeliği yapmıştır. 1971 yılında Dışişleri Bakanlığına girerek merkez dairelerinde daha çok siyasi konularda çalıştı ve Ortadoğu, Avrupa, Kıbrıs, Türk-Yunan ilişkileri üzerinde yoğunlaştı. Dışişleri Bakanlığı'nda bünyesinde Dakka (Bangladeş) (1976-1978) Geçiçi Maslahatgüzarı, Hamburg Başkonsolosu (1986-1989), Kopenhag (Danimarka) (1993-1996), Bakü (Azerbaycan) (1996-1998) ve Vaşington (ABD) (2001-2006) nezdinde Büyükelçi olarak görev yaptı. Diğer dış görevleri ise, sırasıyla, Belçika, Bangladeş, Birleşmiş Milletler (New York) ve Almanya'da oldu. 1998’de Azerbaycan’dan merkeze dönüşünde, önce çok taraflı siyasi işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcılığı (1998-2000), sonra Bakanlık Müsteşarlığı (2000-2001) yaptı. Dışişleri Bakanlığı’nda Dış Politika Danışma Kurulu üyeliği, UNESCO Türk Milli Komisyonu’nda Başkan Vekilliği görevini yürütmüştür.18 Aralık 2010 tarihinde CHP Parti Meclisi üyeliği görevine seçildi. 2011 yılındaki seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Adana milletvekili seçildi. 2011 yılının Ağustos ayında CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine atandı. Ayrıca Türkiye-ABD Dostluk Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir.İngilizce olarak yayınlanmış "İsmet İnönü ve Modern Türkiye’nin Oluşumu" adlı bir çalışması ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır. Mevhibe Loğoğlu’yla evlidir.

Faruk Loğoğlu

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 559 faruk loğoğlu haberi bulunmuştur.
‘11 Eylül travmasını tüm dünya çekiyor’
‘11 Eylül travmasını tüm dünya çekiyor’Türkiye’nin Washington eski Büyükelçisi Faruk Loğoğlu, 11 Eylül’de büyük bir travma geçiren ABD’nin bunu tüm dünyaya yaşattığı görüşünde. Loğoğlu, ‘ Bu travmanın ceremesini sadece ABD değil, o tarihten bu yana dış ilişkilerde yaptıkları yanlışlar nedeniyle tüm dünya çekiyor’ dedi
12.09.2021Dünya
İçeride onarım dışarıda revize
İçeride onarım dışarıda revizeKongre binasına baskını değerlendiren uzmanlara göre, ABD, Biden yönetiminde onarım ve tedavi dönemi yaşayacak, hatta bu yüzden dış politikasını de revize edebilir.
8.01.2021Dünya
Konferans beklentisi tutmadı
Konferans beklentisi tutmadıCHP’nin Suriye sorununun çözümüne katkı sunmak amacıyla 28 Eylül’de İstanbul’da Uluslararası Suriye Konferansı düzenleyeceği açıklanmıştı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konferansa ilişkin olarak “Suriye’deki bütün aktörleri davet edeceğiz. Cenevre benzeri bir toplantı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulunmuştu. Konferansın organizasyonu genel başkan yardımcıları Veli Ağbaba ve Ünal Çeviköz’e emanet edilmişti.
27.09.2019Siyaset
Çözüm önerilerini iktidara anlatacak
Çözüm önerilerini iktidara anlatacakTürkiye’nin dış politikasında ciddi bir savrulma olduğunu belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Çeviköz koordinasyonunda oluşturulan kurul, yurt içinde ve dışındaki faaliyetleriyle ortaya çıkaracağı çözüm önerilerini iktidarla da paylaşacak
19.01.2019Siyaset
‘Musul saldırısının sorumlusu Yılmaz’
‘Musul saldırısının sorumlusu Yılmaz’TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, CHP’nin, Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz’ı dış politikasının başına geçirip, onun hiç olmadığını söylediği tecrübeleriyle dış politikasını yönetmeye kalkışmasının, CHP’nin başına adeta çorap örmek anlamına geldiğini belirtti.
31.01.2018Siyaset
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır: CHP bunun gereğini yapmalıdır
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır: CHP bunun gereğini yapmalıdırTBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, CHP'nin, Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'ı dış politikasının başına geçirip,onun hiç olmadığını söylediği tecrübeleriyle dış politikasını yönetmeye kalkışmasının, CHP'nin başına adeta çorap örmek anlamına geldiğini belirtti.
31.01.2018Siyaset
‘Türkiye emniyet subabı’
‘Türkiye emniyet subabı’Uluslararası nitelikteki düşünce kuruluşlarından Helsinki Politika Forumu, “Ortadoğu’da fırsatlar ve değişimler” başlıklı toplantısını Van’da düzenlemeyi tercih etti.
11.11.2017Siyaset
Helsinki Forumu 10-12 Kasım'da Van'da yapılacak
Helsinki Forumu 10-12 Kasım'da Van'da yapılacakVan, önemli bir zirveye ev sahipliği  yapmaya hazırlanıyor. Helsinki Politika Forumu, 10-12 Kasım'da Van'da yapılacak.
26.10.2017Siyaset
Zor sorular
Zor sorularTBMM Darbe Komisyonu’nun Ak Partili üyeleri, hayatta olan eski cumhurbaşkanı ve başbakanlara yazılı olarak darbe süreçlerine ilişkin sorular yöneltti. CHP’li üyeler ise bu isimlerin komisyonda dinlenmesini talep etti
19.12.2016Siyaset
Bir perdeleme olduğunda   fail, hep devlet çıkmıştır
Bir perdeleme olduğunda fail, hep devlet çıkmıştırHDP’nin Ankara adayları, dün, HDP’ye destek veren hukukçuların kurduğu “Hukukçu Bizler” tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.
24.05.2015Siyaset
Prof. Aysel Ekşi için son görev
Prof. Aysel Ekşi için son görevTedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde önceki gün yaşamını yitiren Prof. Dr. Ekşi için dün Kocatepe Camii’nde öğle namazını müteakip cenaze töreni düzenlendi. Törende taziyeleri, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi ile oğulları Mehmet ve Özgür Ekşi kabul etti.
16.05.2015Gündem
Diplomatlar terör şehidi meslektaşları için yürüdü
Diplomatlar terör şehidi meslektaşları için yürüdüDışişleri Bakanlığı emekli mensupları, Ermeni terör örgütleri tarafından şehit edilen meslektaşlarını düzenledikleri saygı yürüyüşüyle andı.
25.04.2015Siyaset
CHP milletvekili adayları belirlendi! İşte il il kesinleşmiş aday listesi
CHP milletvekili adayları belirlendi! İşte il il kesinleşmiş aday listesiCHP milletvekili adayları belli oldu. Yüksek Seçim Kurulu'na verilen CHP milletvekili aday listesi tüm detaylarıyla hebirimizde. Kim nereden milletvekili adayı oldu? merak edenler için; İşte il il CHP milletvekili aday listesi ve ayrıntıları...
11.04.2015Gündem
67 vekille yollar ayrıldı
67 vekille yollar ayrıldıCHP’de, Umut Oran, Faruk Loğoğlu, Rıza Türmen, Sinan Aygün, Atilla Kart, Kamer Genç, Hüseyin Aygün’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda isme listede yer verilmedi, kadın aday sayısı ise 103...
7.04.2015Gündem
CHP'nin Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu - Son Haber
CHP'nin Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu - Son HaberCumhuriyet Halk Partisi, 7 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek 25'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde aday gösterilecek adayların listesini açıkladı. İşte CHP'nin milletvekili adayları listesi...
9.04.2015Siyaset
Muhalefetten saray darbesi tepkisi
Muhalefetten saray darbesi tepkisiCHP, MHP ve HDP milletvekilleri örtülü ödeneğe tepki gösterdi.
27.03.2015Gündem
Eğilim değişim yönünde
Eğilim değişim yönündeCHP’de milletvekili adaylarını belirlemek için önceki gün Adana, Muğla ve Kayseri’de yapılan eğilim yoklamalarında milletvekilleri Tolga Çandar, Turgay Develi, Ümit Özgümüş ve Şevki Kulkuloğlu, listeye girebilecek bir oy dahi alamadı.
22.03.2015Siyaset
CHP’de kontenjan sancısı
CHP’de kontenjan sancısıCHP liderinin ön seçim yönteminin benimsenmesi yönünde yaptığı çağrılara rağmen hali hazırda milletvekili olan 39 isim kontenjan adaylığı için başvuruda bulundu
4.03.2015Siyaset
Emekli diplomat Çeviköz CHP'den aday adayı oldu
Emekli diplomat Çeviköz CHP'den aday adayı olduDış politikasını Eylül 2014'teki kurultaydan sonra Kürt sorununun çözüm sürecinin mimarlarından Murat Özçelik'e emanet eden CHP'de, sürpriz bir aday adaylığı başvurusu daha yapıldı.
3.03.2015Gündem
"MHP’nin açıklaması açık darbe çağrısıdır"
"MHP’nin açıklaması açık darbe çağrısıdır"MHP’nin açıklamasını eleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu darbe çağrısıdır arkadaşlar. TBMM’de parti grubu olan bir parti böyle bir açıklama yapamaz. Yeni Türkiye’de böyle çağrılara pabuç bırakmayız" dedi.
25.02.2015Siyaset
Muhalefet  Bakan’a Şah’landı
Muhalefet Bakan’a Şah’landıİç Güvenlik Yasası için toplanan Meclis’te Savunma Bakanı Yılmaz, ‘Şah Fırat Operasyonu’na dair bilgi verdi. Yılmaz’ın ‘Kaybedilen vatan toprağı yoktur’ sözlerine muhalefet vekilleri tepki gösterdiHDP’li Gür’ün YPG’nin onayıyla yapıldığını söylediği operasyon için MHP’li Özcan Yeniçeri Ak Partililere ‘Ecdadı havaya uçuruyorsunuz’, CHP’li Faruk Loğoğlu ise ‘milletin alnına kara leke sürdünüz’ dedi
23.02.2015Gündem
Mecliste "Şah Fırat" tartışması
Mecliste "Şah Fırat" tartışmasıTBMM Genel Kurulu’nda MHP ve CHP’li milletvekilleri, ’Şah Fırat’ operasyonunu eleştirerek Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve AK Parti hükümetini eleştirdi. Bunun üzerine sözlü tartışmalar oldu.
23.02.2015 Siyaset
Loğoğlu'ndan BM'ye mektup
Loğoğlu'ndan BM'ye mektupCHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a mektup göndererek, Özgecan olayını anlattı.
18.02.2015Gündem
Aden Körfezi'nde TSK'nın görev süresi uzatıldı
Aden Körfezi'nde TSK'nın görev süresi uzatıldıAden Körfezi'nde görev yapan TSK unsurlarının görev süresinin 10 Şubat 2015'ten itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurul'da kabul edildi...
3.02.2015Siyaset
Sol partiler için umut oldu
Sol partiler için umut olduCHP ve HDP temsilcileri, Yunanistan’da Aleksis Tsipras’ın seçim zaferinin, Haziran 2015’e etkisi olacağına ve Tsipras’ın “umut” vaadinin seçimin kazanılmasında etkin olduğuna inanıyor.
26.01.2015Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Faruk Loğoğlu ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.